www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Sat Jul 31, 2021 5:02 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 60 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Proiect Comunitate - de la Bucuresti spre munte
PostPosted: Fri Jun 24, 2011 8:49 pm 

Salut,

Sunt Mihai, din Bucuresti, 31 de ani. Ma cunosc cu cativa membri ai permacultura.ro direct de pe acest forum sau de pe firderpir.ro. Personal intentionez ca in urmatoarele luni sa imi cumpar o bucata de teren unde sa experimentez un trai mai integrat (culturi, alimentatie, consum, relatia cu natura, etc.). De asemenea mi-as dori sa infiintez si o mica comunitate de oameni/familii cu interese si valori comune.

Zona in care imi propun sa cumpar terenul: maxim 300-400 de kilometri de Bucuresti, de preferat intr-o zona montana (Valcea, Arges, Targoviste, Buzau sau cel mai departe Gorj). Motivul pentru care imi doresc o zona oarecum pe langa Bucuresti este ca aici am o serie de obligatii (dar si beneficii) de care inca nu ma pot desprinde.
Pretul pe care mi-l propun sa-l dau pe teren: maxim 3000 de euro pe hectar (minim oricat :)
Suprafata dorita: 1-3 hectare, in functie de pret, in extra/intravilan
Ca si termen limita optimist/realist pentru cumpararea terenului sper ca voi reuspana la sfarsitul anului, astfel incat sa pot incepe sa-l lucrez/pregatesc. Cine stie, cu un pic de noroc, chiar pana la sfarsitul toamnei. :)

Ce imi doresc cu acest nou topic:
- sa aflu ce alte persoane din Bucuresti sau zone limitrofe sunt interesate de un asemenea proiect comun.
- sub ce forma se manifesta dorinta:
b) sunt dispus sa ma implic, gata sa facem ceva impreuna, am si banii si timpul necesar sa merg la cautari, hai la o bere sa ne cunoastem.
a) as dori sa aflu despre acest proiect in general.
c) suna frumos, m-ar interesa peste termen mediu-lung sa experimentez si eu.
d) nu ma intereseaza direct proiectul tau (deja am teren la tara, alt proiect de comunitate sau gospodarie in alta zona a tarii)
e) etc.

Ce am facut eu pana acum, pe langa strans banuti deoparte pentru teren si documentat pe cat imi permite timpul despre permacultura si subiecte conexe a fost ca sa intreprind cateva excursii prin Valcea pentru a gasi teren intr-o suprafata de cateva hectare (pentru mine sau si pentru alti doritori).
De asemenea, am de gand ca pana la sfarsitul anului, in cel putin 1 week-end pe luna sa ma duc la cautat de teren pana gasesc ceva care sa ma multumeasca dpdv suprafata, pret, locatie, calitate sol, etc.

Pe unde am fost pana acum:
Judetul Valcea, in zona Horezu:
- am fost fugitiv prin zona de nord, spre Polovragi pe Judetean 655.
- la sud de Horezu, am petrecut un week-end prin Gorunesti, Stroesti, Ciresu, Cerna, Cernisoara, Madulari
- la est de Horezu, prin zona localitatii Costesti si Pietreni (langa cariera de piatra)

Week-endul viitor (25-26 Iunie) ma voi duce in Arges prin zona Domnesti, Bradet/Bradetu, Nucsoara (DJ 731/7031) si un pic mai spre est, spre Campulung. Voi incerca sa fac aici un mic jurnal al expeditiilor, poate intereseaza pe cineva.

Daca aveti orice fel de intrebari, nu ezitati :). Voi veni si la intrunirea permaculturistilor din Iulie din Brasov, putem vorbi mai pe indelete.

p.s.: stiu, numele postului este un pic anost, dar m-am concentrat pe continut, nu pe nume.

Profile  

Post subject: Re: Proiect Comunitate - de la Bucuresti spre munte
PostPosted: Mon Jun 27, 2011 8:58 pm 

Salut Mihai,

Eu zic sa ne intalnim mai multi joi seara sa discutam.

Profile  

PostPosted: Mon Jun 27, 2011 10:19 pm 

bine, hai ca postez o invitatie de iesit la bere, in sectiunea de intalniri.

Profile  

PostPosted: Tue Jun 28, 2011 8:29 pm 

Buna, Mihai

Si eu imi doresc asa ceva, dar sunt mai restrictiv in privinta regiunii. Mi-as dori tare mult sa gasesc ceva in Prahova, in zona de deal. Sau cel mult in judetele limitrofe Prahovei. Eu sunt din Ploiesti, si, la fel, ma leaga diverse lucruri si oameni de acest oras. Nu-l pot parasi pe de-a-ntregul.
Am un prieten pe care l-am angrenat in aceasta aventura, si suntem intrucatva tinuti in loc de promisiunea unui teren oarecum inspre Valeni. Teren de vreo 6000 de metri, numai bun de o casa dubla plus gradina de legume/fructe/de toate. Dar, ca mai pretutindeni la tara, "cu probleme" de legalitate...
Neaparat as vrea sa ne intalnim. Eu vin in doua saptamani in Romania, si poate reusim un contact.
Mi-ar surade foarte mult ideea unei comunitati de oameni cu aceeasi preocupare. E cea mai buna solutie, 3-4-10 oameni vor gasi de 3-4-10 ori mai multe solutii la viitoarele probleme. Si probleme pot fi mai multe, dar fiind cam acelasi teren..aceeasi zona...
De cand locuiam in tara/ la tara/ aveam presimtirea ca s-ar putea cultiva pamantul si altfel decat o facea toata lumea. Doar ca n-am mai avut timp s-o pun si in practica.

Adrian

Profile  

PostPosted: Tue Jun 28, 2011 10:53 pm 

Salut Adi, ma bucur ca ai ajuns pe forumul asta. Chiar voiam sa-ti dau PM pe softpedia sa-ti atrag atentia asupra subiectului asta :)

Profile  

PostPosted: Wed Jun 29, 2011 10:36 am 

Sanatate pentru toata lumea,

nu stiu daca v-am mai scris, exista un teren de aprox. 9 hectare in jud Dambovita , localitatea Priboiu, aproximativ 90 km de Bucuresti (20 km fata de Targoviste) ,deal, altitudine 370m , cu o mica livada de pruni si alte plante (paducel, macies, coada calului, cimbrisor , etc. ) ; situat cam la 600 m de DN71 , cu drum asfaltat pana la teren ; se afla intre doua sate ; nu se vede decat o casa sau doua in vecinatate , la cateva sute de metri ; pante mai line dar si ceva mai abrupte ; in mare parte pamant negru dar si o portiune stancoasa ; pret: 2500 euro hectarul ; am cateva poze din zona ; deocamdata am fi trei familii interesate de acest teren ;
personal am incercat cateva principii ale permaculturii in localitatea Mircea Voda ,cam la 55 km de Bucuresti ; 'ingrasare' pamant cu plantele salbatice autohtone ,seed-balls, rocket-stove,composting toilet,cob building, companion plants on raised-beds ;
cred ca si acolo mai gasim teren , dar este zona de campie (altitudine 240m), totusi frumos , cu doua rauri in apropiere (Ilfov si Dambovita - in care tocmai m-am scaldat ) ; dupa ce am facut fantana , cu lutul rezultat am inceput zilele trecute o etansare cu un fel de "cob" de 30-40 cm grosime a unei locuinte facuta din scandura (unii ii spun "cabanuta" , eu ii zic magazie cu acoperis ) ; in amestec am pus nisip, lut, paie, balegar si un pic de var , amestecate totusi cu o betoniera din aceea mica (am incercat si faza cu amestecatul cu picioarele pe o folie de plastic dar randamentul este de vreo 6 ori mai mic );
stiu ca sunt oameni carora nu le place zona de ses , asa ca am scris despre varianta de deal de la Priboiu pentru cei care vor sa fie aproape de Bucuresti, Targoviste sau Ploiesti .

Pentru aceia care vor si pot - ne-am putea intalni si saptamana viitoare la Mircea Voda sa discutam , sa vedem terenuri din zona (chiar si la Priboiu - sunt 40 km de acolo) , si eventual sa mai testam cate ceva (sunt tare curios cat se intareste acel amestec de 'cob' in cateva zile ; am facut deocamdata o baza de vreo 60 cm inaltime ) ; pot oferi (gratis,normal) cirese amare (sunt doi pomi plini ) si ceva visine ; nu in ultimul rand , daca este cald, facem o baie zdravana in Dambovita (este curata in zona)

Attachments:
File comment: Cob -b
Cob -b.jpg
Cob -b.jpg [ 112.19 KiB | Viewed 17194 times ]
File comment: Inceput Cob , pe crengi de salcam
Inceput cob.jpg
Inceput cob.jpg [ 118.44 KiB | Viewed 17194 times ]
File comment: Lutul de la Fantana
Lutul de la fantana.jpg
Lutul de la fantana.jpg [ 154.06 KiB | Viewed 17194 times ]
 Profile  

PostPosted: Wed Jun 29, 2011 10:54 am 

si poze de la Priboiu ; se afla intre sate

la aprox 1 km este raul Ialomita

Attachments:
Priboiu 2.jpg
Priboiu 2.jpg [ 27.84 KiB | Viewed 17194 times ]
Priboiu 1.jpg
Priboiu 1.jpg [ 65.88 KiB | Viewed 17194 times ]
 Profile  

PostPosted: Wed Jun 29, 2011 11:25 am 

salut MIR3, inteleg ca nu poti veni joi.
Cob-ul ala la baza casei nu cred ca-i tocmai cusher, parca mergea unu sau doua randuri de pietre mari sub el, ca sa rupa capilaritatea si sa nu traga umezeala din pamant. Si chiar putin sant umplut cu pietris sub randul de pietre, pentru drenaj.
Apoi cob-ul ala asa gros nu vad cum va rezista multa vreme fixat de peretele de scanduri...

dar mai vorbim, daca nu joi poate vineri sau luni.

Profile  

PostPosted: Wed Jun 29, 2011 11:42 am 

Oamenii din sat spun ca pamantul acolo este foarte tare (am vorbit cu unul care face case). La baza am oricum un mic strat de ciment si deasupra pietris, peste care am asezat cobul ; sper sa fie suficient ; in plus, pe margine (nu se vede), cam la 80 cm distanta am santuri de scurgere, de jur imprejurul constructiei , cu cate un sant inclinat pe fiecare colt , spre gradina ; constructia este cam de doi ani facuta si vad ca nici placa de beton pe care sta nu a "tras" apa sau umezeala (nu apare deloc mucegai ) ; probabil ca a fost si destul de ventilata (erau mici fisuri pe la scanduri ; sper ca odata cu etansarea cu lut sa nu se schimbe situatia , am inteles ca lutul si absoarbe si cedeaza umiditatea (printre alte avantaje) , adica regleaza aceste aspecte .
Nici nu ma gandeam ca o sa stea peretele de cob singur lipit de scandura ; ideea era sa-i pun o plasa de rapit pe exterior si apoi tencuiala formata din var hidraulic cu nisip fin (parca asa era) , sa ma corectati daca gresesc, va rog .
Astept si alte sugestii pentru a iesi o lucrare trainica ;
mai in joaca , mai in serios , dupa ce ajutorul meu punea cate un strat de cob, mai puneam pe suprafata niste pietris mai mare, crengute de salcam si chiar vrejul cu seminte de la stevia care se facuse de doi metri (glumeam si ii spuneam ca daca iese stevie din peretele casei chiar ca o sa fie "casa-verde" ) ; oricum sper ca intr-o saptamana se va usca primul strat (60 cm inaltime) pentru a continua un nou strat care ma gandesc sa-l fac progresiv mai subtire , asa incat la capatul de sus sa am doar 10 cm ; oricum pare destula masa termica si de etansare pentru o magazie de primavara-vara :)

Profile  

PostPosted: Wed Jun 29, 2011 4:31 pm 

Salutare Mihai si buna postare!
Am mai urmarit pe softpedia la "cafeneau celor care vor sa se mute la tara"/ permacultura si mai stiu de unele initiative similare, dar nu stiu ce rezultat au avut, asa ca astfel de post vine taman bun pentru o "centralizare"

Si noi suntem un mic grup (vreo 3-4 complet hotarati sa faca pasul spre mutarea la tara cat mai curand si cativa altii care ar veni pe parcurs...)
Varsta: intre 28-35 (nu e la matrimoniale, dar ca sa urmez exemplul)

Momentan, taman ce am plecat din Bucuresti spre Brasov vara asta... daca as fi stiut eu de intalnirile de joi din Villacrose! :)
Pe scurt despre grupul nostru si ce ne dorim:
- viata la tara, in armonie cu tot si toti, redescoperind ciclurile Naturii si bucuria de a trai simplu, oameni, mestesuguri si zambete :)
- permacultura (desi in afara unuia dintre noi, care a mai practicat nitel diverse „exercitii” de perma, restul doar am citit, ne-am documentat, am vorbit cu altii, am vazut filmulete, citit pe forumuri, ... asa ca acum vrem sa trecem la treaba!)
- casute din cob si alte materiale locale, naturale, casute vii care respira si de care sa te bucuri, surse alternative de enrgie (nu musai doar soare, caci stim cu totii ca sunt mult mai multe), independenta si „off-grid” de la frunizarea de diverse
- comunitate deschisa, prietenoasa, vesela, cum ar trebui sa fie toti oamenii... daca si-ar schimba doar putin prioritatile :)

Aveam de vreo 2 ani gandul si tot strangeam date, dar a durat pana ce ne-am mobilizat si rezolvat unele situatii cu munca si unii cu scoala. Exemplele frumoase vazute in ultima vreme si aici si prin alte site-uri (Terrana, Iulian din Hateg, „copiii” de la Stanciova, etc) si oamenii cunoscuti in ultima vreme ne-au bucurat tare mult!

Am mai avut mici tentative de cautari, unele in Valcea, Buzau si Caras, dar am ajuns la concluzia ca e nevoie de o calatorie mai lunga, sa stam pe indelete. Astfel ca ne-am gandit sa facem „o excursie initiatica lunga” pentru a cauta cum se cuvine.
Data gandita pentru calatoria noastra: 17 iulie (~ aproximativ)
Termen de cautare: pana gasim ce ne place :) Cand gasim, vom stii :)
Mijloace: o dubita in stil hippy, care poate gazdui pana la 7 oameni cu corturi, mancare pentru drum si veselie. Mergem usor, fara graba, vedem terenuri pe indelete, vorbim cu oamenii, simtim locul :)

Pana acum, in aceasta calatorie suntem vreo 4... asadar daca esti interesat/ alti perma-iubitori de pe forum, mai sunt locuri si va asteptam cu drag!

Si noi ne-am gandit oarecum la zonele mentionate de tine, dar vrem sa extindem si spre Mehedinti, Caras, Hunedoara, din mai multe motive (radacini din batrani, clima mai „prietenoasa” cu mai mult soare, mai multi munti, etc). E posibil sa extindem chiar spre Apuseni si poalele Fagarasului spre Valea Oltului si pod. Tarnavelor...sa vedem ce descoperim pe parcurs.

Ne-am bucura tare mult daca am putea face o parte din calatorie impreuna (zona care te intereseaza pe tine) ...poate chiar pe toata :)
Noi nu vrem sa fugim musai de un teren aproape de Bucuresti, dar ne dorim un loc minunat, la poalele muntelui, cu padure langa teren (sau pe teren), cu ceva rau in apropiere, dar si pe langa un sat (asta pentru ca unii ne dorim un centru de educatie non-formala pentru mediu, arte etc.. si am vrea sa avem copiii din sat cu care sa lucram)

Rezumand si incercand sa raspund mai punctual la intrebari:
- da, suntem un grup din Bucuresti interesati de un proiect comun, cu alti oameni cu ganduri similare.
- dorinta se manifesta sub forma: „b” („sunt dispus sa ma implic, gata sa facem ceva impreuna, am si banii si timpul necesar sa merg la cautari, hai la o bere sa ne cunoastem”), absolut! ...doar cu berea mai complicat, dar poate ajung prin Bucuresti candva saptamana viitoare. :D

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 60 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours