www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Wed Jun 16, 2021 10:41 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: si totusi Intalniri Nationale
PostPosted: Tue Jul 26, 2011 3:56 pm 

Sanatate pentru toata lumea !

pentru doritorii de comunitate si teren atasez trei poze dintr-o zona unde cu siguranta ne putem implini fiecare visul .

Va astept sa ne intalnim in aceasta minunata zona de pe raza comunei Zemes ( la 320 km de Bucuresti ; altitudine 650 m ) , sa incepem lucrul cu idealul !

O parte din teren (6 hectare de padure + faneata ) este aproape gratis (este adevarat ca are deschidere mica , dar mergem impreuna si vorbim pentru parcelele alaturate ) ;

Am gasit si un mic parau care curgea pe acolo ; probabil ca il putem capta pentru a forma iazuri , ...

Cred ca gasim ceva locuri de cazare (avem o cunstiinta ) , sau , pentru temerari, putem sta cu cortul .

Cine doreste sa ne intalnim ?

Attachments:
z3.JPG
z3.JPG [ 47.36 KiB | Viewed 14457 times ]
z2.JPG
z2.JPG [ 55.24 KiB | Viewed 14457 times ]
z1.JPG
z1.JPG [ 56.57 KiB | Viewed 14457 times ]
 Profile  

Post subject: Re: si totusi Intalniri Nationale
PostPosted: Thu Jul 28, 2011 1:25 pm 

Salut Mircea,

Hai sa ne vedem saptamana asta si vorbim in detaliu fata-n fata. Am postat in topicul de intalniri de Bucuresti, sper sa mai fie si altii interesati.

Profile  

PostPosted: Fri Jul 29, 2011 9:41 am 

Salut ,
eu inca sunt prin zona Moinesti ;
am vorbit si cu vecinii ; vor sa vanda si ei ; mai sunt unele probleme legate de succesiune pentru unul din terenuri (adica trebuie facuta ) ; nu stiu daca se poate face un antecontract la notariat ;

deci in total ar fi cam 15 - 18 hectare comasate cu deschidere aprox de 30 m la rau (in partea de jos a terenului) ; eu zic ca este suficient si pentru aceia care vor suprafata maricica ; oricum se pare ca se poate mari si mai mult suprafata vorbind si cu urmatorii vecini , doar sa-mi spuneti daca este cazul sa incerc ; cei improprietariti acolo nu sunt din satul respectiv (se afla cam la 12 km) si nu prea le convine sa faca naveta - doar pentru niste fan; oamenii au imbatranit, iar tinerii se cam duc la munca in Italia ; cam asta este situatia pe aici ;

ramane sa negociez un pret ; e le-as propune 12 centi / mp .

Luni cred ca vorbesc si cu primarul legat de aprobari .

am incercat sa pun si un filmulet din zona dar nu merge (nu preia format mp4)

Multa Sanatate

Profile  

PostPosted: Fri Jul 29, 2011 10:44 am 

care e latimea si lungimea terenului de 15-18ha? Ca daca e cat deschiderea de 30m, iese o fasie lunga de 5-6km si lata de 30m.

Profile  

PostPosted: Sat Sep 10, 2011 11:03 am 

Pe 16 sept merg din nou la tara in satul Mircea Voda (judetul Dambovita, la 55 km de Bucuresti) pentru a tencui "magazia cu acoperis" ; structura ei este din lemn iar anul acesta am "invelit-o" cu pereti din "cob" ; cred ca o sa mai vina cineva care vrea sa planteze pe acel teren niste bambus (gata crescut); o sa stam cateva zile .
Ar fi frumos sa veniti si voi (care vrea si poate) sa observati , sa ne sfatuim, sa ne cunoastem, si poate sa aplicam unele principii ale permaculturii . De acolo am putea merge sa vedem si ceva terenuri in zona de deal spre Pucioasa (dupa Targoviste, cu iesire prin Chitila pe DN 71 ) ; sigur o sa am cateva locuri in masina ; oricum este si microbuz.

Profile  

PostPosted: Sat Sep 10, 2011 12:19 pm 

La eventuala intalnire poate aplicam ceva de genul:

http://www.youtube.com/watch?v=8RlAHPKKf5Y&NR=1

Profile  

PostPosted: Wed Sep 21, 2011 11:32 am 

Am fost sa caut terenuri si in zona Arges. Mergand de la Pitesti vreo 20 - 30 km sunt satele Bajesti, Poienita , Vladesti , Balilesti ,Aninoasa ; este o zona de deal foarte frumoasa , cu multi pomi fructiferi ; vorbind cu mai multi sateni am aflat ca sunt multe terenuri de vanzare ; haideti sa ne intalnim si sa mergem sa le vedem ; inca e vreme potrivita pentru a sta cu cortul mai multe zile .
Avantaje : zona de deal cu pamant bun , paduri , pomi fructiferi , raul Bratia pe tot traseul (deci avem si piatra pentru constructii) , distanta mica fata de Bucuresti (130 km , din care 110 autostrada) ; preturi mici ( pretul il facem noi , nu prea este cerere in zona , un maxim de 15-20 centi/mp este acceptabil ) ; zona benefica (se simte) , cu oameni gospodari

Astept sa ne vedem , sa mergem si sa cumparam .

Attachments:
190920111591.jpg
190920111591.jpg [ 60.31 KiB | Viewed 14241 times ]
180920111589.jpg
180920111589.jpg [ 47.82 KiB | Viewed 14241 times ]
180920111585.jpg
180920111585.jpg [ 26.58 KiB | Viewed 14241 times ]
 Profile  

PostPosted: Thu Sep 22, 2011 8:03 pm 

Eu as merge in week-endul asta sa vad terenul & zona, i-am dat un mesaj si lui Marius, poate vine si el. Pretul mi se pare decent, zona frumoasa.

Profile  

Post subject: Intalnire Bucuresti
PostPosted: Fri Sep 30, 2011 11:16 am 

Sanatate pentru toata lumea,

cine vrea sa ne intalnim maine 1 oct in parcul Titan sa mai discutam despre terenuri (din diverse zone ) si sa ne cunoastem ?
Propuneti voi ora si locul de intalnire .

Profile  

Post subject: Re: Intalnire Bucuresti
PostPosted: Sat Oct 01, 2011 7:49 am 

MIR3 wrote:
Sanatate pentru toata lumea,

cine vrea sa ne intalnim maine 1 oct in parcul Titan sa mai discutam despre terenuri (din diverse zone ) si sa ne cunoastem ?
Propuneti voi ora si locul de intalnire .

E cam din scurt. Azi (1 octombrie) merg in poiana cu Perrmacultura.
Iti trimit numarul meu de telefon sa ma suni daca se face vreo intalnire. Incerc sa ajung si eu pe seara.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours