www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Tue Aug 03, 2021 9:44 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Forest garden in plan. Am nevoie de idei
PostPosted: Wed Jul 17, 2013 5:38 pm 

Așa de rău e salcâmul? Eu am pus 2 astă primăvară. O să am grijă cu ei.

Profile  

PostPosted: Fri Jul 19, 2013 1:53 pm 

Eu intai si intai m-as ingrijora de caprioare si de cat de expus e terenul (la vant si la hoti). Cred ca alea sunt problemele pentru orice ai pune acolo, si dupa ce se rezolva, se poate merge mai departe

Profile  

PostPosted: Fri Jul 19, 2013 2:08 pm 

Terenul nu este foarte expus la vant, iar despre hoti, nu prea misuna. Acum, ca o lua careva o mana de prune/mere/cirese/nuci, nu se face gaura in cer. Si daca imi ia toata recolta, iar nu se face gaura in cer. Pamantul acela este nefolosit, eu vreau doar sa-l imbunatatesc putin si daca iese ceva, bine, daca nu, tot bine, ca la o adica am lemn de foc.
Cu caprioarele o pot rezolva destul de simplu, daca vreau sa le gonesc. Bucati de sapun de casa lasate in otet cateva zile, apoi puse de jur imprejur. Minim 3 luni nu am probleme, garantat. Insa eu nu vreau sa le gonesc, dimpotriva, sa le asigur si lor o oaza de liniste. Am pus si o sararita acolo, in zola "impadurita".
Din acest punct de vedere, eu zic ca este momentul "sa merg mai departe".

Profile  

PostPosted: Sat Jul 20, 2013 10:19 am 

Pai atunci, imi permit sa raspuns si eu la intrebari, poate ajuta la ceva

1. Ce sa mai plantez/insamantez? Ce plante ce aduc azotul in sol stiti voi din categoria tufisurilor si pomilor/copacilor mai mari?
2. Am posibilitatea sa aduc lemne mai mult sau mai putin putrezite. Sa o fac?
3. Sa cosesc si sa fac mulching sau sa las plantele sa se transforme in sol, asa cum vrea natura?
4. Ce pomi/boscheti/copaci sa mai plantez? As prefera sa fie si fructiferi, pentru ca ar putea fi o zona de hranire pentru caprior si mistret, dar si pentru alte animale.
5. Ce alte idei imi mai puteti da?

1) in clima noastra nu este asa de important ca plantele producatoare de biomasa sa fixeze si azot, desi e un plus. Plus de asta, Lawton zice ca biomasa pt imbunatatit solul e bine sa fie erbacee la noi, filmele cu pomi plantati din m in m sunt bune pt tropice si subtropice, in clima temperata e altceva.
In categoriile alea ai salcioara, catina, salcam, arin, si cateva nu asa de des intalnite la noi: siberian pea shrub (caragana arborescens), Amorpha fruticosa, Cladrastis lutea, Genista tinctoria, specii de laburnum, etc. Diverse specii (si seminte) gasesti aici http://agroforestry.co.uk/seedorders.html, cautand nitrogen.
La strat de sol, pe mine ma fascineaza mazarichea (volbura, landra etc in popor). E usor de insamantat, o arunci cand se planteaza graul (incepand cu 15 sep), si cosesti ce vegetatie ai si lasi acolo. La anul se umple, e testata faza. Bineinteles si lucerna merge f bine, plus ca e perena.

2. depinde daca vrei sa muncesti

3. ideea cu cositul e ca intr-un an, poti produce mai multa biomasa daca tai planta (iarba,leguminoasa, buruiana sau pom), care tot in sol se transforma. Cosim doar ca sa producem mai multa biomasa, in consecinta sa acceleram crearea de sol

4. Un food forest are mai multe nivele, in functie de cat de mult vrei sa-ti bati capul. Poti avea pomi inalti, pomi mai mici, arbusti, plante cataratoare, radacinoase, sau erbacee. Si aici trebuie luati in considerare factori ca productivitatea intrgului sistem, desimea plantarii (data de selectia speciilor, apa si lumina din zona), usurinta recoltarii, volumul de munca pe care vrei sa-l depui, "comuniunea" acelor plante etc.
Specii pt noi sunt destule: castani, stejari, nuci, migdali, aluni, meri peri pruni ciresi gutui visini caisi piersici coacazi zmeuri muri afini agrisi catina si tot felul de arbusti nu neaparat cultivati plus restul pe alte nivele

Edit: Vai, am uitat ce era mai important, vital chiar. Daca inca se poate sa faci niste santuri de colectare a apei (swale in engleza, exista explicatii pe net), acum e momentul. Cu cat cresc mai mult pomii cu atat e mai greu

Profile  

PostPosted: Sat Jul 20, 2013 11:01 am 

Gogu wrote:
Suprafata undeva in jur de 4000 mp.
Panta domoala (cateva grade) de la N la S, cu o "jumatate de palnie" undeva spre treimea inferioara, cu "centrul" spre E.
Terenul este aproape de varful pantei. "Deasupra" am lasat o bucata sa se impadureasca (este hatis din diverse foioase, cu cativa pomi rataciti) si padure de fag.

4000 mp e o suprafata buna.
cât pe cât? E dreptunghi, pătrat, trapez sau alta forma geometrică?
Panta coboară dinspre o latura spre altă latură sau dinspre un colţ spre altă latură?
Dacă jumatea aia de pâlnie e aşa cum mi-o imaginez eu, merge făcut acolo un iaz.

Terenul acesta e acelasi ca si cel despre care vorbesti la topicul despre straturile inaltate?
Nişte poze poţi să încarci?
Ceva repere pe google maps?
despre vegetatia de pe acolo ce mai poti spune? Ce creste pe acolo?

Profile  

PostPosted: Sat Jul 20, 2013 10:56 pm 

Faceam o socoteala.
In Romania media precipitatiilor anuale este pe la 600 mm. Asta inseamna 600 litri pe mp pe an. La 4000 mp vin vreo 2,4 milioane de litri de apa pe an sau 2400 metri cubi.
Daca reusesti sa captezi si sa retii la suprafata (intr-un iaz) doar 10% din aceasta cantitate, restul presupunand ca se pierde prin evaporare, infiltrare, scurgere la suprafata, etc., ai avea un surplus anual de apa de 240 mc. Asta echivaleaza cu un bazin de 120 mp suprafata si 2 m adancime, in conditiile in care malurile ar fi drepte (abrupte). Cum nu prea sunt drepte ci inclinate, poti avea fie suprafata mai mare, fie adancime mai mare.
Dar cum spuneam, acumularea aceasta este ceea ce s-ar strange intr-un an de zile si ar fi practic reportat in anul urmator. Daca ai destul spatiu de stocare si continui aceasta practica timp de 10 ani, ai putea ajunge sa stochezi 2400 mc de apa intr-unul sau mai multe bazine.
Dupa socoteala mea, ar putea fi un lac de 800-1000 mp si cu adancimea maxima de 6m. O gramada de pesti. :)

Profile  

PostPosted: Mon Jul 22, 2013 10:23 am 

Multumesc mult de idei, probabil (desi imi repugna cantitatea de munca) o sa ma bag pe toamna la sapat de swale-uri.
Terenul este relativ dreptunghiular, cu latime cam de 40 de metri si lungime cam de 100 metri.
La nivel teoretic, as putea incerca amenajarea unui iaz, insa ar presupune si munca multa (inclusiv de relocare a unor pomi ce merg bine) si beneficiul potential ar fi neinteresant pentru mine. Asa cum am mai spus undeva, este o locatie remote, la care ajung destul de rar.
Nu, nu este acelasi teren cu cel de la straturi inaltate.
Poze nu am. Data viitoare cand ajung pe acolo, o sa fac.
Ca si vegetatie, e greu de spus, ca nu am cunostinte. Insa am recunoscut vreo 2 petece de trifoi rosu, ceva sunatoare si cam atat. Nici o planta pe care o cunosc si care sa arate ca e sol fertil. Ca si boscheti am maces, par salbatic, prun de vara, paducel si cativa pini. Cum or fi ajuns acolo, habar nu am, cel mai apropiat pin pe care il stiu este la vreo 5 kilometri.

Profile  

PostPosted: Mon Jul 22, 2013 10:49 am 

In alta ordine de idei, am o parte a rezolvarii (cred) a problemei leguminoaselor pe care le-as putea planta.
Trecand prin padure am "gasit" spontan 2 leguminoase, una anuala si una ce parea perena. Am strans pastai si acum o sa fac niste teste.
Nu le-am identificat si nici poze nu am, dar data viitoare imi iau aparatul cu mine :)
Daca totul este OK, pot, zic eu, sa seman leguminoase din flora spontana in acel loc.

Profile  

PostPosted: Tue Aug 13, 2013 11:05 am 

M-am mai gandit la speciile de plantat pe acolo. Pentru nivelul cel mai inalt. Stejar (face ghinda dar creste greu), castan (nu stiu cat de bine se preteaza, la fel, creste greu), fag? (face jir dar in camp nu stiu cat de bine creste), nuc (trebuie sa am grija cu pomii/copacii din jur). Alte idei?

Profile  

PostPosted: Wed Aug 14, 2013 12:26 am 

M-am mai gandit si la cires, poate creste inalt.
Ideea este ca, cu exceptia ciresului, restul pomilor/copacilor fructifica toamna. Ce alti copaci/pomi pot planta pentru a mari sezonul de fructificatie pe planul cel mai inalt in "padure"?

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours