www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Tue Jun 22, 2021 5:59 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Vând sapunuri hand/home made, naturale
PostPosted: Fri Jul 15, 2011 10:37 pm 

Hop și eu cu săpunurile. De ceva vreme, acuși e un an, am luat microbul făcutului de săpun acasă. Folosesc metoda 'la rece', nu cea 'la cald' pe care o foloseau bunicile noastre, amestecând în cazan. Prin metoda la rece se păstrează mult mai multe din proprietățile uleiurilor și celorlalte ingrediente adăugate.

Blog nu am încă, pentru a-mi prezenta 'opera', nici poze n-am făcut încă la săpunurile pe care le am pe stoc. Unele săpunuri, mai vechi si deja date pot fi văzute aici: http://irinatomici.wordpress.com/2010/11/20/primele-sapunuri/ si aici:http://irinatomici.wordpress.com/2011/04/14/sapunuri-de-invatacel/. De atunci am mai făcut destul de multe.

Ce pot să spun e că folosesc în majoritatea săpunurilor fie doar uleiuri vegetale (Ulei de cocos, de măsline, de orez, unt de cacao si/sau de shea, ulei de ricin uneori), uneori adaug și untură, foarte bună pentru a da un săpun tare, ferm. Când nu pun untură săpunurile ies o idee mai moale, pentru că nu folosesc nici în ruptul capului uleiul de palmier (ăsta fiind un ulei ieftin si foarte bun pentru a obtine un sapun tare, dar fiind responsabil pentru adevărate dezastre ecologice: pentru monoculturile de palmier se defrișeaza enorm de multe hectare de păduri tropicale si cred că nu-i ăsta locul în care să explic de ce-i ăsta un lucru nașpa. Uleiul de palmier e folosit la greu si ca biodiesel, si ca 'grăsime vegetală' în biscuiti și alte alimente, plus în săpunuri. Recomand tuturor să nu-l folosească, pentru a nu încuraja defrișarea a și mai multe păduri.)

Așadar, dacă v-ați săturat de etichete imposibil de citit, pot să vă ajut cel puțin în privința săpunului, produs indispensabil pentru majoritatea dintre noi :)

Pot să vă trimit fie săpunuri din cele pe care le am pe stoc, comanda minimă fiind de 2 săpunuri (toate au în jur de 100 g, dacă vă interesează îmi dati un mail si va spun ce am pe stoc, trimit poze, va scriu ingredientele etc.), fie să vă fac un săpun 'la comandă', în cazul din urmă urmând să-mi spuneți voi cum îl vreți, dacă vreți să conțină ceva anume, să fie pentru un anumit tip de ten etc... Dacă vreți un săpun personalizat e indicat să-mi spuneti din timp, pentru ca dureaza cel putin 3 saptamani de cand sapunul e facut pana când poate fi folosit (timpul de uscare). In acest caz, comanda minimă e de 6 săpunuri - nu pot să fac doar un săpun de-odată :)

La capitolul preț m-am gândit că 10 lei/săpun nu-i exagerat, dat fiind că materialele sunt destul de scumpe si timpul pe care il petrec pentru a-l concepe, a căuta ingrediente, a le prepara (ceaiuri, argilă, pulberi de plante - multe le culeg și le prepar chiar eu), a-l face propriu-zis, a-l tăia, usca, a mă documenta despre efectele diverselor ingrediente si a invăța în continuare e considerabil. E drept ca-mi si place sa fac treaba asta: săpunăritul înglobează un pic de chimie, un pic de gătit, un pic de grădinărit, un pic de joacă cu culorile și cu texturile, un pic de magie, un pic de noroc și tot așa :) Toate-s chestii care-mi plac și pe care vreau să continui să le fac.

Deci, dragilor: fie 10 lei/ săpun cu comanda minimă de 2 bucăți ( stăm la Stanciova și cel mai apropiat oficiu postal e la 12 km de aici), fie o donație, pe principiul 'dați cât vreți', cât credeți că merită produsul și munca din spatele lui. A, da, si sa nu uitam de taxele postale pe care bucuroasă le-as suporta eu, dacă mi-ar fi posibil, dar momentan nu prea e :)

Hai că v-am amețit! Dacă vă interesează, trimiteți-mi un mail la irinatomici ( arond) g mail punct com și va dumiresc mai bine!

Profile  

Post subject: Re: Vând sapunuri hand/home made, naturale
PostPosted: Sat Jul 16, 2011 12:24 pm 

Ciau Irina,

Pentru ca la targ ai vandut toate sapunurile inainte sa apucam sa luam si noi, iti propun un troc, o paine facuta de mine pentru un sapun de-al tau, ce zici ? Daca ai si alte propuneri, nu ezita :)

Spor la sapunit,
iulian

Profile  

PostPosted: Thu Jul 21, 2011 1:37 am 

Irina,
Adu-mi, te rog, la Brasov in weekend 3 sapunuri de care ai tu pe stoc.
Multumesc.

Profile  

PostPosted: Thu Jul 21, 2011 9:20 am 

Salut Irina,
si pentru mine 2, te rog :) ...tot la Brasov, daca ai.
Multumesc frumos :D

Profile  

PostPosted: Thu Jul 21, 2011 5:03 pm 

Irina ia cateva in plus, ai vazut ce-ai patit la targu mainilor dibace.

Profile  

PostPosted: Thu Jul 21, 2011 8:14 pm 

Asa este, sunt sigura ca vor fi multe persoane interesate, inclusiv eu :)

Profile  

PostPosted: Wed Jul 27, 2011 7:33 pm 

iulian wrote:
Ciau Irina,

Pentru ca la targ ai vandut toate sapunurile inainte sa apucam sa luam si noi, iti propun un troc, o paine facuta de mine pentru un sapun de-al tau, ce zici ? Daca ai si alte propuneri, nu ezita :)

Spor la sapunit,
iulian

Sigur da, Iulian, cu placere! Numai ca mai dureaza o vreme pana ajung acasa, la Stanciova, unde sunt sapunurile. Iti mai scriu cand le am in fata :)

Profile  

PostPosted: Wed Jul 27, 2011 7:42 pm 

Tuturor care mi-ati scris:

Dragii mei, m-ati luat prin surprindere! Cum v-am spus si cand ne-am intalnit, eu dupa ce am postat anuntul am si plecat, nestiind ca sunteti asa de pe faza si asa de doritori! Ma bucur tare! Acuma, oricum mi-ar fi fost destul de dificil sa vin cu cutia de sapunuri la Artizania, bagajul fiindu-mi deja foarte voluminos.

Acum ca stiu care sunteti doritorii, va trec la catastif si de cum ajung acasa, la Stanciova (mai dureaza o saptamana) ma apuc pe impartit si ambalat.

Iulia, tu vei fi pe drum, sper sa ajung sa ti le dau personal, daca nu, vedem cum facem.
Mihai, inca doua?
Soledad, incerc sa-mi dau seama: tu care esti dintre participantii la intalnire? :? :mrgreen:

In orice caz, va mai contactez pe fiecare in parte cand ajung.

Profile  

PostPosted: Thu Jul 28, 2011 1:18 pm 

Irina wrote:
Tuturor care mi-ati scris:

Dragii mei, m-ati luat prin surprindere! Cum v-am spus si cand ne-am intalnit, eu dupa ce am postat anuntul am si plecat, nestiind ca sunteti asa de pe faza si asa de doritori! Ma bucur tare! Acuma, oricum mi-ar fi fost destul de dificil sa vin cu cutia de sapunuri la Artizania, bagajul fiindu-mi deja foarte voluminos.

Acum ca stiu care sunteti doritorii, va trec la catastif si de cum ajung acasa, la Stanciova (mai dureaza o saptamana) ma apuc pe impartit si ambalat.

Iulia, tu vei fi pe drum, sper sa ajung sa ti le dau personal, daca nu, vedem cum facem.
Mihai, inca doua?
Soledad, incerc sa-mi dau seama: tu care esti dintre participantii la intalnire? :? :mrgreen:

In orice caz, va mai contactez pe fiecare in parte cand ajung.

Buna Irina,
Da, eu am mai dori doua, ne auzim pe mail.
Soledad este Eva, ne poti trimite in acelasi pachet.

Profile  

PostPosted: Sat Aug 20, 2011 10:12 pm 

Am reușit să fac și blogul pe care voi pune poze cu săpunurile pe care le mai fac, plus descriere și stoc.

http://delairina.wordpress.com/

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours