www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Tue Jul 27, 2021 7:43 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Forest garden in plan. Am nevoie de idei
PostPosted: Tue Jul 16, 2013 10:56 pm 

Salutare,
Unul din conceptele ce ma atrag in acest moment este cel de forect garden. Asa ca, de ce sa nu incerc?
Am in acest moment o bucata de pamant situata la vreo jumatate de ora de mers de casa, cu un inceput de padure la un capat. Este intr-o locatie "remote" ca sa spun asa. Subsolul este o argila pacatoasa rau de tot. Daca nu ar avea putina panta, primavara ar fi inundat. Vara face niste crapaturi de-ti este mai mare dragul. Stratul de sol este aproape inexistent. Acum 3 ani l-am curatat de maracini si am incendiat resturile vegetale (nu ma injurati pentru asta), am sapat gropi si am facut un test cu vreo 80 de nuci forestieri. Din cei 80, cred ca acum sunt in picioare vreo 20- 30, restul neprinzandu-se sau fiind distrusi de capriori. Insa nu misca aproape deloc, nu le prieste solul. Asa ca, cu drag si spor, trebuie s-o cotesc. Am cativa puieti de par salbatec pe care vreau sa-i pastrez si sa mai aduc altii, la fel as vrea sa mai aduc niscai mar salbatic si pruni. Nu am in cap un profit de pe acea bucata de pamant, dar parca e pacat sa stea degeaba.
Anul acesta nu am cosit, si am o flora spontana destul de variata.
Rugamintea la voi este sa-mi dati idei.
1. Ce sa mai plantez/insamantez? Ce plante ce aduc azotul in sol stiti voi din categoria tufisurilor si pomilor/copacilor mai mari?
2. Am posibilitatea sa aduc lemne mai mult sau mai putin putrezite. Sa o fac?
3. Sa cosesc si sa fac mulching sau sa las plantele sa se transforme in sol, asa cum vrea natura?
4. Ce pomi/boscheti/copaci sa mai plantez? As prefera sa fie si fructiferi, pentru ca ar putea fi o zona de hranire pentru caprior si mistret, dar si pentru alte animale.
5. Ce alte idei imi mai puteti da?
Multumesc.

Profile  

Post subject: Re: Forest garden in plan. Am nevoie de idei
PostPosted: Tue Jul 16, 2013 11:17 pm 

Dacă zici că e argilă, uită de forest garden, treci la aquacultură, e mult mai rentabil.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 16, 2013 11:28 pm 

Ar fi o idee, dar vara cand e seceta, trebuie sa car apa cu cisterna. Nu e deloc rentabil :D
In plus, la aquacultura, parca trebuie alocat mai mult timp, si eu de asta duc lipsa.

Profile  

PostPosted: Wed Jul 17, 2013 12:41 am 

Iti recomand sa te uiti la niste video-uri despre cum au facut altii.
Geoff Lawton - https://www.youtube.com/watch?v=TMQ8eSm ... cU&index=1 (is mai multe parti)
Geoff Lawton - Establishing a food forest the permaculture way (documentar din 2008, il gasesti pe torente)
regenerative agriculture - https://www.youtube.com/watch?v=oOc9M56 ... cU&index=9
(optional) Sepp Holzer - tot ce gasiesti despre hugelkultur

Ca sa iti raspund la intrebari:
1. Site-ul http://practicalplants.org/wiki/Practical_Plants iti permite sa selectezi plante in functie de anumite criterii
2. Daca ai posibilitatea sa aduci material lemnos putrezit ar putea fi interesant pt tine hugelkultur. Productivitatea e mult marita cu aceasta tehnica (vezi cartea lui Sepp Holzer tradusa de editura TEI)
3. Plantele pioner care au aparut spontan au rolul de de a imbunatati solul. Sfatul meu ar fi sa le lasi acolo momentan, poate chiar sa plantezi mai multe din acele specii.
4. Nu sunt de meserie asa ca iti recomand sa te consulti cu un peisagist
5. Daca ai solul in panta ai putea face "swales" (nu stiu cum s-ar traduce in romana), dar in principiu sunt niste santuri puse pe liniile de contur, care acumuleaza apa, iar pamantul scos se pune pe partea dinspre vale, unde se planteaza copacii. Fiinda sunt facute pe liniile de contur inseamna ca nu au panta, asa ca apa se va acumula in aceste santuri, iar plantele din apropiere au o sursa de apa. Aceste santuri pot fi conectate cu mini baraje, unde ai putea face aquacultura (documentarele lui Geoff Lawton sunt mai mult decat edificatoare).
Ar trebui sa plantezi atat pomi fructiferi cat si copaci neproductivi care au rolul de sustinere: copaci care fixeaza azotul in pamant, sau sunt acumulatori de minerale, ori arbori care produc mulci. Pt fiecare pom fructifer ar trebui sa plantezi cam 3 copaci cu rol de suport. Plantele din familia fabaceea (leguminoase) sunt foarte eficiente in a fixa azotul in sol.
Speciile suport (ground cover, plante erbacee, arbusti si arbori) ar trebui plantate din primul an, iar pomii fructiferi doar din anul 2, ca sa permiti ca solul sa se refaca.

Si nu uita: "start slow and small" si "a permaculture designer thinks 90% and works 10%"

Profile  

PostPosted: Wed Jul 17, 2013 1:08 am 

Multumesc mult.
De la Geoff Lawton am prins cateva principii, insa la plante e mai greu, el fiind in alt climat.
Multumesc foarte mult pentru sfaturi, foarte utile, in special link-ul de la practicalplants.
Mai departe o sa incerc sa gasesc plante si sa incerc asa sa imbunatatesc solul. De facut santuri nu ma apuc nici sa ma bati. Cand am sapat gropile la pomi am fost rupt in doua, acum nu mai bag cazmaua in pamantul ala nici cu ordinul procuraturii.
Si inca o chestiune, bucata aceea de teren vreau s-o "lucrez" cu cat mai putin efort, dar totusi sa n-o las parloaga, ca e pacat.

Profile  

PostPosted: Wed Jul 17, 2013 1:49 pm 

swales se merita ca retin apa, poate cu un escavator micut cand e mai moale terenu. Sau macar brazde adanci paralele cu linia de nivel la 1-2 m distanta una de alta.

In cartea de la TEI "Nebunia aratului" povesteste autorul cum a reusit el sa transforme terenul lutos.

Daca solul e si acid atunci merita "amendat" cu var si chiar cenusa astea cumva reactioneaza cu lutul si devine mai sfaramicios.

Profile  

PostPosted: Wed Jul 17, 2013 1:56 pm 

Gogule, despre ce suprafata este vorba?
Panta cam ce inclinare are?
Cum este orientata fata de punctele cardinale?
Deasupra terenului tau (urmand ascendent panta) ce se gaseste?
Ai facut ceva teste de sol? De exemplu testul borcanului? Poate ar fi util sa sapi si un sant si sa vezi cum e stratificat solul si subsolul, pe vreun metru adancime. E ceva mai dificil de facut,dar nu imposibil.
Legat de sapatul santurilor sau chiar de crearea de baraje, exista 2 solutii. Ori apelezi la voluntari, multi voluntari. Ori apelezi la masinarii. Un excavator face minuni si nu e prea scump sa inchiriezi unul. Doar sa stii exact ce ai de facut si il pui la treaba.

Profile  

PostPosted: Wed Jul 17, 2013 3:31 pm 

Cartea "nebunia aratului" nu prea m-a convins. Daca imi amintesc bine, exemplele date de autor au fost intinse pe... 2 ani. Destul de putin pentru a putea fi luate in calcul.
Suprafata undeva in jur de 4000 mp.
Panta domoala (cateva grade) de la N la S, cu o "jumatate de palnie" undeva spre treimea inferioara, cu "centrul" spre E.
Terenul este aproape de varful pantei. "Deasupra" am lasat o bucata sa se impadureasca (este hatis din diverse foioase, cu cativa pomi rataciti) si padure de fag.
Teste nu am facut. In subsol, cat am intrat eu vreo 70-80 cm, huma si iar huma. Pe ploaie este cleioasa, pe seceta, tare ca bolovanul.
Masinarii nu bag pentru ca nu vreau sa distrug pomii ce mi-au ramas in picioare. Iar voluntari...

Profile  

PostPosted: Wed Jul 17, 2013 3:55 pm 

1. Cel mai comun copac fixator de azot cred că este salcâmul.
3. Eu nu aș cosi sau mulci, dar mi-e greu de zis de ce. Probabil de lene :)

Profile  

PostPosted: Wed Jul 17, 2013 4:02 pm 

Am cateva experiente destul de neplacute cu salcamul. Concret, este specie invaziva si ecosistemele din Romania inca nu s-au adaptat. Pe langa salcam (sau sub el) nu am vazut sa creasca mare lucru, oricat de mult azot ar fixa el in sol. In plus are prostul obicei de a nu se lasa cucerit de nimic altceva. Am avut un coltz de pamant invadat de salcam si nu l-am dat dus decat cu Roundup. Parca nu as incerca cu asa ceva. Alte plante/boscheti ce fixeaza azot, dar care sa mai si fie autohtone nu stie nimeni?
Lenea asta... daca nu era, nu am fi evoluat ca specie :D

Last edited by Gogu on Thu Jul 18, 2013 12:26 am, edited 1 time in total.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours