www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Fri May 14, 2021 6:18 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Intalniri nationale
PostPosted: Tue May 31, 2011 7:59 am 

Frumos teren...mai aproape de munte decat al nostru :)

Profile  

PostPosted: Tue May 31, 2011 9:17 am 

Iulian, va asteptam cu drag sa va simtiti bine langa munte. E frumos intradevar. Ii cam lipseste un paraias ... si ... ar fi fost rupt din rai. Noi am fi vrut teren langa un rau... dar... nu ne-am putut permite :( Asta e ! Nu le poti avea pe toate, nu? :) Macar de ne-am putea pripasi in zona si .. vine el raul :)) Avem canal pentru apa din precipitatii, dar nu e prea curgator si seaca pe timp de seceta. Facem dansul ploii si se transforma in rau :))

In alta ordine de idei, m-ai starnit la maxim cu painica fara drojdie. Ieri am incercat prima oara sa o coc o astfel de painica, dupa ce am citit blogul tau. Maiaua mi-a iesit f bine (cred eu) insa la copt nu m-am priceput. Painica insa merita toata admiratia. Gustul e intradevar deosebit. Iti multumesc mult pentru aceasta invatatura. Eu si inainte imi doream cu cuptor de lut in curte, acum ... si maine l-as face :) Painica aceasta coapta pe vatra cred ca este dumnezeiasca. Poate pana in iulie reusim sa facem si un cuptor de lut la teren, sa ne desfatam si cu bucate facute pe vatra la intalneala.

Profile  

PostPosted: Tue May 31, 2011 10:09 am 

Artizania wrote:
Ca acces, este la aproximativ 1km de la drumul national intre Rasnov si Bran. Acest 1km este drum nepietruit, dar noi intram cu Logan fara probleme. E mai greu pe timp ploios, caci se face noroi, dar banuiesc ca in caz de astfel de vreme se amana intalnirea.

Eu n-aș amâna întâlnirea pentru 1km de mers pe jos. Dacă am stabilit data de 22-24 iulie, eu aș zice să nu mai schimbăm.

Profile  

PostPosted: Tue May 31, 2011 11:03 am 

Gab, ai dreptate ;) !

Profile  

PostPosted: Tue May 31, 2011 12:32 pm 

Oricum, pana la sfarsitul lui iulie mai sunt 2 luni, timp in care noi mai lucram la teren, si e foarte posibil ca pana atunci ca aruncam niste pietris in zonele mai noroioase de pe drum sa nu fie nici o noroiala, sa aducem material cu care se poate lucra (pietris, nisip, lut, paie, lemn, etc). Pana atunci, conditiile se vor imbunatati, si va tin la curent cu mersul lucrurilor. Maine plec la Bradulet, deci .. ne "auzim" doar pe saptamana viitoare.

Pe curand,
Deea

Profile  

PostPosted: Wed Jun 01, 2011 8:02 pm 

Deea,
Terenul tau arata minunat si fetita ta este superba :) Sunt foarte incantata sa vad si alti copii care iubesc natura si sunt invatati sa o respecte
Va doresc mult succes in construirea casutei si in amenajarea terenului si as fi fericita sa va ajut cu orice ati avea nevoie (idei, carti, ajutor fizic etc).
Vom veni si noi (eu si copiii mei) in acel weekend la Brasov si d-abia astept sa ne intalnim, sa schimbam pareri si sa petrecem doua zile minunate :)

P.S - noi am vorbit putin si pe forumul Terrana despre homeschooling, as fi curioasa sa aflu ce decizie ai luat din acest punct de vedere :geek:

Profile  

PostPosted: Wed Jun 01, 2011 8:23 pm 

Aș vrea și eu adresa topicului despre homeschooling de pe Terrana. Nu reușesc să-l găsesc. Impresia mea era că în România legea nu prea permite.

Profile  

PostPosted: Fri Jun 03, 2011 1:45 pm 

http://forum.terrana-ecovillage.ro/view ... f=14&t=144
Doar prin ultimele pagini ale topicului gasesti informatii concrete cu privire la homeschooling. Daca ai nelamuriri nu ezita sa ma intrebi.

Profile  

PostPosted: Fri Jun 03, 2011 3:41 pm 

Ce informații am cules de acolo:

1. Grupul de la Dumbrava (http://www.meditatie.ro) au rezolvat problema cel puțin la nivel de învățământ primar înregistrând un punct de învățământ sau așa ceva. Ai mai multe detalii despre asta?

2. Există școli americane de învățământ la distanță, care sunt recunoscute și în România, și care acționează ca instituții umbrelă pentru cei care vor homeschooling. Dintre ele multe sunt cu specific creștin, dar cel puțin două (West River şi Calvert School) nu sunt. Aș avea o întrebare: cursurile sunt și în limba română? Sau trebuie părintele să acționeze ca și translator până când copilul învață limba engleză?

Profile  

PostPosted: Sat Jun 04, 2011 10:39 am 

1. Nu am detalii despre grupul de la Dumbrava. Sunt un grup destul de inchis si nu comunica prea mult in afara lui. Daca insa exista o locatie pt scoala si un invatator calificat ce urmeaza programa scolara, nu vad de ce nu ar obtine aprobarile pt a deveni scoala acreditata (cum sunt si scolile particulare). Oricum in mediul rural scolile de stat nu prea au resurse umane si financiare iar cele care au prea putini elevi se si desfiinteaza, din pacate pt cei mici.

2. Cursurile exista doar in limba engleza. Am auzit insa ca exista o initiativa a parintilor din grupul de pe yahoo de a traduce aceste cursuri pt parintii care nu cunosc suficient lb engleza. Pt parintii care o cunosc insa, consider ca este o oportunitate minunata pt copil de a invata lb.engleza, in acelasi timp cu lectia la materia respectiva. In acest fel se invata engleza serios, consecvent, se invata cuvinte din domenii diverse

Profile  

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours