www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Tue Aug 03, 2021 12:57 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Răsadniță
PostPosted: Wed Mar 14, 2012 9:17 pm 

Răsadnița noastră este în construcție, sperăm să o terminăm mâine, ca să putem sădi, că se anunță vreme faină și călduroasă.

Sneak preview: răsadnița noastră în stadiul în care am lăsat-o astăzi după-amiază, în speranța că mâine o vom termina.

http://irinatomici.files.wordpress.com/2012/03/dscf9951-e1331752331465.jpg

Unde e amplasată:
pe latura sudică a casei, în locul cel mai cald din zona 1 (am observat asta când s-a topit zăpada, acolo s-a topit prima dată). Casa va inmagazina căldura de peste zi și o va degaja încet, noaptea. E unul din puținele locuri de la noi care primesc soare toată ziua.

Ce conține:
-una bucată ramă de pat, cu cracii în sus, pusă pe niște cărămizi.
-pe suprafața pământului o pânză veche de iută, era parte din pat. Ca să nu răzbată vreo buruiană, deși e greu de crezut.
-câteva lemne putrede, ca pentru huegelkultur.
-materie organică, ce-am greblat de prin grădină: iarbă, frunze, crenguțe mici, humus, toate într-o primă fază de descompunere.
-pământ de prin grădină
-din nou materie organică_
-din nou pământ de grădină
-pe margini am "decorat" răsadnița cu balegă de cal pe care am adunat-o de pe islaz. Am îndesat balegă și sub scândura aia de pe mijloc, pe care am lăsat-o pentru rezistență. Balega va degaja căldură și (sper) să nu interfereze cu rădăcinile plăntuțelor pe care nu le vom planta chiar în margini.
-humus adunat dintr-un colț părăsit al grădinii. Probabil s-au descompus frunze timp de ani de zile acolo, urzicilor le merge de minune în pământul ăla. L-am adunat cu grebla.

Mai adăugăm mraniță, PET-uri umplute cu apă, pentru masă termică (mersi, Cezar, de sfat), partea dinspre casă - nordică- va avea un "perete" mai înalt, pentru ca acoperișul să fie la unghi înclinat, să primească mai mult soare prin el. În plus, pe peretele ăla nordic vreau să mai facem o poliță pe care să mai punem mici "ghivece" de hârtie, cu plante care nu apreciază să le deranjezi rădăcina când le muți.

Continuarea și rezultatul final îl arăt mâine, sper.

Profile  

Post subject: Re: Răsadniță
PostPosted: Thu Mar 15, 2012 11:00 pm 

Răsadnița închisă:http://irinatomici.files.wordpress.com/2012/03/dscf9952-e1331844702983.jpg

Răsadnița deschisă: http://irinatomici.files.wordpress.com/2012/03/dscf9954-e1331844782911.jpg

Peste pământul de ieri am mai adăugat niște mraniță pe care am amestecat-o cu stratul superior de ieri. Am udat pământul, apoi am făcut șanțurile în care am sădit diverse semințe, unele tradiționale, altele nu - din păcate. Roșii mari, din Oltenia, roșii galbene, roșii cherry roșii și albe, ardei, ardei iuți, vinete, chives, crăițe, rubarbă, spanac, niște ridichi și salată roșie. Astea din urmă ca să avem niscaiva trufandale :)

După ce le-am presărat în șențulețe le-am mai acoperit cu un strat de mraniță și am apăsat ușor cu degetele. De udat le ud mâine, cu pulverizatorul.

Partea din spate încă nu am sădit-o, și nici ghivecele de hârtie de pus pe poliță încă nu le-am făcut. Săptămâna viitoare, probabil.

Profile  

PostPosted: Fri Mar 16, 2012 4:32 am 

Eu am semanat rasadurile in tavi, in casa. Camera mea e cel mai calduros loc si m-am gindit ca pot imparti aerul cu plantutele -care cresc foarte frumos. Pe sifonier stau toate si fiind semanate in doua date diferite, unele au ajuns deja la faza de replicat in paharele, pe cind altele sunt abia de citiva centimetri inaltime si subtiri cit un fir de par. Pe cele pe care le-am transplantat in pahare, le-am pus cite trei (cam multe), pentru economie de spatiu. Tot ce am pus pina acum este pentru solar, de aceea le-am pus devreme. Deja ma gindesc ca in citeva zile, cind se va mai zvinta bine pamintul, sa fac santul din jurul solarului ca sa fixez folia si sa-l acopar. Pina mai cresc rasadurile din casa vreau sa seman prin margini ceva seminte -cum ai zis si tu, Irina, ca trufandale.
Am mai semanat alt solar, din toamna, cu salate de mai multe feluri, patrunjel, marar, ridiche, spanac, varza de China insa zapada mare l-a culat la pamint. Nu am putut intra in gradina pentru ca folia era casanta si riscam sa o rupem. Sper ca in weekendul asta sa se incalzeasca suficient si luni sa-l ridicam. De fapt e musai sa fie cald in weekend, pentru ca deja am vorbit cu un om care sa vina sa ne ajute luni :) Printr-o gaurica mica din folie am putut `viziona` interiorul unei parti din solar (care nu era chiar lipita de pamint) si toate plantutele sunt rasarite, chiar varza de China e de vreo 10 cm, la fel si alte salaturi. Deci daca nu ar fi cazut la pamint as fi avut acum deja plante de consum. Nu-i nici o nenorocire, insa. Asta imi va fi invatatura de minte ca la anul sa punem proptele si la prima ninsoare de mers si dat zapada de pe folie..
Sunt Claudia, va citesc de ceva timp forumul si-am decis sa ma alatur si eu discutiilor. Faceti ceea ce mie mi-e cel mai drag, lucrul cu pamintul intr-un mod cit mai natural. Dar multe sunt de invatat, de aceea sper ca aici voi primi raspuns la unele din nelamuririle mele. Si poate experienta mea va ajuta si altora. O seara buna! A, din Botosani sunt.

Profile  

PostPosted: Sat Mar 17, 2012 1:32 am 

salut Claudia, bine ai venit!

Profile  

PostPosted: Sun Mar 18, 2012 7:54 pm 

Bun venit, Claudia, și fain că ni te-ai alăturat. The more, the merrier!

Din câte povestești, te ocupi cu chestii serioase! Solar toamna, solar primăvara... foarte tare!

Eu nu le-am pus în casă că n-am unde. Camera încălzită permanent e mică și întunecoasă, și la fel de întunecoasă e și bucătăria, în plus acolo mai e și frig uneori.
De-abia aștept să iasă ceva în răsadniță, vaaai de-abia aștept. Cred că toți avem entuziasmul și nerăbdarea asta când sădim ceva :)

Profile  

PostPosted: Mon Mar 19, 2012 8:57 pm 

Buna, dragilor si mersi de primire! Daa, cunosc si eu si tare-mi place entuziasmul dinspre sfirsitul iernii, cind parca ne freamata degetele si cind punem prima oara mina pe pamint, eh!.. o adevarata poveste de dragoste se reinfiripa. Eu cu rasadurile nu prea m-am preocupat (nu eu personal), pentru ca mai mereu a pus tatal meu in sera. Insa tot observind de-a lungul anilor ca se pierde timp pretios asteptind sa dea soarele ca lumea (ca sa incalzeasca sera), am decis de anul asta sa pun eu in casa, mult mai devreme. Am scris data-n calendar (14 februarie) si-am purces la semanat. Totul fain si frumos in prima faza, adica mi-au iesit rosiile in patru zile, au crescut ca din povesti in primele vreo doua saptamini, dupa care au stagnat la stadiul de doua frunze de m-au speriat ce mult a durat! Toti din jur ma descurajau, ba ca se ofilesc ca-i prea cald (nu-i prea cald, am termometru si erau maxim 17-18 grade), ba ca le ud prea des (la o zi jumate, asa cereau ele), ba ca e prea putin pamint si nu au de unde sa-si ia nutrienti. E adevarat, le-am pus intr-o tava de plastic (am cumparat 5 de la Kaufland, cele mai mari pe care le-am gasit, le mai folosesc si la facut vlastari) cu aproximativ 2 centimetri de pamint, deci un strat foarte subtire. Insa stiind ca in felul asta am facut si vlastari si mi-au crescut vigurosi si frumosi pina la faza cind `ori ii maninci, ori ii transplantezi`, am pus aceeasi grosime de pamint. Dupa ce mi s-au lungit urechile de atita asteptare (adica abia acu` vreo saptamina jumate), am inceput sa vad si eu a treia frunzulita.. Si de-atunci au inceput sa se puna pe crescut temeinic, voiniceste si ca rasplata am mutat tava in geam ca sa aiba soare direct. Pe rosioarele astea le mai las sa creasca impreuna, abia cind vor fi mai viguroase le voi transplanta cite doua (pentru economie de spatiu) in paharele de plastic (deja mi-am cumparat citeva sute -pe care intentionez sa le folosesc an de an).
Insa intre timp am mai semanat si alte doua natii de rosii, ardei grasi galbeni si ardei iuti. Zilele trecute am pus castraveti si varza rosie. Pentru ca am gasit prin iarna un site de seminte organice din SUA (stiu, n-au nici o treaba cu traditia.. si m-a si costat o groaza transportul, insa pur si simplu ma cucerisera cu diversitatea de seminte, sustainableseedco.com ii cheama) am comandat de la ei ultimele rosii si ardeii (plus multe altele). Au iesit fara probleme, doar ca-s cam putine si trebuie sa am mare grija anul asta ca sa pastrez saminta. Ei bine, la astea am incercat sa impusc doi iepuri dintr-un foc si n-a iesit nimic. Fiind putine, ce m-am gindit eu? Sa le pun mai rarute, saminta cu saminta, ca soldateii, atfel incit atunci cind vor creste sa aiba loc una de alta si sa nu trebuiasca sa le transplantez in paharele.. Ei bine, asta a fost o greseala, pentru ca in prima faza au avut o crestere foarte rapida si fiind foarte subtiri (si nici suficient de dese ca sa se sprijine una in alta), au inceput sa se lase pe parte rau de tot. Asa ca am fost nevoita sa le transplantez in pahare in faza aia atit de incipienta. Am umplut paharele pina la virf cu pamint (ca sa le pot baga destul de adinc, sa aiba sustinere), am facut gauri cu un creion, le-am udat bine anterior desprinderii si le-am luat cu cit mai mult pamint pe radacina, apoi le-am introdus de-au ramas doar vreo 2-3 cm deasupra. N-am facut niciodata asta si mi-era teama ca nu se vor prinde, insa vad ca-s drepte si mindre in paharele lor, deci operatiunea de salvare a avut succes.
Am mai semanat varza rosie intr-un ghiveci, mult mai deasa, pentru ca acum stiu ce fantastic de repede creste si subtire ca un fir de par (si daca e rara, nu are sustinere si pica la pamint in citeva zile..).
Cu solarele da, asa m-am `suparat` eu de citiva ani, pentru ca nu-mi placea ideea de-a munci o primavara si-o vara intreaga pentru a ma bucura de productie doar citeva saptamini. Una la mina ca se coc toate tirziu, si abia ce apucam sa ma bucur si eu citeva saptamini, hop ca vine toamna cu ale ei ploi care ciumeaza tot ce prinde.. Pe cind in solar rezista toate pina dau brumele serioase (nu primele).
Asa am zis si io, sa intru acum aici, ca imediat incep activitatile afara si destul de rar mai deschid calculatorul. Simbata am reusit sa ridic putin solarul din loc in loc si sa-i pun proptele. N-am reusit mare lucru dar sunt macar incintata ca nu mai sta plasticul lipit de pamint, plantele pot respira si creste liber. Spanacul e cel mai mare dintre toate, varza de China nu e asa mare cum o credeam eu, ceapa esi ea rasarita bine, cam toate.. Asta-i avantajul semanatului din toamna si fac asta de multi ani. Evident, la semintele care se preteaza la asa ceva, adica sunt rezistente la ger. Adica patrunjel, marar, ceapa, ridiche, tot felul de salate. Anul asta a fost prima oara cind i-am pus folia in cap solarului din toamna si nu a fost un lucru bun. Pe linga faptul ca l-a culcat zapada la pamint, nici n-au beneficiat semintele de umezeala zapezii. In alti ani le semanam, le lasam asa toata iarna, si abia la prima geana de caldura a primaverii le acopeream.
Cite as mai vrea sa scriu.. e un domeniu de care nu ma plictisesc niciodata, insa am si o gizuta care miine merge la gradinita asa ca trebuie sa o culc. Ma bucur ca va cunosc!

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours