www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Fri Jul 30, 2021 2:57 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Zilele Permaculturii 2012
PostPosted: Sat Jan 07, 2012 11:56 pm 

WAW!

Superba oferta, Gab.
Sugerez, însã înainte de toate, înainte de a cãuta o locatie sã avem cât de cât programul celor 5 zile cât de cât "designed".
Si din el sã retragem clar care trebuie sa fie facilitatile si necesitatile pe care un meeting "redesigned" le are. În 2 saptamâni vom prezenta o structura deja cu ceva content de la care sa putem pleca si sa gasim un denominador comun.

Acesta poate conditiona locatia.
Din perspectiva mea, nu trebuie conditionata la centrul tarii, de data aceasta. Va fi un event de 5 zile.
Cu un pre-camp de pregatire pentru voluntari de înca 4-5 zile. Si cine va veni, îsi va lua timpul necesar pentru a o face, si va merita sa o faca. Nu mai e un fast-meeting seeing.

It will be great, worth it, and we all enjoy it. Vom avea timp sa ne cunoastem, sa cream legaturi puternice, sa învatam si mai ales, sa sarbatorim (celebrate).
Personal, sunt super-fericit sa vad toata lumea deja implicata si interesata ce aceasta.

Voi fi în România începând cu 17 ian pânã pe 09 feb si voi fi în Bucuresti sau pe aproape pânã pe 25.
Aceasta "vizita" nu e o business trip si are în foarte mare masura de a face cu dorinta de a pune energie in diverse tematici între care: seminarii de TT la Buch, Iasi si eventual Cluj, întâlniri cu Cezar, Mihai, Doru, Sorin si cine mai este disponibil în Bucuresti în ceea ce priveste permacultura si/sau dinamici eco-comunitare urbane.
Întâlniri cu Florin, Radu la Cluj.
Încã am speranta sa am timp sa vizitez sau Stanciova sau AV de data aceasta.
Promit Gab, ca nu scapati (SIGUR) de mine data viitoare. :)

Profile  

PostPosted: Sun Jan 08, 2012 12:39 am 

Wow... cineva a băut o cafea în plus :)

O mențiune am uitat să fac: nu prea-mi face plăcere să fiu organizat și nici să organizez pe alții. Desigur, dacă diverse persoane vor să se organizeze unele pe altele, nu mă deranjează în mod deosebit. Zic doar să nu contezi prea mult pe mine pentru programe, redesignuri și structuri.

Din punct de vedere al cazării, putem să oferim câteva locuri în paturi și loc nelimitat de campare. După mine asta-i toată organizarea necesară.

Profile  

PostPosted: Sun Jan 08, 2012 8:50 pm 

Hm. O mică problemă cu data... eu și cu Irina suntem invitați la o nuntă pe 4 august. Am văzut că pe blog ai anunțat 1-5 august, cu toate că nu prea înțeleg unde și cum s-a decis. În sfârșit, nu mă aștept să-și facă toată comunitate de permacultură planurile după mine și Irina, dar dacă veniți la Stanciova, o să vă lăsăm singuri de sâmbătă până duminică. Asta dacă nu alegem altă dată pentru întâlnire.

Profile  

PostPosted: Mon Jan 09, 2012 7:13 pm 

hehe.. cafe nu prea.. cred ca a fost luna plina de vina. Plus 1000 other things that i'm in. (yet) :)

So.. keeping the rithm:

ok se tine cont de ziua cu nunta. no problem.

În ceea ce priveste organizarea, sunt de parere ca este nevoie daca dorim sa scoatem ceva de la 5 zile de meeting.
pe de alta parte, în ceea ce priveste decizia, are de a face cu lumea care va initiaza o dinamica si va fi în organizare.
Precum anul trecut, a plecat de la Radu, Florin si de la mine.
Îmi pare rãu daca deocamdata, nu am împartasit acest proces. Îl vom face în viitor. am dorit însã mult sã avem sansa sã putem anunta la început de an din douã motive:
1. pentru a putea vorbi cu persoanele pe care le dorim sa prezinte un workshop sa fie prezente.
2. pentru ca organizatorii sa poata fi prezenti.
3. pentru ca facilitatorii de spatiu sa poata confirma disponibilitatea.

Eu stiu ca avem puncte de vedere diferite în ceea ce priveste organizarea, însã aceasta, sincer, mã bucurã. :)
Ceea ce nu ma bucurã e faptul ca e o nunta pe 4. :) E pe aproape? putem merge cu totii? :D

Profile  

PostPosted: Mon Jan 09, 2012 8:06 pm 

claudian wrote:
Ceea ce nu ma bucurã e faptul ca e o nunta pe 4. :) E pe aproape? putem merge cu totii? :D

:lol: Mda, ne gândeam și noi la asta, am ajuns la concluzia că filmele sunt cam prea diferite...

Poate că dacă discutam data împreună de la început era mai simplu și pentru „facilitatorii de spatiu”...

În sfârșit, ce-a fost nu mai contează, întrebarea-i ce-o să fie.

În caz că ne hotărâm să rămânem la ideea de Stanciova, sau schimbăm data întâlnirii sau vă descurcați sâmbătă și duminică fără noi. Alte variante nu prea văd.

Profile  

PostPosted: Wed Jan 11, 2012 9:36 am 

Nici mie nu prea imi convine data.
Undeva intre 25 iulie si 5 august voi deveni tatic. Asa ca nu stiu daca as putea fi prezent in perioada 1-5 august. Depinde cand decide copilul sa vina pe lume.

Profile  

PostPosted: Wed Jan 11, 2012 11:32 am 

FELICITĂRI! (Sper că ați citit Continuum Concept :) )

Profile  

PostPosted: Wed Jan 11, 2012 12:34 pm 

Oho,asta-i motiv serios sa schimbam data, poate mai devreme sfarsitu lu iunie, inceputu lui iulie e ok?
----------------
Poate ar trebui sa spuna fiecare cand NU poate sa vina la intalnire, si unde ii este foarte greu sa ajunga. Pentru a vedea cum, cand, si unde se poate obtine maximum de participare.

------------------
Avand in vedere ca intalnirea se vrea de 4-5 zile, deci mai lunga de un weekend, parca distantele nu mi se par asa greu accesibile. Din Bucuresti, cu tren de noapte/ cuseta se poate ajunge economisind doua nopti dus-intors oriunde - Si in Simeria/Deva (pt. Valea Curcubeului), si in Timisoara(pt. Stanciova), si la Cluj/Oradea (pt. Gugu).

Profile  

PostPosted: Thu Jan 12, 2012 3:32 am 

Doru, acesta este cel mai minunat motiv !!! Felicitari !!!!!!

Si eu as vrea tare mult sa particip la adunare, si chiar as dori sa ma ofer voluntar la organizare, daca se reuseste organizarea ei in Brasov. Daca nu se gaseste in Brasov, voi face tot posibilul sa ajut, dar nu pot sa promit ca voi reusi voluntariat pe mai multe zile.

Eu cred ca daca vor veni si "vorbitori" va fi nevoie de ceva dotari in locatia de intalnire, precum curent electric pentru proiector, mese, scaune, spatii mai amenajate decat ceea ce am avut noi anul trecut si mai accesibile pentru noi veniti. Anul trecut a fost doar o intalnire pentru a ne cunoaste, si iarba verde si focul de tabara si-au jucat rolul foarte bine, insa daca se doreste si organizarea de conferinte, va fi nevoie de mai mult. Sugesia mea ar fi sa o organizam intr-un loc accesibil nu numai pentru cei din grupul nostru, ci si pentru alte persoane interesate de idee. Si ar mai fi util daca ar fi intr-un loc in care participantii sa nu fie conditionati sa isi petreaca noaptea acolo. Sunt sigur ca sunt destui care nu isi permit sa lipseasca de acasa mai multe zile, dar care ar putea sa participe la un seminar care sa tina cateva ore in timpul zilei.

Profile  

PostPosted: Thu Jan 12, 2012 8:18 pm 

Stiri bune pentru un an nou bun!
:)
Reinoiesc felicitarile mele lui Doru. And a big hug, pe care voi avea ocazia sa i-l dau curând în persoana. :)

Artizania, sunt de acord. Sper ca la anul, versiunea întalnirii sa fie mai urbana (pe lânga Bucuresti) si sa aiba aceasta componenta pe care o descrii.
Deocamdata, viziunea pe care o împartasesc este una de a crea mai multa coeziune intre grupul existent, mai multa informatii pentru cei prezenti si activi în acest moment. Aceasta pentru mine ar fi prioritar. Prefer deci 5 zile din care 3 complete în mod 100% in place. Aceasta ne va permite o dinamica mai intensa de conexiune si de schimb de idei precum si un "deepening" al relatiilor interpersonale si al proiectelor.
Va exista un "open day" în care sa invitam si comunitatea din jur sau persoane care vor putea sa participe numai în sfârsit de saptamâna. Aceasta însa depinde de locatie.

În rest, personal as prefera alta data decât 1-5 august.
Însa aceasta este una la care pot dedica timp si atentie de la partea cu voluntariatul pâna în ultima zi.
Niciodata nu va fi posibil sa agreem cu totii o data la care sa fim cu totii disponibili, nici o locatie care sa ne fie perfect suitable tuturor. Am prezentat aceasta data, si din punctul meu de vedere ma ajustez precum pot.

Daca cu adevarat, se doreste o alta data, mai consensuala, aceasta trebuie sa fie concreta si trebuie sa presupuna un proces de decizie comun printr-o metodologie la care sa fim de acord cu totii. And that i feel that is quite difficult in this moment.
Însã, dacã se doreste musai, este cineva care sa propuna un proces?

Anyone?

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours