www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Tue Jun 15, 2021 6:00 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5
Author Message
 Post subject: Re: Informatii despre case/constructii naturale
PostPosted: Mon Mar 12, 2012 9:44 pm 

blimpyway wrote:
Tinta mea este de 400-500kg masa uscata pe an pentru incalzirea spatiului care sa fie vreo 30mp . In lemne cred ca inseamna cam 1-1,5m steri, dar as prefera ca o mare parte sa fie tocatura de crengi, buruieni sau fan, nu lemne.

spațiul total = spațiu încălzit? (că noi avem o cameră mare pe care o folosim la locuit doar vara și iarna devine cămară)

Profile  

PostPosted: Mon Mar 12, 2012 10:19 pm 

Pai cam da, spatiu incalzit ar fi 30mp si e cam cel total ...daca nu consider o terasa-sera care sa fie folosita iarna doar cand permite soarele.

Profile  

Post subject: re
PostPosted: Tue Mar 13, 2012 10:29 am 

Iata un adevarat ecologist!
Totusi mie 30mp mi se par infimi; eu vreau ditamai laboratorul, bucatarie maricica, etc..etc - nu sunt adeptul caselor mici. La bloc n-am loc nici sa respir, acesta e doar unul din motivele pentru care vreau sa ma mut la casa. Chiar daca amprenta ecologica a casei mele va fi maricica initial (deoarece o fac la vreo 2x80 mp utili), voi face absolut tot posibilul pentru a compensa aceasta in cei 30-40 de ani pe care ii mai am de petrecut prin zona...

Profile  

PostPosted: Tue Mar 13, 2012 12:58 pm 

Quote:
La bloc n-am loc nici sa respir, acesta e doar unul din motivele pentru care vreau sa ma mut la casa.

Eu ma gandeam sa respir pe-afara :) Terasa vitrata care vara poate fi complet deschisa poate da mult mai mult spatiu... "respiratiei ochilor" fata de cati metri patrati are.

Atelier vreau si eu, da ma gandeam ca nu voi fi singur, unu-doua ateliere pentru toata comunitatea or fi suficiente. Un loc/cladirea comuna unde ar putea fi si bucatarie, dusuri, sala de intalniri, claci, povesti, workshopuri, etc..

Profile  

PostPosted: Tue Mar 13, 2012 1:51 pm 

blimpyway wrote:
Atelier vreau si eu, da ma gandeam ca nu voi fi singur, unu-doua ateliere pentru toata comunitatea or fi suficiente. Un loc/cladirea comuna unde ar putea fi si bucatarie, dusuri, sala de intalniri, claci, povesti, workshopuri, etc..

La fel ma gandeam si eu. Sunt o multime de spatii intr-o casa ce sunt folosite doar cateva minute, cel mult 2-3 ore pe zi, iar atele nu sunt decat spatii de depozitare. Ca sa nu mai vorbesc de ustesilele casnice pe care le folosim foarte rar. Daca am "comuniza" aceste spatii si obiecte, cred ca spatiul dintr-o casa ar deveni foarte mare.

Profile  

PostPosted: Tue Mar 13, 2012 2:12 pm 

Cezar, merge folosit fanul pentru incalzire ?

Profile  

PostPosted: Tue Mar 13, 2012 2:17 pm 

Imi place foarte mult ideea voastra cu spatiile comune !! E super :) Eu de multe ori tind sa nu mai merg in bucatarie, sa nu mai gatesc nimic, pentru simplul motiv ca acolo sunt singura. O bucatarie comuna ar fi locul ideal de socializat :)

Profile  

PostPosted: Tue Mar 13, 2012 2:53 pm 

Artizania wrote:
Cezar, merge folosit fanul pentru incalzire ?

Doua moduri de a folosi fanul:

- una este sa faci compost termofil cu fan si sa captezi caldura degajata de compostare.
- alta e sa-l bagi la fermentatie anaerobica sa produca biogaz (cam ce face vaca in stomac) - captezi biogazu (care este un gaz metan).

A doua are avantaju ca poti produce si ceva electricitate pe langa caldura, arzand gazul intr-un mic grup electrogen. E posibil, nu-i tocmai simplu, am dezbatut ceva pe Softpedia, daca vreti deschid si aici un subiect separat.

Ar mai fi al treilea mod - sa-l arzi in soba, dar e cam pacat si-i nevoie de brichetare. E pacat pentru ca cele doua de mai sus produc si ingrasamant (compost sau "balega de digestor") pentru gradina.

PS chestia cu biogazu mi se pare ca se completeaza foarte frumos cu panourile solare - exact atunci cand e frig si nor si ai putina caldura si electricitate de la soare, poti sa folosesti biogazul in grupul electrogen, care da si caldura si electricitate pentru incarcarea bateriilor.

Profile  

PostPosted: Tue Mar 13, 2012 10:11 pm 

N-am absolut nimic impotriva atelierului comun, era vorba insa de un lab. de electronica...Eu inca mai am nostalgia sa ma apuc sa surubaresc, sa lipesc, sa fac cate-n luna si-n stele. Si chestia asta, electronica, necesita un mare numar de dulapioare - de fapt e impropriu spus mare, un IMENS numar de sertarase si dulapioare, si etc. Si e nevoie ori de cel putin 3 bancuri de lucru, ori eventual de unul singur, dar cu tablii interschimbabile - ca sa poti lasa un proiect neterminat si sa te apuci de altul, si altul, si altul...
Iar pentru "respiratie", desigur ca afara. Dar, din nou, ma refeream la spatiul interior, care e totusi necesar - depinde acum de fiecare, ce-si propune sa faca in urmatorii zeci de ani..
Iar daca cineva vrea neaparat o casuta mica-mititica dar cu 6-7 camere plus dependinte, solutia (GENIALA) o puteti vedea aici: http://www.youtube.com/watch?v=Lg9qnWg9 ... re=related
M-a entuziasmat atat de tare incat am incercat sa "proiectez" (primitiv desigur) ceva asemanator (vedeti la attachment)

Attachments:
aranjament casa minuscula mic 002.zip [6.59 KiB]
Downloaded 684 times
 Profile  

PostPosted: Tue Mar 13, 2012 10:40 pm 

blimpyway wrote:
..... am dezbatut ceva pe Softpedia, daca vreti deschid si aici un subiect separat. ..

Nu deschide subiecte separate, e mai placut asa, toate cam la gramada. Simti ca traiesti, discutia e mai animata si sunt multe, multe idei, si propuneri, si fiecare isi poate nota in agenda personala ce il intereseaza mai mult.

De exemplu ideea cu bucataria comuna mi se pare ge-ni-a-la. Cel putin 1 bucatarie imensa, cu dulapuri si blaturi mari, in lung, pe cca 6 metri de pereti pe ambele parti, cu de trei ori mai multe ustensile decat in mod normal, cu o camera de refrigerare cam cat 10 frigidere,impartita in doua sau trei parti (pentru eficientizarea accesului, cele mai putin necesare sa fie intr-o zona separata) ar avea o eficienta fantastica in utilizarea energiei.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5

All times are UTC + 2 hours