www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Sat Jul 31, 2021 5:36 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 60 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Proiect Comunitate - de la Bucuresti spre munte
PostPosted: Thu Aug 11, 2011 2:11 pm 

Pentru cei interesati, discutia despre acest proiect de comunitate se desfasoara pe un grup de Facebook. Link: http://www.facebook.com/groups/233819013323136/

Profile  

PostPosted: Thu Aug 25, 2011 12:25 am 

Pe 25-August, ne intalnim cel mai probabil in parcul Titan, 18.30, la piciorul podului. Urmariti acest post pentru detalii, locul/ora inca nu sunt 100% stabilite.

Pentru confirmare, dati mail la m arond satsang punct ro, telefon zero sapte doi doi, cinci noua sase patru opt doi sau pe pagina de facebook de mai sus :)

Profile  

PostPosted: Thu Aug 25, 2011 12:40 am 

Buuuun, :)

Apăi, pentru cei care nu suporta facebook-ul si sau care au frictiuni cu tehnologia in general, fac aici un sumar a ce s-a intamplat pana acum pentru acest proiect de comunitate:
1) pana acum suntem aproximativ 5-15 de persoane interesate direct de a cumpara teren in cadrul unui proiect comun. Numarul nu e fix, intrucat:
a) multi sunt indecisi (isi doresc sa participe in acest proiect sau celalalt prezentat de Blimpyway. Link: viewtopic.php?f=6&t=383).
b) nu au o prezenta constanta in grup, participa la intalniri destul de rar din varii motive (nu sunt in Romania, vor veni doar cand se va gasi efectiv teren, etc.)
c) inca nu s-au decis daca vor sa se implice in ceva, doar tatoneaza terenul, in principiu au bani sau nu, dorinta sau nu ca sa participe.

2) ne-am intalnim saptamanal in fiecare zi de joi seara in diverse locuri (parcul Tineretului, Titan, Izvor, etc.) pentru a ne cunoaste mai bine si a decide pasi urmatori:
3) s-a stabilit si un mic document in care am incercat impreuna sa definim cateva domenii pe care fiecare sa-si exprime punctul de vedere, sub forma unui mission statement. Inca nu si-a completat toata lumea mission statement-ul.
4) s-a deschis si un cont in care sunt ceva bani pentru cheltuieli ale proiectului (deplasari, etc.)

Ce s-a conturat de la intalnirile anterioare ca nevoi:
- sa ne intalnim cat mai multi din proiect, astfel incat sa ne cunoastem mai bine la fata, care suntem. Daca nu putem participa, macar sa ne mentionam ca ne-am pastrat interesul printr-un mail, mesaj, semne de fum, ceva. Comunicarea destrama cel mai usor relatiile.
- sa planificam mai exact cine si ce face de la o saptamana la alta
- sa gasim cat mai repede o Dacie veche pe care s-o folosim la expeditii pentru cautarea de teren. Aici Cosmin si Daniela s-au activat, e posibil ca sa reparam o Dacie veche a Danielei, daca mai poate fi reparata. In caz contrar, vom cumpara una 'noua', la cateva sute de euro.

Profile  

PostPosted: Thu Aug 25, 2011 12:51 am 

O mica nota: personal mi-am ajustat aria unde as vrea sa-mi indrept atentia la maxim 250 de kilometri de Bucuresti, in Arges, Valcea, Dambovita, N-V Buzau. Vorbim mai in detaliu la la intalnirea de azi.

Voi incerca sa tin un mic jurnal al activitatilor acestui proiect pe acest topic de forum...

Profile  

PostPosted: Thu Aug 25, 2011 2:19 am 

Acu o luna erau 300-400... Ca sa fie mai clar pentru toata lumea zi-i "Proiect Comunitate nu mai departe de 250km de Bucuresti". Peste o luna cati o sa fie?

Caci e evident ca cine nu se incadreaza in nevoile tale nu are ce cauta in proiectul tau.

Profile  

PostPosted: Thu Aug 25, 2011 9:43 pm 

blimpyway wrote:
Acu o luna erau 300-400... Ca sa fie mai clar pentru toata lumea zi-i "Proiect Comunitate nu mai departe de 250km de Bucuresti". Peste o luna cati o sa fie?

Caci e evident ca cine nu se incadreaza in nevoile tale nu are ce cauta in proiectul tau.

Cezar, eu am niste preferinte si le exprim. Comunicarea clara si neinterpretabila este cheia oricarei relatii. Ce ofer eu este o propunere si un proiect. Nu e vorba de mine si de proiectul meu (pentru ca nu sunt singurul cu aceasta preferinta), doar ca in diverse medii/randuri s-au exprimat un set de preferinte care definesc anumite coordonate ale proiectului, printre care si zona preferata. 250 de kilometri e destul de mult, tot judetul Valcea, Arges, Dambovita sau Buzau sunt incluse.

De asemenea, daca cineva doreste sa initieze un proiect de comunitate in Mehedinti, sa spunem, pentru ca eu mi-am exprimat clar minimum-ul de preferinte, se va intelege ca nu se poate conta pe mine in acel proiect.

Nu sunt un Gigel egoist, doar ca nu mai vreau sa las lucrurile neclare :).

Mult spor sa avem :))

Profile  

PostPosted: Thu Aug 25, 2011 10:52 pm 

MIR3 wrote:
Sanatate pentru toata lumea,

nu stiu daca v-am mai scris, exista un teren de aprox. 9 hectare in jud Dambovita , localitatea Priboiu, aproximativ 90 km de Bucuresti (20 km fata de Targoviste) ,deal, altitudine 370m , cu o mica livada de pruni si alte plante (paducel, macies, coada calului, cimbrisor , etc. ) ; situat cam la 600 m de DN71 , cu drum asfaltat pana la teren ; se afla intre doua sate ; nu se vede decat o casa sau doua in vecinatate , la cateva sute de metri ; pante mai line dar si ceva mai abrupte ; in mare parte pamant negru dar si o portiune stancoasa ; pret: 2500 euro hectarul ; am cateva poze din zona ; deocamdata am fi trei familii interesate de acest teren ;

Pentru MIR3: Daca se poate, as dori sa te contactez peste cca 2 saptamani, in legatura cu terenurile din zona ta. Poate reusesc sa dau si o fuga pe acolo.
Pentru ceilalti: Ati incercat si aici? Sau ati uitat?

Profile  

PostPosted: Fri Aug 26, 2011 8:48 am 

Salut,

am fost eu anu trecut la terenul din Priboiu

Principalele avantaje:
- aproape de Bucuresti, pentru unii e f. important
- parcela relativ mare la un singur vanzator si actele in regula, pentru o vanzare simpla, cred ca n-ar fi o problema.
- Pozitia intr-un fel de "caldare" care fereste in parte de vanturi puternice.
- proximitatea drumului asfaltat.
- chiar nu arata rau, daca te faci ca nu stii ca-s sate imediat dincolo de cele doua delusoare care marginesc valea, pare destul de izolat.

Ce nu mi-a placut
- proximitatea satelor, deci este intre doua sate aflate la ~1km distanta unul de celalalt, intre acestea e circulatie destul de intensa. Unii vor ceva mai ferit.
- "caldarea" de care zic e zona de pasunat a celor doua sate.
- panta spre vest, adica varianta cea mai calda vara dar nu si iarna, cand sudu ar fi mai cald.
- in vale e un izvor de apa sarata, probabil o foarte sanatoasa sursa de sare, dar e posibil ca apa dulce sa fie disponibila exclusiv din reteaua de alimentare care e si in sat, adica sa depinzi in continuare de apa de la robinet (si cel ce ti-o vinde) inclusiv pentru udat gradina. Posibil sa existe si panza freatica dulce, in satul de peste deal sunt si fantani, dar parca n-as investi acolo pana sa fiu sigur, ori asta inseamna sa bagi bani intr-un foraj sau mai multe si apoi sa decizi ca vrei sa cumperi.

PS iar unora li se pare mult 2500EUR/ha ...

Profile  

PostPosted: Fri Aug 26, 2011 5:58 pm 

Mie mi se pare ok. Nu cred ca se gasesc terenuri mai ieftine de atat. Am gasit pe net de exemplu cu 0.2 eur/mp, dar e langa dunare.
Cred ca voi face o vizita pe acolo cand ajung acasa.
Inca il rog pe MIR3 sa ne mai scrie despre terenurile din Priboiu

Profile  

PostPosted: Sat Aug 27, 2011 1:31 am 

Gasesti si mai ieftine, Terenul din Priboiu e lipit de intravilan, e destul de usor sa aduci curent, asfaltul e la un capat, posibilitate de apa curenta... creasta delusorului separa terenul respectiv de sat. Astea ridica pretul.

Nu m-ar mira ca in curand toata valea care separa cele doua sate sa se transforme in intravilan.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 60 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours