www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Tue Aug 03, 2021 10:42 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Cartitele. Benefice sau nu?
PostPosted: Fri Jul 19, 2013 11:10 am 

Dupa cum v-ati prins, tot incerc acum diverse experimente. Si m-am gandit ca, daca tot am o bucata de pamant cu sol greu, argilos, alea, alea, sa o sap si aerisesc folosind... cartitele.
Din cate stiu, sunt insectivore, problema cu ele (sunt considerata daunatori) sunt musuroaiele inestetice. Dar ideea mea de estetic este diferita, asa ca ma gandeam ca pentru mine, cartitele ar fi benefice.
Voi ce spuneti?

PS Stie cineva de unde as putea si cum as putea face rost de cartite? L-am intrebat pe Google si primele vreo 500 de rezultate sunt despre cum poti omora cartitele, asa ca m-am lasat pagubas.

Profile  

Post subject: Re: Cartitele. Benefice sau nu?
PostPosted: Fri Jul 19, 2013 1:50 pm 

Exista si alte solutii in afara de cartite..pentru mine intrebarea ar fi cum pot sa aerisesc solul rapid, eficient (fara multa munca) si fara costuri ridicate. Acum, fiecare are prioritatile lui. Eu as cauta alta solutie

Profile  

PostPosted: Fri Jul 19, 2013 2:02 pm 

Tu cum ai face?

Profile  

PostPosted: Fri Jul 19, 2013 3:34 pm 

Ramele sunt foarte bune la aerisirea solului, desi nu stiu daca pot supravietui intr-un sol argilos.

Profile  

PostPosted: Sat Jul 20, 2013 1:38 am 

Am auzit că și furnicile fac treabă bună.

Cred că-i nevoie acolo (și nu numai acolo) de cât mai multă viață. Animală, vegetală, de toate felurile. Asta cred că ar face solul mai prietenos pentru mai multă viață. Este o fericită buclă de reacție pozitivă. Să ne gândim cum s-a format la început solul, din piatră seacă...

Apa ar putea să fie o cheie.

Profile  

PostPosted: Sat Jul 20, 2013 2:49 am 

poate merita sa cautam punctul de vedere al cartitei din care sa ne intrebam:
"Oamenii. Benefici sau nu?"

Profile  

PostPosted: Sat Jul 20, 2013 10:27 am 

Eu as lua decizia in functie de scara (suprafata), resurse (ce pot gasi ieftin si cata munca as fi dispus sa fac), ce e deja pe teren, si "graba" (cat de repede)

Teoretic, pe un teren gol, Mollison zice de urmatoarele chestii .

- in primul rand, ca pe orice proprietate, intai ne ocupam de situatia apei. Asta inseamna swale-uri. (se gasesc explicatii pe net). Swale-urile se planteaza cu pomi, si la deal si la vale
- Pomi leguminosi care cresc repede pt tuns si productie de biomasa
- intrat cu scarificatorul la cativa cm, si de fiecare data (2-3-4 ori pe an) putin mai adanc pana ajungi la 10cm (daca imi amintesc bine), niciodata mai adanc
- biomasa produsa (fie ca inlocuiesti sau adaugi vegetatie, fie ca nu iti bati capul) cosita de 3-4 ori pe an (in fnct de ce e) si lasata acolo

toata treaba asta incurajeaza viata, cum zicea si Gab. Viata insemnand rame, furnici, micro si macro organisme din sol, care ti-l aereaza.

Solurile se imbunatatesc prin adaugare de biomasa la suprafata, de unde o veni ea.

De ex, in cazul meu, lumea da foc la buruieni, sau le duce la groapa de gunoi. Asa ca de cand sunt aici si stie lumea ca am nevoie de "gunoaie", incep sa le aduca la mine in curte, decat sa le duca la groapa de gunoi :)

Profile  

PostPosted: Mon Jul 22, 2013 3:47 pm 

Treceam in fuga prin cartea asta http://www.kilibro.com/en/book/preview/ ... are-manual si am vazut ca aparitia cartitelor este semn ca sunt rame multe in sol. Deci, trebuie inatai sa fac rost de rame :) Imbunatatire de sol :)
In alta ordine de idei, personal, nu-mi pun absolut deloc problema din punctul de vedere al cartitelor. Nu de altceva, dar nu prea pot. Iar ca sa fiu ipocrit si sa-mi imaginez ca o stiu...

Profile  

PostPosted: Mon Jul 22, 2013 11:16 pm 

Am vorbit eu cu ele.. in ciuda problemelor lingvistice punctul lor de vedere (chit ca-s cam chioare) este urmatorul:
"lasati-ne in pace neica"o

PS desi e afanat si plin cu bunatati - rame, larve de insecte - nu prea am vazut aglomerari de nusuroaie in solul de padure. De ce oare?

Profile  

PostPosted: Tue Jul 23, 2013 12:19 am 

Foarte probabil nici nu ne percep existenta.
In padure sunt cartite, si deloc putine. Am vazut zone cu aglomerari de musuroaie considerabile. Insa (pentru ca exista si un "insa" in padure, musuroaiele sunt mai greu de observat datorita faptului ca covorul de frunze deranjat de musuroaie difera putin perceptibil fata de covorul nederanjat.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours