www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Mon Jun 14, 2021 5:16 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Intalniri nationale
PostPosted: Sun Jun 05, 2011 8:59 pm 

Got it! Mulțam și scuze celorlalți pentru off-topic :)

Profile  

PostPosted: Sun Jun 05, 2011 9:40 pm 

Buna tuturor !

Eu tocmai m-am intors de la workshopul de case din lut de la Bradulet. Am petrecut 4 zile superbe in natura, cu mainile in glod si ochii pe caluti. Ma declar indragostita lulea de casa din pamant, si ... daca pana acum intuiam ca este casa visurilor mele, acum sunt absolut SIGURA :) Am cunoscut oameni minunati, pasionati de natura, eco-village, permacultura si ... tarana :) Ne-am jucat cu lutul ca niste copii la groapa cu nisip si am cladit planuri si vise, la fiecare mana de cob pe care o zideam.

Revenind la Brasov, am ajuns la timp pentru a ajuta nitel si la imprastierea unor pietre pe drumul nostru. In weekend, sotul meu a adus pe teren o bascula de pietre, pe care le imprastiem in aceasta saptamana pe drum, in locurile unde se forma noroi, ca sa putem avea acces oricand la teren.
Attachment:
IMG_0854_resize_resize.JPG
IMG_0854_resize_resize.JPG [ 92.78 KiB | Viewed 8888 times ]

Profile  

PostPosted: Sun Jun 05, 2011 10:16 pm 

Soledad wrote:
Deea,
Terenul tau arata minunat si fetita ta este superba :) Sunt foarte incantata sa vad si alti copii care iubesc natura si sunt invatati sa o respecte
Va doresc mult succes in construirea casutei si in amenajarea terenului si as fi fericita sa va ajut cu orice ati avea nevoie (idei, carti, ajutor fizic etc).
Vom veni si noi (eu si copiii mei) in acel weekend la Brasov si d-abia astept sa ne intalnim, sa schimbam pareri si sa petrecem doua zile minunate :)

P.S - noi am vorbit putin si pe forumul Terrana despre homeschooling, as fi curioasa sa aflu ce decizie ai luat din acest punct de vedere :geek:

Soledad, Multumesc, si va asteptam cu mare drag.

Offtopic: In legatura cu homeschooling...nu am luat decat decizia ca ... vom incerca. Fetita noastra are numai 5 ani, deci inca nu este la varsta scolarizarii, si avem ceva timp sa vedem daca functioneaza sistemul. Facem scoala acasa neoficial, dupa manualele din Romania, in ritmul nostru si pe subiectele care sunt punct de interes pentru fetita. Avem ca ghid principiile de "Gifted education", si curicula la alegerea ei. Invata sa scrie si sa citeasca si este deosebit de pasionata de animale. Ii citesc zilnic enciclopedii din diverse domenii, dar cele mai atractive sunt cele cu animale, despre care doreste sa cunoasca tot, de la mediul de viata la anatomia si performantele lor. Mai tarziu, nu stiu ce vom face, vom vedea ce se mai intampla intre timp. Pana atunci, invatam in ritmul normal si firesc, liber.

Gab, homeschooling in Romania este practicat in acest moment prin inscrierea la o scoala umbrela cu invatamant la distanta, adica, urmezi o curicula proprie scolii respective. Limba in care este scrisa aceasta este la alegerea scolii, si ... dupa cum este de asteptat, nu in romana :) Eu am gasit o multime de scoli ce nu au specific religios, dar pretul scolarizarii este foarte variat, ca de altfel si serviciile oferite. West River este singura scoala ce am gasit-o care accepta orice curicula. Cu alte cuvinte, iti poti cladi singur tabla de materii, daca iti este la indemana si iti plac, chiar si cu manuale in romana. La acte si legalitate, nu pot sa ma pronunt. Nu cred ca poti fi sigur pe nimic, mai ales in Romania. Eu am luat legatura cu directoarea scolii West River si ... ce pot sa spun este ca ... "pare prea frumos ca sa fie adevarat" :) Inca nu i-am gasit nici un cusur, si ... parca nu imi vine sa cred ca este atat de simplu si de frumos :)

Profile  

Post subject: homeschooling
PostPosted: Tue Jun 07, 2011 3:34 pm 
Site Admin

Am deschis un topic nou "homeschooling" la proiecte, cred ca ar trebui sa povestim mai pe larg despre asta, mi-ar parea tare bine sa participati.
Multumesc, Radu

Profile  

PostPosted: Tue Jul 05, 2011 12:00 pm 

Cine vrea sa ne jucam cu "cob" , sa luam aer curat , sa ne scaldam intr-un rau curat , sa ne cunoastem , sa experimentam si sa povestim ?
Se pot sta mai multe nopti cu cortul .

Am inceput o etansare a "cabanutei" din lemn , cu 30cm grosime cob - pe exterior ; deocamdata peretii au 60 cm inaltime (cred ca s-au uscat suficient, au trecut vreo zece zile )

Va astept la Mircea Voda , eu plec de joi si stau pana Duminica

Profile  

PostPosted: Wed Jul 06, 2011 11:55 pm 

Ce se mai aude cu intalnirea de la brasov? Cine vine pana la urma?
Eu vin.
Facem o lista?

Profile  

PostPosted: Thu Jul 07, 2011 10:29 am 

Deschid imediat un topic pe forum despre detalii intalnire si participanti. Am inchis acest topic, e cam incurcat.

Profile  

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours