www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Wed Jun 16, 2021 9:47 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 18 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Proiecte permacultura
PostPosted: Tue May 10, 2011 11:40 am 

Bine v-am gasit :)

Va astept sambata 14 mai (daca nu ploua) sa ne cunoastem si (poate) sa aplicam cate ceva pe terenul de la Mircea Voda (zona Dambovita, la 58 km de centrul Bucurestiului, pe DN 71 mergand prin Chitila spre Tartasesti, Baldana, Balteni,...)

Atasez cateva poze din zona

Ma gandeam sa testez o etansare a magaziei (pe care unii o numesc "cabanuta" ) cu cofraje de oua (care sunt aruncate , de obicei) , peste care sa pun un fel de "cob", chirpici ; sau "tadelakt" ? (nu prea am diatomit ) ;
cel putin un test pentru partea de baza (vreo 40 cm inaltime , perimetru 16 m)

Au fost "aruncate" si seed-balls pe teren ; sa vedem ce a iesit ! cine cunoaste bine plantele ?

In zona este Ilfovul si Dambovita

La Dambovita gasim un lut de foarte buna calitate (spune Cezar) , pe care ni-l poate aduce Dragos cu caruta

(ma intreb daca acel lut nu poate fi folosit ca liant si pentru pasta de dinti ; ar trebui facuta o analiza de laborator ; deocamdata am facut pasta de dinti cu argila "albastra" de Raciu - care este gri ! )

Se mai poate vedea in poza si testul cu "rocket-stove", si pe undeva si "composting toilet"

Ulterior ar prinde bine si o instalatie de apa calda (solara) montata pe acoperis ; spre nord l-as face verde, cu plante, flori,...

Attachments:
File comment: r-stove
Sobita.jpg [128.3 KiB]
Downloaded 1142 times
File comment: La Ilfov
2.JPG
2.JPG [ 135.03 KiB | Viewed 9430 times ]
File comment: start
totul a inceput asa.JPG
totul a inceput asa.JPG [ 142.58 KiB | Viewed 9430 times ]
 Profile  

Post subject: Alte poze din zona Mircea Voda
PostPosted: Tue May 10, 2011 11:55 am 

este un maxim de 3 poze / postare , asa ca mai adug trei aici

Attachments:
SeedBalls.jpg
SeedBalls.jpg [ 110.5 KiB | Viewed 9430 times ]
Compostingtoilet.jpg
Compostingtoilet.jpg [ 77.02 KiB | Viewed 9430 times ]
Argila.jpg
Argila.jpg [ 93.34 KiB | Viewed 9430 times ]
 Profile  

Post subject: Re: ce sa fac cu melcii ?
PostPosted: Tue May 10, 2011 10:17 pm 

Irina wrote:
admin wrote:
posted 3 days ago by iulian
Buna seara,

Prin gradina noastra -https://picasaweb.google.com/minimicrorc/ferma#slideshow/5394362408084587634, printre ierburile ce au inceput sa creasca vertiginos ( urzici, papadii si alte plante, mai mult sau mai putin folositoare ) au aparut si un trilion de melci cu cochilie, de nu mai ai pe unde sa calci.
Intrebarea mea e: ce sa fac cu ei, in sensul de sunt folositori la ceva, dauneaza cuiva ( aparent nu ) ? Pe mine nu ma deranjeaza deloc, da' as vrea sa stiu daca sa ma astept la altceva. Lumea pe aici ii aduna si-i duce la Hateg la fabrica de prelucrare, da' mie mi-e mila de ei si nu-mi vine sa-i duc, da' nu stiu daca-i lasa sa se inmulteasca foarte mult, la ce sa ma astept ?
In acelasi timp, plantele verzi de care pomeneam mai devreme ca au inceput sa se dezvolte vazand cu ochii, ar trebui sa le tai / cosesc sau sa le fac ceva ? Cea mai mare parte din cei ce le vad, le considera balarii si ma sacaie sa le tai c-or sa ma napadeasca si n-o sa mai scapam de ele. Adevaru' ca atunci cand ne-am mutat aici, era cam jungla :D, ca nu mai era locuit de 20 de ani. Eu am taiat doar strictu' necesar, ce era pe langa casa, ca s-o putem renova, da-n rest, nu prea si acum, odata cu venirea primaverii, toate plantele astea si-au inceput expansiunea.
Eu nu as vrea sa le tai, ca imi place sa fie totu' verde, chiar daca-s urzici, papadii sau chiar pir :), da' nu stiu cum e mai bine.
Voi ce ziceti ca ar trebui sa fac ?

Multumesc de sfaturi,
iulian
Invatati sa faceti paine traditionala, doar cu faina, apa si sare, fara drojdie de bere !

Iulian,
fix la fel e si la noi. Iarba mare,urzici, balarii, oameni care sunt oripilati de iarba inalta si ne zic s-o cosim ca altfel facem crescatorie de serpi, melci multi (dupa ploaie).Noi melcii, o parte, i-am mancat. Gab i-a preparat dupa cum se cuvine- intr-adevar foarte scarbos procesul, eu nu m-am bagat pana n-a ramas decat piciorul-muschiul din ei. Pentru alea am facut un sos de unt cu usturoi si patrunjel plus cimbru si am servit cu salata de cruditati si cartofi natur. N-a fost rau, Gab zice ca i-a placut. Mie nu prea imi place consistenta lor gumoasa, dar merge. Clar, daca nu va place ideea n-are sens sa va bagati la asta, dar pentru doritori vom pune in curand (sper) tot procesul pe blogul Stanciova :D

Despre capra care mananca iarba- da, daca tii legumele separate de locul unde e iarba cea mare. La fel cu gainile. Ratele si gastele mananca mai mult animalute cand sunt inca boboci - au nevoie de proteine ca sa creasca- apoi trec si ele la iarba/salata/legume.

Clar nu strica sa cosesti, chiar daca arata asa de bine si de viu totul cand inca nu e cosit. Stai linistit, creste la loc, ca e lunga vara :) . Poti sa folosesti ce-ai cosit ca sa mulcesti, numai sa ai grija ca plantele sa nu aiba deja seminte. Cred ca la voi inca nu e cazul. Sau sa dai iarba cuiva care are animale, se va bucura.

Mi-e asa familiara faza cu crescatoria de serpi :D...m-am gandit si io sa halim melcii, da' nu ma dau in vant dupa ei ;) Am aflat ca la Hateg iti dau 1.8 lei pe un kg. :evil: Degeaba m-as duce io cu traista de melci, ca nu m-as alege decat poate cu banii care-i i-as da pe microbuz pana acolo :D Oricum, aud ca vine lumea cu basculantele de melci... :shock:
O sa vad cum fac cu cositu'. Oricum, azi am curatat iarba din preajma pomuletilor de i-am plantat si dupa ce i-am udat, am pus iarba taiata la baza lor ca sa tina umezeala mai mult timp, sper ca am facut bine :)

Profile  

PostPosted: Sat May 21, 2011 1:42 pm 

Salut,

Rogu-va, lasati postul asta de proiecte mutat de pe vechiul forum asa cum e, il va descalci careva (adica il va sparge in topicuri separate). Pana atunci, daca aveti alte proiecte despre care doriti sa vorbiti, deschideti topic nou.

Multam,
Mihai

Profile  

PostPosted: Tue Jun 28, 2011 9:21 pm 

Da, asta e permacultura. O combinatie de plante si vietuitoare care traiesc impreuna - e adevarat, se consuma unele pe altele, ceea ce dintr-un anumit punct de vedere e crud - dar..asta e calea vietii. Nu se face pentru profit, ci pentru a trai acolo, pentru a-ti asigura satisfacerea nevoilor de baza, fara extravagante de genul plasmei din sufragerie sau a minivan-ului sau suv-ului si altele si altele... Permacultura o vor face in cele din urma toti cei ce s-au saturat de sclavia in care ne zbatem in societatea moderna, sclavie autoimpusa de angoasele noastre intretinute prin intreaga cultura din jurul nostru - comerciala, persuasiva, conspirationista si apocaliptica. Uitati-va la televizor - eu ma uit cam zece-douazeci de ore pe an... Ce se difuzeaza? Stiri? Oare sunt stiri adevarate? Fireste ca sunt adevarate, in sensul strict al cuvantului "adevarat", dar nuanta e alta....Ne intereseaza pe noi de fapt cine pe ceine a mai ucis, ce s-a mai discutat in parlament, ce au mai facut x sau y, oameni pe care de fapt nu ii cunoastem, nu avem nici o relatie cu ei, dar sunt "in topul mondenitatii? Sunt false stiri, false informatii. Si reclame care acopera aproape jumatate din timpul de program, bagate cu forta pe gatul omului din fotoliu, care saracul nici nu mai isi imagineaza ca se poate trai si fara televizor..

Revenind bineinteles si la permacultura..sorry for deviere..da, permacultura inseamna sa ai in gradina ta De Toate: plante domestice laolalta cu cele salbatice, ici un mar, colo un prun, dincolo un stejar.. Unele legume si verdeturi cresc bine si la umbra, si un pom nu acopera solul toata ziua, ci doar cateva ore. Daca exista suficient spatiu liber in jurul lui, adica sa nu fie pomi unul langa altul, vegetalele marunte se vor dezvolta normal, unele chiar mai bine, ocrotite intr-o oarecare masura - nemaipierzand atata apa prin transpiratie intensa.
Depinde, bineinteles, de la planta la planta.

Asocierea plantelor de diferite soiuri, fara a ne gandi la profit, ci doar la o valoare foarte aproximativa, ceva de genul "Voi pune in zona asta de o mie de metri, combinate in modurile in care se potenteaza reciproc, vreo cinci zeci de fire de ceapa, vreo 40 de castraveti, vreo 20 pepeni, vreo...etc etc...astfel incat sa avem in cei 1000 de metri cam tot ce ne-am dori vreodata sa cumparam din piata, si fara a uita sa lasam "buruienile", plantele salbatice, si insectele, sa isi faca si ele simtita prezenta, deoarece din toata combinatia asta rezulta vigoarea intregului....Si nu va ganditi la "pierderi" cand o insecta-doua-zece a mancat 10-20% din "recolta". Nu e "recolta" numai a noastra. Trbuie vazuta jumatatea plina a paharului. La o asemenea "cultura" amestecata, niciodata pierderile nu pot fi foarte mari - e o lege biologica. Plantele care raman sunt mai viguroase, si vor da mai multa roada decat daca ar fi protejate cu chimicale si n-ar muri nici una. Viata, in toata complexitatea ei, e necesara. Asta e permacultura. Bine, mai sunt multe de zis, dar sa mai lasam si pe altii.

Profile  

Post subject: Re: Proiecte permacultura (mutat de pe vechiul forum)
PostPosted: Wed Jun 29, 2011 6:27 pm 

Fain spus!

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 8:37 pm 

Referitor la "pierderi". Cu multi ani in urma, cand incepuse si la noi vanatoarea de "pirati", eram foarte indignat de ideea marilor companii occidentale de a cataloga pirateria drept "pierderi". Motivul: extrem de simplu si de logic, dar ignorat cu nesimtire. Acele virtuale profituri neincasate de companiile de software si de RIAA si altele asemenea din cauza "piratilor", NU POT fi considerate pierderi. Este o stupizenie sa le consideri astfel. De ce? Pentru ca 99% din oamenii din toaste tarile lumii care au "tras" muzica, filme, etc de pe net, NU ar cumpara niciodata cantitatea respectiva de muzica si filme si software. Pentru ca nu au banii necesari. Si pentru ca de fapt nu le trebuie, sau cel putin nu in cantitatile respective; nu e ceva vital, e mai mult o stare de fapt, o "moda".

In permacultura, e la fel. Nu trebuie sa privesti ceea ce "pierzi" ca pierderi, cu toate ca pare mult mai concret decat iluzoriile pierderi din cazul ilustrat mai sus. Trebuie vazut globalul, viitorul. Nu trebuie gandit in mic, ci in ansamblu. Nu trebuie privite lucrurile sub forma "ahh.. am pierdut cam 30% din rosii si 40% din castraveti." Ganditi-va ca de fapt in gradina cu permacultura ati pus de aproape doua ori mai multe vegetale, sau chiar de trei ori decat intr-o gradina obisnuita; nu ati mai investit bani in chimicale - costa enorm, credeti-ma ca am lucrat in agricultura cu cativa ani in urma, cand inca lucrurile nu mergeau atat de prost ca acum; munca a fost de 3 ori mai putina - nu ati mai umblat din doua in doua zile cu pompa de stropit in spinare prin tot solarul; nu ati mai facut solar deloc chiar...poate. O gradina bine gandita nu are nevoie de protectia plasticului.
Asa ca, daca ne gandim putin mai bine, vedem ca de fapt ...nu am pierdut 30%, ci natura ne-a daruit aproape gratis restul de 70%....

Profile  

PostPosted: Sun Jul 03, 2011 3:50 pm 

sa nu va fie cu suparare, inchid topicul asta, e prea incalcit si nu se mai intelege prea multe din el. daca vrei, deschideti altul.

multam,
mihai

Profile  

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 18 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours