www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Tue Jun 22, 2021 6:29 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Bunataturi taranesti de vanzare
PostPosted: Sun Jul 03, 2011 1:29 am 

Acest forum nu are inca o " bursa " asa ca deschid eu aici " piata " cu acest subiect. Daca se potriveste sau nu, las la latitudinea admnistratorilor forumului, care pot decide daca il " tolereaza " sau nu.

Cand ne-am mutat din Bucuresti la tara si lumea ne caina ca o sa facem foamea, eu le raspundeam metaforic sa nu aiba grija, ca daca o fi ceva, o sa mancam...dude ! Ulterior, am constatat ca in noua ograda aveam 2 duzi mari, care de curand au inceput sa-si arate roadele, multe dude mari si carnoase. Cum expresia cu care raspundeam cunoscutilor era doar o metafora ca sa scap de gura lor, eu nefiind un mare mancator de dude, cand am vazut cum se indoaie crengile celor 2 copaci de cate dude sunt, mi-am pus problema ce sa fac cu ele. Cum nu suntem nici amatori de tuica, am cautat o alta solutie si asa am ajuns la...dulceata de dude.

Desi nu am mancat niciodata o astfel de delicatesa, cautand un pic pe net, am dat de marturiile multor oameni care se jurau ca dulceata mai buna ca cea de dude nu au mancat ( nu mancasera niciodata dulceata de lapte :) ) Asa ca m-am pus pe treaba si am facut cateva serii de borcane cu dulceata de dude. Vreau sa spun ca imediat ce am gustat-o, acest desert minunat a urcat in TOP 3 al dulceturilor preferate ( celelalte 2 fiind cea de macese si bineinteles de lapte ). Cei ce au mancat dulceata de smochine, spun ca este asemantoare la gust cu aceasta. In orice caz in momentul de fata am deja vreo 20 de borcane si stocul va creste in fiecare zi cam cu cate 5, asa ca am zis sa ies cu ele la " piata ".

Pe langa dulceata de dude rosii si albe, am descoperit de curand o alta delicatesa, dulceata de lapte. Cum laptele pe aici e la discretie si nu mai mancasem niciodata asa ceva, m-am pus pe treaba si am facut mai multe borcane, am vazut cat de buna e, asa ca am pregatit alte cateva borcane pentru Targul Mainilor Dibace, ca sa testez si parerea altora. Bineinteles ca s-au dat ca painea calda, mai ales dupa ce au gustat niste clatite facute cu aceasta bunatate.

Asa ca iata-ma aici, la vanzare cu aceste produse naturale si authentice de la poalele Retezatului, facute cu pasiune, prin metode traditionale, in bucataria noastra din satul Rau Alb, Comuna Salasu de Sus, Tara Hategului, Transilvania, pentru toti ce nu au timpul necesar pregatirii lor.

Produsele noastre NU contin: conservanti, amelioratori, coloranti, aditivi, emulsificatori, potentiatori de arome sau orice alte E-uri ori ingrediente artificiale.

Daca doriti sa va convingeti de autenticitatea acestor produse, puteti asista la crearea lor.
Daca doriti sa invatati sa faceti chiar dumneavoastra paine traditionala cu maia, fara drojdie de bere, diferite tipuri de taitei cu ou, placinte si prajituri de casa, puteti participa la atelierele noastre interactive.
Daca adesea cochetati cu ideea de a va muta la tara si inca nu aveti curajul necesar, puteti veni sa stati la noi sa vedeti ce inseamna acest lucru. Va asiguram suport moral si va vom impartasi din experienta noastra de ex-oraseni.

Pentru toate acestea dar si pentru alte informatii despre ceea ce facem, va rugam luati legatura cu noi, trimitandu-ne un mail la iulian.dutu@ymail.com sau sunand la 0727 733 828

Puteti deasemenea arunca o privire si pe blogurile noastre, la-gura-sobei si turtitafermecata

In momentul de fata va putem pune la dispozitie:

Paine traditionala ( cu maia ) - 10 lei / buc. de 1 kg
Dulceata de dude - 10 lei / borcanul
Dulceata de lapte - 10 lei / borcanul
Mustar Taranesc - 10 lei / borcanul

Comanda minima e de 50 de lei si include 4 produse, de acelasi fel sau combinate oricum doriti.Transportul este inclus in pret pentru orasele de mai jos.

Pot livra si trimite in tara, in urmatoarele orase, Timisoara, Lugoj, Otelu Rosu, Cluj Napoca, Alba Iulia, Caransebes, Ramnicu Valcea, Deva, Orastie, Simeria, Calan, Turda, Petrosani, Horezu, Targu Jiu, Pitesti, Bucuresti. In aceste orase, produsele vor ajunge in cateva ore de la trimiterea lui. Pentru alte zone, pot trimite cu Posta Romana sau curier, transportul nefiind inclus in pret )

In functie de cereri, ulterior pot trimite si alte produse, in special lactate de bivolita ( sunt cele mai bune posibile si pe deasupra contin mult mai putin colesterol ), dar si de capra si vaca.

Profile  

Post subject: Re: Bunataturi taranesti de vanzare
PostPosted: Sun Jul 03, 2011 3:54 pm 

iulian wrote:
Acest forum nu are inca o " bursa " asa ca deschid eu aici " piata " cu acest subiect. Daca se potriveste sau nu, las la latitudinea admnistratorilor forumului, care pot decide daca il " tolereaza " sau nu.

gata, am facut si targ :) spor!

Profile  

Post subject: Re: Bunataturi taranesti de vanzare
PostPosted: Sun Jul 03, 2011 7:47 pm 

Multumesc Mihai...acum astept musterii :)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours