www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Tue Aug 03, 2021 10:05 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Stratul inaltat. Intrebari de amator
PostPosted: Thu Jul 18, 2013 4:11 pm 

Salutare,
Tot citind au despre permacultura, am ajuns la concluzia ca am nevoie de ceva gen strat inaltat.
Am o zona de pamant unde primavara tine apa. Toti pomii fructiferi plantati acolo au clacat din cauza apei in exces. Si chiar daca as vrea sa fac un iaz, imi este frica pentru ca este foarte aproape de o panta si ma gandesc ca, cu un iaz pus acolo, pleaca toata panta la plimbare de-ti este mai mare dragul. Asa ca, daca nu pot profita la maxim, ma gandesc ca o solutie ar fi sa fac un cub cu latura de vreun metru din diverse (lemne, craci, resturi vegetale) si sa plantez pomul in varf. Asa banuiesc ca as evita sufocarea pomului de catre apa primavara, cel putin pana cand va fi suficient de matur. Dar am o curiozitate. Cand lemnele si restul compozitiei vor fi "digerate", nu se va colapsa acel cub? Nu exista riscul sa raman cu pomul in aer?
O alta intrebare ar fi ce plante sa mai plantez pe acel cub astfel incat sa dau cat mai multa mancarica pomului plantat deasupra?
Si, daca se poate, ce pomi se preteaza cel mai bine? Eu as vrea sa plantez nuc (am o obsesie cu nucii :D ).
Multumesc.

Profile  

Post subject: Re: Stratul inaltat. Intrebari de amator
PostPosted: Thu Jul 18, 2013 4:59 pm 

eu unul n-am mai auzit până acum de copaci plantați în hugelkultur.

așa că am căutat pe startpage „trees on hugelkultur”.

și am dat peste un topic de pe binecunoscutul forum permies:

http://www.permies.com/t/20823/hugelkul ... sed-garden

la prima vedere, nu pare să fie o practică prea comună...

Profile  

PostPosted: Thu Jul 18, 2013 6:27 pm 

Pana acuma nici eu nu am auzit de copaci plantati in hugelkultur. Dar stiu ca dupa cativa ani, materialul lemnos putrezeste iar stratul inaltat colapseaza (isi reduce considerabil din dimensiuni).
Asta e mai mult o intrebare retorica, dar daca vezi ca apa se acumuleaza in mod natural de ce nu incerci sa o exploatezi in loc sa mergi impotriva ei? Doua din posibilitatile la care ma gandesc eu ar fi un iaz ori pomi care prospera in locuri mlastinoase.

Profile  

PostPosted: Thu Jul 18, 2013 8:59 pm 

Hmmm... pro si contra...
Nu o fi incercat nimeni de pe la noi pana acum aceasta "solutie"?
Daca nu, cred ca o sa fiu primul ce o incearca cu macar 1 pom.
Aron,
Dupa cum am spus, imi este frica de o alunecare de teren daca fac iaz.
Cu pomii iubitori de apa iar este cu dus si intors, deoarece doar primavara la topitul zapezii am aceasta problema acolo. In restul anului nu este exces de apa.

Profile  

PostPosted: Thu Jul 18, 2013 9:52 pm 

Daca e o vale si zici ca apa nu se scurge atunci cred ca o sa fie umed nu doar cand se topeste zapada ci si de fiecare data cand ploua: gandeste-te ca suprafata de colectare a apei e tot dealul. Daca ai pune mulci si planta copaci care sa umbreasca zona, atunci ai putea reduce semnificativ evaporarea apei, si ai putea (in teorie) avea o zona umeda (mlastina) tot timpul anului, nu doar cand sunt precipitatii.

Daca ti-e teama ca daca faci un iaz malul s-ar putea prabusi, atunci de ce nu te gandesti la o solutie care sa sprijine malul. Ai putea stabili nivelul maxim al iazului la un anumit nivel (putin redundant dar sper ca intelegi), si putin mai sus sa plantezi salcii care sa stabilizeze malul. Salciile nu numai ca sprijina malul, dar adora apa, iar radacinile se extind pana in iaz si creeaza un habitat pt pesti.

Daca zici ca zona ti se inunda doar primavara la topirea zapezii, atunci de ce nu incerci sa impiedici ca toata apa de pe deal sa se scurga in vale? Cu niste "swales" la o distanta de 5-10 metri intre ele care sa acumuleze zapada topita nu ai mai avea atata apa care sa se adune in vale.

Nu cunosc detaliile zonei, tu le stii cel mai bine, dar te provoc sa folosesti energiile locului in loc sa mergi impotriva lor.

Profile  

PostPosted: Fri Jul 19, 2013 8:48 am 

Am doua mari probleme.
In "amonte" nu este pamantul meu si nu ma pot intelege cu proprietarul nici sa-l lucrez, nici sa-l cumpar, iar a doua este ca zona de risc de prabusire, la fel, nu este a mea, si nu ma pot baga.
O sa ma mai gandesc totusi sa fac nu un iaz ci mai degraba o mlastina. Cred ca fac o sondare la vreo 3-4 metri, sa vedem ce pamant am mai jos, apoi sa iau o decizie.

Profile  

PostPosted: Fri Jul 19, 2013 10:31 am 

problema proprietății...

Profile  

PostPosted: Fri Jul 19, 2013 11:06 am 

Vesnica poveste.
Si daca ar fi doar despre intelegerea cu proprietarul, nu ar fi mare bai, insa dupa 20+ de ani de tranzactii cu acte de mana si pe incredere, acum este virtual imposibil sa cumperi o bucata de pamant, "legal".
Bucata de pamant din "amonte" pe acte figureaza ca fiind a lui X. X a facut schimb cu Y, pe foaie de mana. Intre timp, X a murit, lasand 4 mostenitori, X1, X2, X3 si X4. Cu Y ma inteleg eu cumva, insa ca sa pot cumpara, trebuie sa fac acetele cu X, Dar X fiind mort, trebuie ca X1, X2, X3 si X4 sa-si faca succesiunea, apoi sa fac actele cu unul din ei (sau cu toti). Insa X1 nu vrea, X2 nu are bani, X3 si X4 nu sunt in tara. Beleaua dreac e ca si Y este cu un picior in groapa, si in cazul lui, situatia mostenitorilor e mult mai grea.
Asa ca... ori fac act de mana cu Y, riscand ca 30 de ani de la data actului, oricare din X sa vina sa ia pamantul, ori stau linistit si nu dau banii degeaba pe ceva ce legal nu e al meu.
Desi, daca ma gandesc, la actul de mana pot trece ce data vreau, si daca il datez cu 20 de ani in urma (la o zi dupa actul facut de X cu Y) mai am de asteptat doar 10 ani, dar tot e riscul mare, fiind vorba de cam un pogon, si destul de scump.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours