www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Tue Aug 03, 2021 9:28 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Pomi fructiferi - pro sau contra taierilor
PostPosted: Fri Nov 30, 2012 1:27 pm 

Personal mi se cam pare o barbarie negandita taierea pomilor, doar de dragul productivitatii si a controlului (crearea unei coroane productive). In plus ca la taieri ma gandesc ca saracii pomi se cam infecteaza, de unde si nevoie de a-i uda cu insecticide/pesticide. Pareri?

Profile  

Post subject: Re: Pomi fructiferi - pro sau contra taierilor
PostPosted: Fri Nov 30, 2012 2:38 pm 

Fukuoka sustine cam aceleasi lucruri, si eu personal consider ca trebuie sa copiem cat mai mult natura insasi, in tot ce vom face. Din cate stim, natura nu taie/ciumpageste pomii, asa cum nici nu ara pamantul. Singurul lucru care ne va da de furca la inceput e sistemul "livada", cu pomi multi si din aceeasi specie, unul laga altul. Pun pariu ca va trebui sa ne luptam din greu cu daunatorii. Dar intrucat stiu foarte bine de ce faci asa deocamdata, o las balta. Vom vedea ce vom face in viitor...

Profile  

PostPosted: Fri Nov 30, 2012 7:39 pm 

meh teoretic si natura isi taie pomii..prin iepuri caprioare capre si alte animale...decat ca nu stiu care e pattern-ul si scopul tuturor astora

Profile  

PostPosted: Sat Dec 01, 2012 12:04 am 

Strategia copacilor e să se înalțe cât mai sus față de ce e în jurul lor pentru a avea acces la lumină, rezultă fructe+semințe, rezultă urmași. Când o ramură (de regulă în partea de jos) nu mai primește suficientă lumină, arborele încearcă să o elimine, o elaghează.

Iepurii, căprioarele pot să mănânce până la o anumită înălțime, așa că nu cred că ne interesează cum, ce și de ce rod ei la copaci. În plus, nu îi fac niciun bine...

Din câte am înteles din cartea lui Fukuoka sunt 2 situații: una în care folosește pomi cât mai sălbatici și îi lasă liberi, pentru că ei încă au instinctele nealterate și alta în care pomii dintr-o livadă sunt tăiați din ce în ce mai puțin, ca în final să își reamintească cum o făceau odată. Omul tăindu-i, i-a obișnuit în felul acesta (la fel cum noi ne-am obișnuit să avem un tătic care are grijă de noi). Dacă dintr-o dată sunt lăsați liberi, ei se vor umple de crăci care cresc în toate direcțiile, se usucă și ai un fel de mătură. Se poate vedea foarte ușor asta în livezile neîngrijite o perioadă.

Tot ce spun eu sunt teorii, nu am pic de practică. :)

A încercat cineva să lase liberi pomii? Singurele probleme pe care le vad ar fi cele legate de culesul fructelor, care ar fi mai anevoios. (asta se poate rezolva cu niște prăjini din lemn). Ce alte probleme ar mai apărea dacă ar fi lăsați liberi?

Când îi tai, infecțiile pot apărea doar la locul tăierii - noi locuri pe unde pot intra agenții fitopatogeni. Asta se poate rezolva cu un balsam special (noroi??). Stropitul lor cred că are mai degraba treabă cu faptul că o livadă e în general o monocultură.

Profile  

PostPosted: Sun Dec 09, 2012 8:55 pm 

mihai.argessis wrote:
A încercat cineva să lase liberi pomii?

Păi, noi cam încercăm aici la Stanciova. Avem o livadă în mare parte de pruni pe care vrem în timp să o transformăm într-o grădină forestieră.

A și tuns un pic fratele Irinei vara asta, dar nici 10%. Mie mi se pare bună ideea să nu tunzi deloc. Mulcire prin umbră. Cât mai multă. Când am nevoie de loc ca să pun altceva nou, tai în jur cât e nevoie și gata.

Profile  

PostPosted: Tue Dec 11, 2012 10:48 pm 

Taierea (tunderea) pomilor nu este fundamental gresita sau fundamental corecta. Depinde foarte mult de situatie, de coditiile climatice si de mediu, de specie, de soi, de nevoile individuale ale fiecarui pom in parte sau de obiectivele sau strategia pe termen lung ale fermierului, de relatiile cu ceilalti pomi, etc. Important este sa stii ce faci si cum faci, astfel incat sa fie bine.

De multe ori, pomi care (din diverse motive, in general umane) au o stare de sanatate precara, sunt revigorati prin taieri atent aplicate. La fel de bine, poti strica pomi sanatosi daca nu stii ce faci.

Eu am lasat in principiu pomii netaiati.
- Prune n-am cules trei ani la rand,
- Caisul nu a facut caise anul asta, dar anul trecut am taiat o creanga mare pe timpul verii, pentru ca a fost rupta de niste copii care se urcasera sa culeaga caise... iar anul trecut chiar au fost caise
- Marul a rodit din abundenta anul asta, dar au fost multe mere stricate (viermanoase). Anul trecut au fost mere mai putine. - Parul a rodit ceva mai mult anul asta decat anul trecut.
- Nucul nu a facut prea multe nuci anul asta. Anul trecut in toamna dupa ce am cules nucile am rupt cateva crengi care erau uscate.
- Gutuiul a avortat anul trecut toate florile. Anul asta am taiat in primavara cativa lastari si am reusit sa culeg 5 gutui. E drept ca le-am taiat cam tarziu in primavara.
- Cel mai mare succes l-am avut cu vita de vie. Netaiata de mai bine de 6 ani rodeste constant.

N-am reusit sa stabilesc o relatie intre taiere/netaiere si felul in care rodesc pomii.
Ce am observat la gutui este ca dupa taiere numarul lastarilor s-au inmultit. Poate ar trebui sa las doar unul. Nu stiu.

Profile  

PostPosted: Thu Dec 20, 2012 1:17 pm 

actionmedia wrote:
N-am reusit sa stabilesc o relatie intre taiere/netaiere si felul in care rodesc pomii.

Ipoteză: Unele ființe (pomi, oameni, etc), când se simt în pericol încearcă să rodească mai mult decât de obicei pentru a se înmulți cât mai repede. A se vedea situațiile de supraviațuire din filmele deocheate :)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours