www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Mon Jun 21, 2021 3:46 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Intalniri - Bucuresti (de pe fostul topic)
PostPosted: Fri May 06, 2011 6:33 pm 
Site Admin

posted Mar 31, 2011 by ClaudianDobos
Este cineva din Bucuresti sau în sau pe lângã.. dispus/interesat de un meeting? :D

IulianaLung said Apr 01, 2011
Eu sunt interesata. Insa ajung in Ro peste o luna si sunt din Ploiesti. Mai e valabila intalnirea pe la inceputul lui mai?

ClaudianDobos said Apr 04, 2011
eu în mai voi fi doar câteva zile la început si eventual o sãptãmânã la sfârsit...

în ce date mai exact, Iuliana?

mai e cineva de pe langa sau din Buc?

cineva?
:D

IulianaLung said Apr 05, 2011
Sper sa ajung acasa chiar in primele zile din mai, apoi nu mai plec, asa ca putem planui oricand vei avea tu timp. Voi veni impreuna cu sotul meu, Dan, amandoi suntem interesati de asta. Iti las mobilul ce-l vom avea acasa: 0722574274.

ClaudianDobos said Apr 07, 2011
SUper! Iuliana!

Lili si sotul sunt si ei în Bucuresti!
Vom fi 5! :)

We can do a lot togheter!

Eu voi fi la începutul lui mai câteva zile, însã revin numail la sfârsitul lunii.
Însã cred cã este îndeajuns sã stabilim o întâlnire! Între 5.

Sâmbãtã mã voi vedea cu ei si voi vorbi de voi, Iulian si Dan! :D
Mã bucur sã vãd cum grupul se "îngroasa" :D

IulianaLung said Apr 08, 2011
Perfect! Noteaza si adresa mea de mail:iulia.lung@gmail.com
Am inteles ca tu te-ai intors din Portugalia si cauti sa iti cumperi un teren unde sa pui in practica permacultura. La fel si noi, ne intoarcem din Suedia si planuim sa cumparam un teren, inca nu e decis unde, avem doar planuri. Intre timp invatam la greu tot ce prindem pe net despre permacultura si ecologie. Da-mi un mail scurt, te rog, sa am adresa ta. Numai bine! Iulia.
PS: Salutari si celorlalti, abia asteptam sa-i cunoastem.

LiliDavid said Apr 09, 2011
Azi ne-am intalnit cu Claudian si am stat de vorba cateva ore. Cred ca suntem pe aceeasi lungime de unda si asta ne bucura foarte mult. Ma bucur sa aud de tine, Iuliana! Abia astept sa ne vedem cu totii!

IulianaLung said Apr 09, 2011
Salut, Lili! Ma bucur sa aud ca mai sunt oameni ca noi. Si eu abia astept sa va cunosc. Noteaza mail-ul meu si da-mi si mie contactul tau sa va caut cand ajungem acasa. Numai bine pana atunci!

ClaudianDobos said Apr 10, 2011
Am trimis mail, Iuliana. Abia astept sã ne vedem!

shareconomy said Apr 11, 2011
Salut,

Si eu sunt din Bucuresti si sunt interesat de intalniri cu oameni care se ocupa sau sunt interesati de permacultura.

Eu am inceput deja un proiect personal de permacultura, in apropiere de Bucuresti.

M-am intalnit deja cu doua persoane interesate si urmeaza sa mai avem si alte intalniri.

LiliDavid said Apr 11, 2011
Salutare si bine ne-am gasit! Felicitari pentru initiativa! Imi place foarte mult blogul tau! Poate iesim la o cafea cu totii sa punem lumea la cale ;))

IulianaLung said Apr 11, 2011
Well come!!! Ma pun imediat pe citit blogul tau, pare super-interesant. Precum vezi noi ne pregatim sa ne intalnim in prima sapt din mai, adica Iulia, Dan, Lili cu sotul si Claudian. Deci te asteptam si pe tine? Tinem legatura pana atunci. Numai bine!

ClaudianDobos said Apr 11, 2011
Salve Doru!

Musai sã ne vedem! Mã bucurã precum Iulia si Lili cã am dat unii de altii.

Iliana ajunge-n tara în prima sãptãmânã a lui Mai.. si era vorba sa ne întâlnim cu totii undeva pe 3 eventual, seara.

BTW: nice blog! :D Share-economy e o chestie tare draga. :)

Tinem legatura!
:)
c

shareconomy said Apr 15, 2011
Salut,

Multumesc pentru aprecieri.
Din pacate nu reusesc sa imi fac timp sa scriu pe blog atat de des pe cat mi-as dori.
De fapt timp s-ar gasi, doar ca eu cand scriu, pun pasiune. O postare pe blog ma stoarce de energie, iar daca sunt intrerupt in timp ce scriu, de mmlte ori trebuie sa o iau de la inceput.
Asa ca pentru blog imi trebuie ceva timp la dispozitie, dedicat exclusiv, nu pot sa il fac printre picaturi. Este totusi un act de creatie.

Cat despre intalnirea din bucuresti, abia astept sa ne vedem.

horaplantelor said Apr 16, 2011
Bine v-am gasit!

Si eu sunt din Bucuresti si mi-am cumparat anul trecut o "tara" pe care vreua sa experimentez cat mai mult din permacultura. Sunt interesata sa ne intalnim pentru schimb de idei. Daca s-ar putea as prefera intr-o vineri seara pentru ca eu doar sambata si duminca reusesc sa ajung la gradina.

Camelia

emilmoldovan said Apr 18, 2011
Buna ziua,

Bine v-am gasit!
Si eu sunt din Bucuresti si vreau sa particip la intalnirile pe teme de permacultura si/sau domenii conexe. Mai am de asemenea alti prieteni interesati. Eu am inceput pe terenul unui prieten de langa Bucuresti sa experimentez cate ceva, pana la momentul in care voi alege un loc unde sa creez un ecosistem mai complex.
Abia astept sa intalnesc si alte persoane cu preocupari comune. Pana acum am avut o intalnire cu alte doua persoane pe tema asta, ma bucur ca suntem mai multi aici in zona si putem impartasi experiente.

Numai bine,

Emil
LiliDavid said Apr 18, 2011
Salutare noilor veniti. Va asteptam si pe voi pe 3 mai la intalnire :)

IulianaLung said Apr 19, 2011
Buna dimineata, tuturor! Incredibil cum ne strangem incetisor! Ce bucurie! Asa cum stabilisem initial cu Claudian, promotorul intalnirii din Bucuresti, ne intelesesem sa ne intalnim in prima saptamana din mai. Cred ca cel mai bine ar fi sa publicam aici pe forum data exacta, ora si locul. Bineinteles, sa tinem cont ca in week-end ar fi cel mai bine pt cei mai multi. Abia astept sa va cunosc!

LiliDavid said Apr 19, 2011
A ramas pe data de 3 mai. Ora si locul inca nu s-au stabilit. Este toata lumea ok cu 3 mai?
Astept sugestii de ora si loc. :)

shareconomy said Apr 20, 2011
In calendarul meu 3 mai pica intr-o marti. :)
Din punctul meu de vedere este ok.
O ora potrivita cred ca ar fi 19:00, pentru ca e zi de lucru si poate mai sunt oameni care au un job de unde nu pot pleca oricand.
Ca loc de intalnire propun Verde Cafe.
Mi multe detalii gasiti la aceasta adresa:
http://www.raluk.ro/verde-cafe-oaza-eco ... elicioase/
Mie imi place pentru ca are un nume sugestiv si plus de asta functioneaza in sediul unui ONG care se ocupa de ecologie, din cate am inteles eu de pe site. Poate ne lipim de ei si facem intalnirile acolo si poate ne ajuta si cu alte chetii.
Daca suntem multi, s-ar putea sa fie nevoie sa facem rezervare.

LiliDavid said Apr 20, 2011
Si eu am descoperit cafenaua verde, insa daca intri pe site ai sa vezi ca nu-i mai gasesti acolo. Planuiesc sa redeschida in alta parte, dar n spun nici cand, nici unde.
Daca ar deschide pana atunci, mi se pare un loc potrivit. Oricum, ar trebui sa avem o alternativa.
Ora 19:00 e ok.

ClaudianDobos said Apr 26, 2011
super!

Pot sugera 3 Mai, after work.. undeva/park/terasa/whatever pe la 17-18-19:00?

Pentru a ne cunoaste si a da startul unei dinamici initiale de grup?

Mã bucur enorm cã suntem di ce în ce mai multi! :D

CosminBolohan said Apr 29, 2011
Salut,

Doresc sa vin la intalnirea din 3 mai, deoarece voi fi in Bucuresti.
E ok incepand cu ora 19:00 (deh, serviciul), orice locatie e ok pentru mine (parc/terasa/whatever). Cu cat mai mult "verde", cu atat mai bine.

Abia astept sa va cunosc,
Cosmin

shareconomy said 5 days ago
Mai sunt doar 2 zile.
Unde ne intalnim pana la urma?

ClaudianDobos said 5 days ago
cismigiu?

sugestie de terasa, ceva?

cum sunt recent prin buc.. chiar nu-mi amintesc de nimic...

sugerez 18:30 - 20:30 pentru cine poate mai târziu.. apare conform timpului pe care fiecare îl are... eu reusesc de la început pânã la sfârsit sã fiu prezent... :)

vreo sugestie de place, ceva?
care sa fie mai green?
hugs,
claudian

shareconomy said 5 days ago
chiar in cismigiu este terasa "La Biblioteca" pentru situatiile in care ploua sau ni se face sete :)

ClaudianDobos said 4 days ago
atunci ramânem pe lângã terasã?

începând de la 18:00?

Ecogradinar said 4 days ago
Vin si eu.
Am o rugaminte: cei care veniti, puteti cauta prin proviziile voastre de seminte? Ma gandeam ca am putea face un schimb ad-hoc.

Plus ca as avea nevoie si pentru seedbombs. Am ochit niste locuri virane in Bucuresti si ma gandesc sa lansez niste grenade... :D
Marcela
[Last edited 4 days ago]

emilmoldovan said 4 days ago
Deci ramane pe 3 mai (marti, maine) incepand in jurul orei 18.00, langa terasa La Biblioteca? Eu voi fi acolo

shareconomy said 4 days ago
OK, dupa 18:00 voi fi si eu pe acolo.
Probabil voi veni direct de la gara, pentru ca maine am de gand sa mai mai lucrez ceva la gradina.

CosminBolohan said 4 days ago
Ajung si eu candva intre 18:00 si 19:00.
Nu stiu cat de usor voi gasi terasa (e a doua oara cand merg in cismigiu in 7 ani), dar sper sa nu fie probleme.
Credeti ca ploaia (daca se va lungi pana maine) reclama schimbarea locatiei?

Cosmin
iulian said 3 days ago
Nu puteati si voi sa organizati asa ceva pe vremea cat inca mai stateam in Bucuresti :)

Oricum, bafta si keep up the good work !
Invatati sa faceti paine traditionala, doar cu faina, apa si sare, fara drojdie de bere !

mihai said 3 days ago
salut. sper sa mai aveti loc de inca o persoana, as veni si eu :).

blimpyway said 3 days ago
salut, o sa vin si eu cu ploaie sau fara. Numai ca nu stiu care e terasa "biblioteca", in Cismigiu nu stiam decat de MonteCarlo parca asa se cheama restaurantu ala pe insula.

CosminBolohan said 3 days ago
Nici eu nu stiu unde este, dar poate asta te va ajuta:
http://www.spottedbylocals.com/bucharest/la-biblioteca/
http://metropotam.ro/Cluburi/loc6567402 ... -Cismigiu/

Ne vedem acolo !

IuroaiaAndrei said 3 days ago
Terasa "La Bibleoteca" este in Cismigiu la iesire de la Palatul Kretzulescu, langa lebede. Ne vedem acolo pe la 7:30. Aduc seminte de floarea soarelui pentru un scurt gherila guardening prin Ciismigiu.

ClaudianDobos said 3 days ago
i'll be there începând de la 18:00

0736924607

pentru întârziati sau orice necesitate.

încã mai am seminte.. :D

ClaudianDobos said 3 days ago
mihai! vino!

iulian said 2 days ago
Cum fu ?

Ziceti si voi ce v-a mai trecut prin cap la brainstormingu' asta :)
Invatati sa faceti paine traditionala, doar cu faina, apa si sare, fara drojdie de bere !

paimei01 said 2 days ago
Salut, eu sunt cel care a venit cu intarziere aseara, il cunosc pe Cezar, scriem amandoi pe fir de pir, si am si un blog - aici :)

CosminBolohan said 2 days ago
Cezar, te citesc de ceva vreme si imi pare foarte bine ca am reusit sa te vad in sfarsit.
Imi pare rau ca nu am reusit sa vorbim ieri, dar sper sa ne revedem cat mai curand, indiferent de formula!

Pe curand!

VladCojocaru said 2 days ago
Salutare!
Noi abia acum, dupa ce gasisem despre intalnirea din Iulie de la Brasov, am descoperit ca au loc intalniri si in Bucuresti.
Din intamplare gasca noastra e chiar gasca Verde Cafe :) O sa mai dureze ceva timp pana ce se va naste o noua cafenea, intr-un alt spatiu. Deocamdata putem alege alte locuri de intalnire. Vom cerceta :)

IuroaiaAndrei said 1 day ago
Salut, Vlad! Bine te-am gasit. Sunt sigura ca vor mai urma intalniri si vom avea ocazia sa ne cunoastem. Poti sa ne lasi adresa ta de email, ca sa primesti si tu noutati. Valabil si pentru Cezar si altii care poate n-au reusit sa ajunga.

La intalnirea noastra am avut ocazia sa ne cunoastem putin si sa vedem cam in ce directie merge fiecare. Permacultura este cu siguranta puntea de legatura intre orice fel de initiative ecologice/sociale/comunitare etc.
Cu ce-am ramas de la intalnire:
- majoritatea dintre noi cautam sa cumparam teren; fiecare se orienteaza in zone diferite din tara, in functie de preferinte. Singurul care are teren este Doru, care are blogul shareconomy. Probabil vom merge la el, pentru ca e aproape de Bucuresti sa-l ajutam cu gradina si sa mai invatam si noi cate ceva practic.
- vrem sa gasim un teren in apropiere de Bucuresti pe care sa putem organiza cursuri de permacultura si in general, sa experimentam si sa facem schimb de cunostinte. Ideal este ca terenul sa aiba deja o constructie (in special bucatarie) ca sa putem petrece mai mult timp.
- s-a lansat o idee pe care eu personal o vad foarte interesanta, aceea de a face seed-bombs sau seed-balls si sa le distribuim intr-un mod ingenios prin oras.

Pe masura ce se mai intampla lucruri, va mai tin la curent.
Ah, si o informatie pretioasa: cartea lui Seep Holzer o puteti downloada de aici:http://dl.dropbox.com/u/23202891/sepp%20holzer%20-%20permaculture.pdf

Numai bine!

VladCojocaru said 1 day ago
Adresa mea de mail e vladcojocaru@yahoo.com. Asteptam noutati pe aici :)

blimpyway said 1 day ago
"Cezar,
...
Imi pare rau ca nu am reusit sa vorbim ieri, dar sper sa ne revedem cat mai curand, indiferent de formula!"

pai vezi lista lu Doru cu email, telefon, shoot.

Profile  

Post subject: Re: intalniri Bucuresti
PostPosted: Tue May 17, 2011 5:25 pm 

Buna tuturor, va saluta un firdesoare :)
Ma bucur sa va gasesc aici, sa regasesc idei care rasuna si in capsorul si sufletul meu.
Urmaresc de ceva vreme cele 2 forumuri despre permacultura pe softpedia, „cafeneaua” celor care doresc sa se mute la tara, permacultura.ro si alte cateva blogulete) ... numele/ userii unora dintre voi imi sunt tare familiari, de parca am fi vorbit om cu om :)

Pana acum, am „stat chitic” in cutiuta mea, citind, documentandu-ma, afland despre experientele altora, (nu prea sunt fan forumuri ) dar vazand ca va mobilizati aici, plus intalnirile si reuniunea nationala ce se anunta, nu ai cum sa stai departe de asemenea oameni minunati!

Precum am vazut un rezumat de la intalnirea din Cismigiu – pe care, nah, am pierdut-o tocmai din cauza fugii mele de forumuri in general si acum imi pare rau) si eu alaturi de cativa prieteni ne dorim lucruri regasite in gandurile voastre (mutatul la tara, realizarea unei comunitati tip eco-village despre care stiu sigur ca merita si se poate sa nu fie doar utopie, respect pentru Natura si Oameni si multe multe altele despre care am citit si in postarile voastre)
Sunt de acord ca permacultura este o minunata punte de legatura si ma bucur tare mult sa va cunosc, asa „virtual” momentan si „pe viu, cu zambete” cat de curand!

p.s. nu stiu daca am postat unde trebuie (hmmm, imi trebuie un manual de utilizator incipient si a-tehnologic in ale forumurilor :)) ...dar postarea mea era si in legatura cu intalnirea din Cismigiu ...si sper sa fie alta cat de curand si/sau un mic atelier de lucru la Doru (pt ca am inteles ca el are teren ...si noi avem gand de lucru, energie si bucurie sa ajutam si sa invatam impreuna) sau in alta parte.

Ganduri voioase si insorite! :D

Profile  

PostPosted: Wed May 18, 2011 12:01 pm 

firdesoare wrote:
respect pentru Natura si Oameni

Salut şi bine ai venit! După mine, unul dintre lucrurile esenţiale în permacultură e că omul face parte din natură, nu vorbim despre două entităţi separate.

Profile  

PostPosted: Fri May 20, 2011 4:38 pm 

Quote:
unul dintre lucrurile esenţiale în permacultură e că omul face parte din natură, nu vorbim despre două entităţi separate.

Salutare!
Complet de acord cu tine! :) nici prin cap nu-mi trece sa le percep ca doua entitati separate!
Daca le-am scris asa (si poate trebuia sa pun ghilimele) este pentru ca asa imi amintesc ca am si aflat prima data despre permacultura, gasind pe un site despre cele 3 “Core values” ale permaculturii: Earhcare, Peoplecare, Fairshare... si a fost frumos si revelator sa vad ca poate exista un astfel de sistem bazat pe completa armonie si echilibru :)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours