www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Tue Jun 22, 2021 3:53 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 36 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Pomi fructiferi - metoda Sepp
PostPosted: Sun Mar 04, 2012 2:17 pm 

Buna tuturor.

Deoarece se apropie timpul plantarii pomilor, am inceput sa ma documentez despre acest subiect si sa caut surse de pomi la pepiniere.
Nu as vrea sa folosesc chimicale, de aceea caut soiuri rezistente la boli dar si metode sa-i tin "fericiti" si sanatosi.
In cartea lui Sepp sunt prezentate plantele ce trebuie sa insoteasca pomii: lupin, lucerna, trifoi, matura verde..., precum si asezarea lor pe sau intre straturi inaltate. Ajuta si pietrele asezate langa tulpina pentru atragerea caldurii, retinerea umezelii si protectia organismelor benefice.

O alta varianta ar fi cresterea pomilor din samburi, altoirea lor la 2 ani, si apoi fructe pe la vreo 7 ani(unele specii mai devreme).

As vrea sa detaliem impreuna pe acest topic, ambele variante. Cel mai indicat, cu experientele noastre.

Profile  

Post subject: Re: Pomi fructiferi - metoda Sepp
PostPosted: Mon Mar 05, 2012 6:03 pm 

Si eu sunt in cam aceeasi situatie, incerc sa gasesc ceva pomi fructiferi..pana acum singura pepiniera rentabila si aproape am gasit-o la Maracineni (sunt din Arges) cu 25 lei pomul fructifer de 1 an

Profile  

PostPosted: Mon Mar 05, 2012 7:57 pm 

sambata 10 martie e o actiune Green Guerilla de plantat arbori http://www.facebook.com/events/160006000783449/
pomii se iau de la o pepiniera din Popesti, cine ajunge pe acolo poate sa intrebe ce pomi au de vanzare si la ce preturi.

Profile  

PostPosted: Mon Mar 05, 2012 8:35 pm 

Sa inteleg ca iesenii sunt norocosi?! Aici gasesti intre 12 si 20 RON pomul la pepiniere(sunt vreo 3).

Profile  

PostPosted: Tue Mar 06, 2012 2:32 pm 

Mai este cineva pe aici care gaseste altoirea ca fiind un pic... nepermaculturala?

Profile  

PostPosted: Wed Mar 07, 2012 9:20 am 

gab wrote:
Mai este cineva pe aici care gaseste altoirea ca fiind un pic... nepermaculturala?

Eu! :)

Doar ca toti cu care am vorbit pana acum si cred ca am gasit asta si prin carti de permacultura sau prin documentare, paremi-se chiar si Fukuoka era cam de aceeasi parere, toata lumea spune ca pomii trebuie altoiti.
La intrebarea de ce? Mi s-a raspuns ca daca nu ii altoiesti, nu rodesc.

Si m-am tot sucit eu si m-am tot invartit si m-am tot gandit.
Cum adica sa nu rodeasca? Asa ca am insistat cu intrebarile si cu cautarile.
Pana acum am aflat ca de fapt pomii rodesc, doar ca rodesc mai tarziu si fac fructe mai mici, mai salbatice, eventual au ani in care rodesc si ani in care nu rodesc sau rodesc mai putin.

Ma gandesc eu ca treaba asta cu altoitul este datorata faptului ca un pom are un ciclu de viata mai lung, de cand iese din sambure si pana face alti samburi cu capacitate de germinare. De aceea selectia genetica pe pomi este mai lenta, iar oamenii au gasit metoda asta mai lesnicioasa de a conserva sau imbunatati anumite caracteristici ale pomilor.

Fukuoka zicea ca e necesara altoirea, dar altoirea se face in asa fel incat pomul sa isi pastreze caracteristicile naturale si sa nu mai aibe nevoie de taieri dupa aceea.

Profile  

PostPosted: Wed Mar 07, 2012 11:51 am 

actionmedia wrote:
Pana acum am aflat ca de fapt pomii rodesc, doar ca rodesc mai tarziu si fac fructe mai mici, mai salbatice, eventual au ani in care rodesc si ani in care nu rodesc sau rodesc mai putin.

Ma bucur sa aflu ca nu sunt singur :)

Am banuiala ca si in cazul pomilor nealtoiti exista soiuri care rodesc mai tarziu si soiuri care rodesc un pic mai devreme, soiuri care rodesc mai putin si soiuri care rodesc un pic mai mult, soiuri care fac fructe mai mici si soiuri care fac fructe un pic mai mari.

Profile  

PostPosted: Wed Mar 07, 2012 6:07 pm 

gab wrote:
Am banuiala ca si in cazul pomilor nealtoiti exista soiuri care rodesc mai tarziu si soiuri care rodesc un pic mai devreme, soiuri care rodesc mai putin si soiuri care rodesc un pic mai mult, soiuri care fac fructe mai mici si soiuri care fac fructe un pic mai mari.

Se prea poate. Am samburi de la tot felul de pomi fructiferi. Cred ca daca avem suficienta rabdare, o sa aflam :)

Profile  

PostPosted: Wed Mar 07, 2012 11:25 pm 

Altoirea se face cu scopul de a propaga un soi cu calitati deosebite. Cel mai convenabil este sa se faca pe un portaltoi salbatic deoarece acesta a conservat caracteisticile genetice cele mai bune din punct de vedere al rezistentei la boli, pe cand altoiul poate fi un produs de laborator mai putin rezistent dar mai productiv. Pentru cei care ati postat aici, va spun sa nu va pierdeti vremea folosind seminte din pomi altoiti sa obtineti pomi care sa va dea candva recolta. Din acesti pomi puteti doar sa colectati altoi, iar portaltoiul sa-l obtineti semanand semintele pomului salbatic. Pe de alta parte, din punct de vedere al unui permaculturist care vrea sa simta gustul adevarat al fructelor, veti ramane uimiti ce rezultate veti obtine daca veti planta pomi nealtoiti proveniti din cei salbatici, pe care daca ii veti ingriji si curata corespunzator, fara nici un tratament chimic ei vor da rezultate foarte bune (cires, prun, visin, mar, nuc, alun, par, piersic, etc.).

Profile  

PostPosted: Fri Mar 09, 2012 10:34 am 

Un subiect bun, mai ales în acesată perioadă a anului.
Da, există soiuri care sunt suficient de productive fără să fie altoite. De pildă, una dintre cele mai răspândite specii la noi, prunul roșu, dă rezultate foarte bune. Eu îngrijesc o livadă în care am aprox. 100 de pruni și pot să vă spun că aceștia se înmulțesc pe cale naturală, din sîmburi, și își păstrează toate caracteristicile.
La fel se întâmplă cu nucul, vișinul, piersicul. Am însă și soiuri altoite, măr și păr în special.
Pomii nu sunt stropiți cu nici o substanță, însă fac tăieri de întreținere, dar nu anual.
Am observat că la prun, există ani productivi și ani mai puțin productivi. În general un a sunt productivi, iar celălalt nu. Sigur că aceste lucruri țin și de temperaturile din perioada de înflorire.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 36 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours