www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Sat Jul 31, 2021 5:04 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 60 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Proiect Comunitate - de la Bucuresti spre munte
PostPosted: Mon Aug 29, 2011 6:38 pm 

Parintii mei au gasit la jumatate din acel pret. Ce-i drept e un teren mai izolat deci accesul auto e mai dificil, si a fost lasat "neingrijit" mai bine de zece ani si o parte efectiv s-a impadurit (dar noua ne-a placut asa), iar o buna bucata din el e in panta...
Acum depinde de ce-si doreste fiecare...ai mei vor sa planteze pomi fructiferi, deci nu-i deranjeaza panta.

Profile  

PostPosted: Wed Aug 31, 2011 10:18 pm 

@ Diana:
unde spuneai ca au parintii tai teren ?

@all :

- Legat de testul pentru apa dulce de pe terenul de la Priboiu, din cate stiu ,costa cam 300- 400 lei ; daca impartim poate sa nu iasa mult ; apa este intradevar de prima importanta ; oricum , dupa cum a spus si Cezar, avem apa curenta de la retea, in capatul de jos al terenului

- Faptul ca avem drum asfaltat si ca este in relativa apropiere a doua sate poate fi privit ca un avantaj ; unii au (sau vor avea copii) care vor merge la gradinita / scoala ; in zone extrem de retrase pare sa fie o problema legata de acesti micuti .

- Legat de apropierea de intravilan - iarasi o vad ca pe un avantaj ; constructii legale ;
in alte zone (mai departate, extravilan) pare sa fie temporar ok sa construiesti (asa zisele locuinte temporare) ; dar lucrurile nu vor fi la fel peste zece ani ; si cat costa riscul ? merita ? mai ales ca nu vor fi probabil doar doua case ci un mic satuc "temporar" .

- In zonele foarte izolate toate familiile vor trebui proababil sa se deplaseze cu caruta sau cu masini 4x4 sau pe jos (daca ii tine, mai ales iarna sau cand e glod ) ; cati au stat si cred ca pot sta izolati (relativ, adica doar cu 3 vecini ) intr-o locatie permanenta , adica primavara,vara,toamna,iarna , an de an ; va imaginati ?
omul nu cred ca este o fiinta izolata; ma rog, sunt si exceptii .

- faptul ca acum trece un cioban cu niste oi pe acolo se rezolva in momentul in care ne asezam ; vorbim omeneste cu el ;

- Daca se incepea proiectul de acum doi ani de cand stim de acest teren lucrurile erau foarte avansate, pomii pe rod, ceva "swale", "raised-beds", casute , apa, etc. dar oamenii cauta perfectiunea ; terenul perfect nu exista; fiecare vede in felul lui; problema este sa incepem cu un teren rezonabil , sa fim hotarati si cat mai bine organizati (oricum surprizele si "lectiile" vor aparea indiferent pe care teren ) .

Ma iertati ca am vorbit pe sleau

p.s. Ialomita este la 1 km de teren ; nu stiu cat e de curata in acea zona .

Legat de pret poate mai negociem ,daca nu s-a dat . poate mai este si alt teren in zona, dar trebuie cautat ; oricum e mai usor de cautat acolo, fiind mai aproape de locul plecarii (Ma refer la bucuresteni)

Propun o plecare saptamana viitoare - luni sau marti sau miercuri, sau cand doriti :)

Va astept

Profile  

PostPosted: Thu Sep 01, 2011 2:17 pm 

salut MIR,

Diana cred ca are terenul putin mai departe de Hunedoara..

Despre copii - la scoala hai sa zic ca as mai discuta, dar sa-i dai la gradinita? Pai ce sens mai are o comunitate - nu si sa cresti copiii in mediul/modul care iti place tie, printre oameni care tin la ei, nu in fabricile de oameni oferite de "sistem" ?

Despre izolare - pai tocmai de aia discutam aici - sa gasim oameni cu care sa formam comunitati, adica sa nu fim persoane/familii izolate ci comunitati legate prin viziuni, mentalitati si afinitati apropiate

Despre drumul de acces - nu cred ca-i problema daca in anumite sezoane e necesar 4x4, comunitatea poate lua un vehicul capabil care sa nu fie exagerat de scump. Un exemplu destul de....exagerat: http://www.youtube.com/watch?v=gf8c47Cb ... playnext=4

Despre constructiile in extravilan vs intravilan - situatia nu e atat de stricta ca in Bucuresti sau zonele dezvoltate turistic.. Sunt zone - mai ales cele spre munte, depopulate, etichetate ca defavorizate - unele satele sunt deja "imprastiate" iar primarii sunt intelegatori daca reusesti sa le indepartezi suspiciunile, caci au nevoie de noi sateni si-s dispusi sa ajute cu formalitatile.

Profile  

PostPosted: Thu Sep 01, 2011 6:27 pm 

Salut Blimpyway,

ai dreptate cu gradinita , am scris din viteza, nici eu nu as da copiii la gradinita si nici chiar la scoala dar trebuie gasita varianta viabila reala ;

daca acea comunitate e formata doar din trei sau patru familii din care doar una sau doua au copii nu o sa fie o socializare ok , o sa cam fie izolare ; pana acum nu am vazut inchegat nici un grup cu mai multi membrii care sa fi facut ceva concret ;

Legat de lucruri la comun , in special masina 4x4 am reale dubii legate de intelegerea in grup ; cam toti vor avea nevoie in acelasi timp (cel putin doi deodata ) mai ales pe timp nefavorabil .

Legat de trecerea in intravilan si de certificatul de urbanism : din cate stiu trebuie PUG, PUZ, PUD aprobate de consilii, ministere si alte "foruri superioare" . (plan urbanistic general, zonal, de detaliu ) ; adica nu face primarul ce vrea pe tarlaua tarisoarei ca nu-si risca postul ; vom vedea ; deci ori se construieste legal ori nu .

Citat din:
http://www.avocatnet.ro/content/forum%7 ... vilan.html

"...Intai il treceti in intravilanul localitatii, iar apoi il scoateti din circuitul agricol. Nu orice teren extravilan scos din circuitul agricol poate oferi conditii pt construirea unei case (de ex, un teren aflat in mijlocul unui camp cultivat agricol nu e potrivit si nu stiu daca se aproba construirea...). Verificati Planul Urbanistic General (PUG) al localitatii (care se gaseste la serviciul urbanism din cadrul primariei) - un teren aflat in apropierea intravilanului e mai „avantajos” decat unul aflat la o distanta prea mare de limita intravilanului (cu cat dist de limita intravilanului este mai mare, cu atat mai "dificile" vor fi trecerea acestuia in intravilan si aducerea utilitatilor). Verificati la primarie daca nu cumva este in proiect o extindere a intravilanului prin extindere de PUG facuta chiar de primarie - daca e in proiect atunci va scuteste de multa alergatura si chiar ceva cheltuieli. Trecerea unui teren din extravilan in intravilan se face numai in baza unui Plan Urbanistic Zonal (PUZ), terenul fiind ulterior inclus in PUG. In vederea intocmirii unui PUZ, trebuie sa luati legatura cu un arhitect; pretul realizarii unui PUZ (o „schita” a zonei: vecinatate s.a.), precum si durata intocmirii acestuia e in functie de complexitatea proiectului. Dupa intocmirea acestuia, PUZ-ul trebuie aprobat de autoritatea locala administrativa competenta (Consiliul local, judetean etc). Termenul de intocmire si aprobare a unui PUZ poate dura de la cateva luni la un an..., in functie de cum se „misca” cei care tb sa se implice...
Scoaterea unui teren cu suprafata de pana la 1 ha din circuitul agricol se aproba prin decizia directorului executiv al directiei pentru agricultura si dezvoltare rurala, pe baza avizului oficiului de cadastru si publicitate imobiliara in raza caruia se situeaza terenul (cf unui regulament al Min Agriculturii, dar, imi pare rau, nu ii stiu nr-ul). Pt mai mult de un hectar, din nou: imi pare rau, dar nu stiu ce sa va spun...
Anterior intrarii in vigoare a Legii nr. 247/2005 se percepea o taxa pentru scoaterea din circuitul agricol. Acum, aceasta taxa nu se mai cere, platindu-se numai o suma pentru analiza documentatiei – daca, intre timp, nu a mai aparut vreo modificare.
Apoi, urmeaza obtinerea autorizatiilor pt construire..."

terenul trebuie trecut din extravilan in intravilan iar apoi scos din circuitul agricol ;

Personal terenul de la Priboiu (sau altul similar) mi se pare ok si din acest punct de vedere ; insist pentru ca mi se pare pacat sa mai pierdem inca un an doi, trei ,etc. si sa nu facem nimic concret ; deja au trecut doi, dupa cum spuneam , si devine prea mult , din nou spun, e pacat , ne pierdem in amanunte ; alegem, alegem si apoi ... culegem ; pentru a gasi terenul perfect aceasta ar trebui sa o meritam , iar cum nimeni nu e perfect...

Concluzia mea e simpla: e bun terenul de la Priboiu pentru permacultura si pentru a locui acolo : DA

Astept vecini si prieteni hotarati

Profile  

PostPosted: Fri Sep 02, 2011 11:43 am 

Prin Apuseni, Tara Motilor dar si in Mehedinti am vazut casute care sunt clar in afara intravilanului. Sunt si sate, catune, care nu-s "adunate" ci e o casa aici, alta la cateva sute de metri mai incolo, samd. In comuna Cerbal de ex. dupa ce a inteles ce vrem, primaru s-a oferit sa ne vanda comuna o poiana aflata la 17km de centrul satului. Pasune comunala dar prea departe si nimeni nu o mai folosea. Nu vorbesc de ocolirea legii - normal ca ar fi fost vorba de o multime de formalitati incluzand aprobarea satenilor (probabil prin vot) dar primarul a zis ca se poate si ca ne ajuta sa convinga oamenii si cu toata birocratia care tine de el... pana si cu buldozer daca e nevoie.

Cu masina 4x4 a comunitatii - scopul prioritar al acesteia ar fi deservirea comunitatii, adica transportul de marfa si persoane din si pana in satele sau orasele apropiate, sau pana la statia de autobuz. Si folosirea in caz de urgente, de ex se imbolnaveste cineva, sunt nameti dar trebuie dus la spital.
Speram sa nu fim atat de dependenti de oras incat sa fie necesare drumuri dese, deci nu cred ca ar fi probleme, mai ales ca nu-i musai sa fie o singura masina.
Carpool, carshare a inceput sa se practice si in orasele mari, unde masinile sunt folosite mult mai frecvent, nu cred ca nu ne-am intelege intr-un loc in care nevoile de deplasare pe distante mari ar fi mult mai reduse.

Profile  

PostPosted: Fri Sep 30, 2011 10:01 pm 

http://www.ascentofhumanity.com/chapter4-1.php

"....Why do people voice the desire to create community, but then show themselves by their actions to be uninterested? ... "

Profile  

PostPosted: Sat Oct 01, 2011 9:57 am 

MIR3 wrote:
"....Why do people voice the desire to create community, but then show themselves by their actions to be uninterested? ... "

;) :( :? :cry:

Profile  

PostPosted: Mon Oct 03, 2011 11:07 am 

Pentru weekendul viitor poate organizam o iesire pentru terenul de la deal ;
propuneti voi locatiile

Profile  

PostPosted: Mon Oct 03, 2011 9:24 pm 

Iata ca a trecut ceva timp de cand nu ne-am mai scris si s-au petrecut o multime de lucruri.
Intai: am fost cu Cezar la Valea Babii si m-am intalnit cu Mircea si Marcela, si am vazut cum e acolo. E frumos, e bestial as putea spune; doar ca e foarte departe. Inca nu m-am hotarat daca pot sa ma mut acolo. Totusi, m-am hotarat sa iau taurul de coarne si sa misc ceva, in momentul in care m-a cautat Oliwer Iovanovici, care mi-a parut ferm hotarat sa ia o bucata de teren acolo. Si m-am decis sa cumpar si eu o bucatica, impreuna cu el, ca un fel de asigurare "pentru zile negre". Adica daca nu reusesc sa gasesc pe o raza de vreo 100 km in jurul Ploiestiului. Deci pentru Valea Babii avem acum in plus un locatar sigur: Oliwer, si unul prezumptiv: eu. Intrucat eu inca mai incerc sa raman in zona Ploiestiului, as veni poimaine sa vizitez Priboiu, fiind ultima zi din toamna asta cand mai pot veni; si daca o fi sa fie cu noroc, o sa particip si aici cu o bucata. Daca lumea e de acord, fireste, si daca vanzatorul are actele...
Cu cine trebuie sa ma intalnesc? Cine mai poate veni? Cum facem? E cam scurt termneul, stiu... dar ..asa a iesit...

Profile  

PostPosted: Tue Oct 04, 2011 11:08 am 

incercam sa facem o echipa chiar pentru miercuri

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 60 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours