www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Wed Jun 16, 2021 10:30 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Forest garden in plan. Am nevoie de idei
PostPosted: Thu Aug 15, 2013 1:38 pm 

Gogu wrote:
Asa cum am mai spus undeva, este o locatie remote, la care ajung destul de rar.

Cât de rar ajungi? Sau cât de des iţi propui sau poţi să ajungi?
Nu de alta, dar am văzut că vrei să pui pomi fructiferi care să rodească succesiv? Ai de gând să mergi tu să culegi sau le laşi pur şi simplu pentru animalele sălbatice?
În funcţie de cât de des sau cât de rar ajungi pe acolo, poţi să defineşti zona în care să plasezi terenul respectiv, să fie zona 3 sau zona 4? Zona 3 ar fi potrivită pentru forest garden, dar presupune ca mergi acolo sa recoltezi. Zona 4 este mai degrabă pentru lemn, fructe de pădure, ceva animale salbatice sau semisalbatice, ciuperci etc.

Profile  

PostPosted: Fri Aug 16, 2013 11:12 am 

Momentan, ajung pe acolo cam de 3-4 ori pe an. Pot indesi acest ritm, dar nu mai mult de 10- 12 ori pe an.
In mare, va fi pentru animale, dar la o adica, nu m-ar deranja daca as recolta si eu cate ceva.

Profile  

PostPosted: Fri Aug 16, 2013 6:45 pm 

Daca mergi atât de rar, cred ca mai degraba bate spre zona 4, chiar daca faci si o zona 3 acolo, s-ar putea ca 4000 de mp sa fie prea mult pentru vizite atât de sporadice.

Mie mi-a placut o idee pe care am citit-o in "Introduction to Permaculture" a lui Mollison.
Acolo zicea de unul care avea vaci, pasune. Si intr-un loc avea muri. Intr-o tufă de mur s-a nimerit sa crească si un măr, probabil din sămânţă. Şi mărul ăla a crescut falnic şi cu coroana frumoasă, modelată de mur. Iar când mărul a început să rodească, merele au căzut pe jos şi au început să fermenteze, iar vacile, se pare ca adoră fructele fermentate, au dat iama in tufa de mur si au făcut-o franjuri, ca sa caute merele. Iar mărul a crescut de la an la an mai mare şi a umbrit tufa de mur, astfel incât in final a ramas doar un măr foarte mare, care făcea multe mere din care o parte culegea fermierul, iar o parte le lasa pentru vaci.
Ah, si fermierul ala nu s-a oprit aici. Cand a vazut cum merge treaba, a plantat cate un măr in fiecare tufă de mur.

Acuma, ce as face eu, inspirat de aceasta idee.
As planta muri acolo pe terenul tau.
As mai planta si duzi.
Si as avea deja fructe cam tot sezonul cald, de prin mai pana in octombrie, iar din duzi as putea sa recoltez si lemn sub forma de araci.
As face si cateva ochiuri de apa (daca nu merge un lac mare) , din loc in loc, la umbra vreunui copac, iar apa colectata din swaleuri (da stiu ca ti se pare multa munca dar s-ar putea sa fie foarte rentabil). Ochiurile de apă ar putea comunica intre ele sau nu, depinde de situatia din teren. In ochiurile de apa ar putea creste stuf, papura sau alte plante asemanatoare cu care ai putea mulci unele zone.
As aduce acolo fazani. S-ar hrani cu dude si mure, iar in rest cu larve, insecte, frunze si alte cele. Si ar avea apa asigurata in iaz. Ar ingrasa bine terenul si ar putea fi o sursa buna de vanat.
După cativa ani, as planta si merii in tufele de mur, dar si nuci si alte plante (dupa ce voi fi mulcit bine). Nuc + dud + mar = o ghilda foarte buna, evident mai trebuie si arbusti si ceva plante perene si cataratoare pentru a avea un ecosistem complet, dar asta se rezolva pe parcurs.
Cand merele incep sa rodeasca si sa cada pe jos, ar fi o idee buna sa lasi ceva animale mari pe teren. Daca vacile nu sunt la indemana, cred ca porcii sau chiar porcii mistreti ar face treaba bine.
In final toata treaba asta ar putea evolua catre o padure comestibila cu minima mentenanta necesara, populata de fazani si frecventata ocazional de mistreti (4000 de mp cred ca e prea putin pentru a sustine macar o familie de mistreti), din care ai putea culege mere, nuci, ciuperci si fructe de padure si de asemenea ar fi o sursa de lemn, araci, etc. Iar daca ai avea posibilitatea sa faci iazurile suficient de mari (macar unul de 6 m adancime) ai avea si ceva pesti.

Profile  

PostPosted: Fri Aug 16, 2013 10:58 pm 

UAU, da' iti merge mintea...
Cu o mica paranteza, cred ca ai dreptate. Paranteza respectiva este ca, din experienta proprie, vaca nu intra in tufa de mur nici pentru mama merelor. Poate Mollison are mur fara tepi, sau alt berry fara tepi, de pomeneste de vaci, dar in tufa de mur romanesc numai mistretul intra fara probleme, restul animalelor, pas. Bine, daca consideram "animale" si fazanul si iepurele, intra si astea. Si deja le am in zona ;)
Eu incepusem sa pun pe hartie o schema de food forest, e drept fara muri, dar m-am blocat la copacii/pomii de nivel inalt. Imi mai trebuiesc niste idei, daca nu ma descurc, o sa fortez cativa pruni, meri si peri sa creasca inalti. Daca am noroc, poate fac rost si de un scorus. Dar tot la stadiul nuc/castan/stejar/fag?/cires sunt.

Profile  

PostPosted: Fri Aug 16, 2013 11:01 pm 

Cat despre swale-uri si iazuri... eu sunt lenes. Daca vrei, fa-ti de drum in zona Curtea de Arges si punem de o cooperativa. Eu vin cu pamantul si puietii, matale sapi swale-uri-le si iazurile, si poti recolta din food forest 50% din productie. Din iazuri, cat vrei tu, dar cu undita :D

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours