www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Sat Jul 31, 2021 6:58 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Carti printate
PostPosted: Wed Aug 31, 2011 9:39 pm 

Avantajul cartilor electronice este ca nu mai consumi hartie si nici toner, deci vor fi mai putini copaci taiati.
Pe de alta parte, daca nu ai un laptop sau o tableta sau un alt device, destul de scump, nu prea poti citi cartile oriunde, iar pe PC-ul de acasa consumi curent electric.
Mie imi place sa citesc atunci cand calatoresc, mai ales atunci cand merg cu trenul sau cu metroul, iar cum calatoresc cu aceste mijloace destul de des, m-am obisnuit sa imi iau o carte cu mine.
Pentru ca tineam mult sa citesc carti precum Revolutia unui spic, Permaculture Two si altele, am tot cautat solutii cat mai eficiente de a le printa, astfel incat sa consum cat mai putina hartie.
Astfel, dupa mai multe incercari am gasit o varianta de a tipari 4 pagini de carte pe o coala A4. Adica 2 pagini pe o parte, doua pagini pe partea cealalta.
Acrobat readerul e destul de destept la capitolul asta, iar daca folosesti optiunea booklet printing si stii sa faci setarile cum trebuie, obtii carti cu paginile asezate frumos si cu posibilitatea de legare sau capsare pe mijlocul colii.

Bun, cartile sunt printate si citite, iar acum ma intrebam ce sa fac cu ele si cred ca cea mai buna utilizare ar fi sa le imprumut si altora sa le citeasca. Cartile disponibile in acest moment sunt urmatoarele:
- "Rocket Mass Heaters" - Iano Evans, Leslie Jackson - 1 volum - 100 pagini. O carte usurica, de vacanta. :)
- "Permaculture Two" - Bill Mollison - 1 volum - 150 pagini. E printata mai pe la inceputuri si pe vremea aceea tocmai mi se termina tonerul la imprimanta, asa ca sunt cateva pagini pe care nu s-a imprimat bine si lipsesc cateva fragmente. Dar in proportie de 90% este lizibila.
- "Permaculture A Designer Manual" - Bill Mollison 3 volume, in total aproximativ 400 de pagini. Am sarit peste capitolele 10 si 11 care erau despre alte conditii climatice, de asemenea printul nu include plansele de la mijlocul cartii. Erau poze si nu ar fi iesit bine la imprimanta.
- "Revolutia unui spic" - Masanobu Fukuoka, 1 volum, este imprumutata acum, dar cand se elibereaza pot sa o imprumut altcuiva.
- "The Natural Way of Farming" - Masanobu Fukuoka, volumul 1 din 2 (cpitolele 1-3), 108 pagini. Momentan o citesc eu, dar cum o termin, pot sa o imprumut.

Pe masura ce voi printa altele voi anunta aici.
Evident imprumutul e gratis, iar daca se mai slabesc sau se strica legaturile, simte-te liber sa le imbunatatesti.

La cerere pot printa si alte carti. In general printez cartile in volume de 100-150 pagini. Imprimanta este laser. Tonerul are un refill, iar cei care i-au facut refillul cred ca l-au cam busit, acum scoate o dunga neagra pe margine. Nu afecteaza cu nimic, doar estetic.
Costul pentru tiparirea unui volum de 100-150 pagini il estimez la 5 lei. Deci daca doreste cineva sa printeze o carte anume, cu cea mai mare placere, printez si capsez, pentru numai 5 lei pe volum.

Profile  

Post subject: Re: Carti printate
PostPosted: Thu Sep 01, 2011 4:17 pm 

Ilegalule!

Și eu fac la fel. Așa că aș adăuga la listă:

Beekeeping For All de Abbe Warre (în engleză)
Sepp Holzer's Permaculture de (ați ghicit) Sepp Holzer (în engleză)

Și oarecum off-topic dar nu chiar:

Ismael de Daniel Quinn (în română)
Ascent of Humanity de Charles Eisenstein (în engleză)

Profile  

PostPosted: Fri Sep 02, 2011 9:38 am 

gab wrote:
Ilegalule!

:)

Consider ca nu e nimic ilegal in a imprumuta carti altor persoane.

Profile  

PostPosted: Sun Jul 14, 2013 3:05 am 

Stiu ca nu are legatura directa cu subiectul, dar Kindle nu foloseste nimeni?
Util sau nu?

Profile  

PostPosted: Wed Jul 17, 2013 3:39 pm 

Gogu wrote:
Util sau nu?

Eu aș folosi, dar n-am :)

Profile  

PostPosted: Wed Jul 17, 2013 7:07 pm 

Gogu wrote:
Util sau nu?

Eu am un Sony PRS-T1, e din aceeasi categorie ca si Kindle, ebook reader. E foarte util, citesc cartile de pe el. Citesc mult mai repede decat pe calculator. Se comporta exact ca o carte, in sensul ca nu oboseste ochii si se poate citi cand soarele bate direct in el. Am ales varianta asta de la Sony in favoarea celor de la Amazon (Kindle) sau Barnes and Noble (Nook) pt ca are atat ecran tactil cat si butoane, are slot pt memorie externa, iesire audio, plus ca suporta formatul pdf, caracteristici care lipsesc din modelele competitiei. Plus ca bateria tine extrem de mult, dar asta e valabil pt toate ebook reader-ele (bateria se consuma doar cand se trece de la o pagina la alta si NU cand citesti o pagina)

Profile  

PostPosted: Thu Jul 18, 2013 1:43 am 

M-ai facut curios cu Sony-ul, asa ca m-am apucat sa caut pe net una- alta.
Si am concluzionat ca astept lansarea lui PRS-T3 ca nu mai e mult, apoi ma decid.
Desi ma bate un gand si la jetBook, dar e cam "pretios" pentru un ebook reader.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours