www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Tue Aug 03, 2021 10:08 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: cine doreste sa scrie mic articol de publicat despre perma?
PostPosted: Sun Feb 26, 2012 11:55 pm 

Seara buna tuturor,

Va scriu cu o intrebare: Doreste cineva sa scrie un mic articol – relatare din experienta proprie cu subiect legat de permacultura? Pentru publicare :) intr-un fel de ziarulet gratuit.

Cativa oameni minunati cu care lucrez intr-un proiect despre Natura 2000 in zona pod. Hartibaciului-Taranava Mare (inca nu e site-ul gata, dar info generale despre N2000 pot fi gasite aici http://www.natura2000.ro/ ) realizeaza trimestrial cate o mini-brosurica cu informatii locale. Ca un mic ziar, nu chiar brosurica.
Scopul este desigur informarea despre reteaua N2000 si cum comunitatile ar trebui sa vada aceasta denumire ca pe o oportunitate (...hehe, in varii domenii, de la natura co-protejata, la produse locale bio/eco/ organic certificate, ecoturism, si multe multe altele).
Dat fiind insa interesul pentru permacultura a colegilor de birou, s-a gasit un mic spatiu in numarul trecut si pentru acest subiect. A fost pe fuga, dar ne-am bucurat de spatiu si am scris nitelus, ca o introducere. As atasa ceva pdf, dar nu ma lasa la dimensiune si la cat de mic ma lasa, nu se mai vede scrisul. Sunt exemplare tiparite, destule, celor interesati pot face rost.

Exista acum posibilitatea ca si in numarul din martie sa avem acealsi spatiu... incearca cineva?
Ar fi vorba de: 2000-2200 de caractere (cu spatii incluse, deh... asa e cu ziarele) ...si o 1-2 foto speram.

Ideal ar fi sa fie din proprie experienta, de la cineva care are gradinuta in care a experimentat ceva: Florin, Irina&Gab, Doru, Sorin sau oricine are timp si vrea sa scrie.
Puteti posta aici micul articol, asa se pot bucura toti de el :) ...iar de se vor strange mai multe, cu atat mai bine! Alegem unul iar pe celelalte le pastram pentru numerele viitoare. Nu-i nimic mai graitor decat puterea exemplului pozitiv :)

Poate in articol s-ar putea atinge urmatoarele idei:
* de ce ati ales sa experimentati/ practicati permacultura?
* de ce credeti ca permacultura este „mai buna” decat alte sisteme de producere a hranei? (evident ca nu-i doar asta, dar de aici puteti dezvolta, dupa inspiratie)
* despre experimentul propriu
...si nu-i musai de scris dupa "indrumarul" asta. Daca va simtiti inspirati sa scrieti in alt fel, lasati muzele creatoare sa se manifeste :D

cu drag si bucurie tuturor,
Iulia

Profile  

Post subject: Re: cine doreste sa scrie mic articol de publicat despre per
PostPosted: Mon Feb 27, 2012 12:35 am 

poate ar fi bine sa explice in primul rand ce este permacultura?

PS pdf nu ma lasa nici pe mine forumu sa atasez, nu cred ca are legatura cu dimensiunea. Daca ai poza jpg s-ar putea sa mearga. Sau sa-l "ascunzi" intr-un zip.

Profile  

PostPosted: Mon Feb 27, 2012 9:47 am 

Ai dreptate, Cezar. Sigur ca se poate explica "ce este". Fiecare cum simte sa scrie :)

Redau mai jos ce a aparut in nr trecut. Repet ca a fost pe fuga si poate nu cea mai buna exprimare, dar a fost un pas :) Tirajul este destul de mare (~5000 exemplare) ajungand la sateni si in special la fermieri din zona proiectului. In acelasi nr a fost si un articol despre ferma biodinamica Ţopa. De aceea ne-am gandit ca si cateva exemple de "aplicare" din permacultura ar fi utile, poate unii vor incerca ceva straturi inaltate, altii cultivarea cartofului pe verticala, etc. Este nevoie sa inteleaga si Ideea din spate, dar si exemple usoare si aplicabile.

p.s. Nu merge nici jpg, dimensiunea maxima de atasare fiind ~250 kb si cel mai mic lizibil jpg am reusit sa-l micsorez doar la 350 :D
Asa ca redau doar textul:

*************************************************************************************

Permacultura
- agricultura relaţiilor ecosistemice -

Într-o lume în care în alimentaţia globală cuvintele cheie sunt supermarket, culturi modificate genetic, producţie-supraproducţie-megaproducţie/ha. o altfel de agricultură este oare posibilă? O agricultură fără fertilizatori, fără pesticide, fără heribicide, fără nici un fel de „-cide”, cu muncă foarte puţină pentru om, cu o recoltă bogată dar mai ales sănătoasă şi cu valoare nutritivă ridicată şi totodată dând dovadă de cea mai mare grijă şi respect pentru natură şi comunităţi... este oare doar un vis? Nu, nu este doar vis, mii de oameni practică în lume acest sistem, numit permacultură.
Termenul, împrumutat din limba engleză, s-ar traduce astfel: o cultură permanentă (permanent culture/ agriculture). Ca metodă sistematică, permacultura se practică din anii ’60, austriacul Sepp Holzer - unul dintre primii îndrazneţi în domeniu - având în prezent una dintre cele mai funcţionale şi armonioase ferme, vizitată anual de sute de profesori de horticultură şi agronomie, studenţi, biologi, ecologi, începători sau avansaţi în permacultură sau doar curioşi despre cum funcţionează o astfel de „minune”.
Experienţa practică şi sutele (poate miile) de comunităţi mici şi ferme care practică permacultura o demonstrează şi reprezintă o invitaţie către toţi cei care cred că armonia Om - Natură este un adevăr posibil.
Permacultura se bazează pe crearea unor ecositeme integrate om-natură, imitând formele şi relaţiile existente la nivel macro, în Mama Natură. Aici nu există dăunători, ci doar specii în dreptul cărora s-a rupt lanţul trofic, cărora le lipsesc fie prădătorii, fie hrana. Dacă legăturile sunt restabilite sistemul se auto-echilibrează. Acestă lege naturală este valabilă de milioane de ani în „natura sălbatică”; de ce atunci nu ar fi valabilă şi în grădinile noastre de legume?
Natura este un Întreg, aici absolut totul având un rol. Ţine doar de noi să observăm care este acesta şi cum îl putem relaţiona cu altele ale altor specii, astfel încât sistemul să fie armonios. Şi în grădinile noastre putem lucra alături de natură, nu împotriva ei.
Articolul de faţă se doreşte a fi doar o doar o mică introducere. Pentru documentare şi convingere că „se poate” vă invităm pe site-ul www.permacultura.ro, unde veţi găsi exemple practice de la noi din ţară, resurse şi recenzii de cărţi din domeniu sau puteţi intra pe un forum special unde sunt dezbătute aceste idei.

De asemenea, vă recomandăm să studiaţi pe internet orice materiale cu privire la câţiva dintre „părinţii” permaculturii: Bill Mollison si David Holmgren, Sepp Holzer, Masanobu Fukuoka.
-va urma-

Profile  

PostPosted: Mon Feb 27, 2012 6:37 pm 

Pai introducerea e ok. Poate continuarea sa astepte pana dupa workshopul cu baciu' ardelean, al bucurestean si cu cel bulgar ?

Profile  

PostPosted: Mon Feb 27, 2012 9:43 pm 

hmmm, azi am aflat si urma sa anunt acum, ca ar fi nevoie de un bun de tipar cam pe miercuri... miercurea asta.
Asa ca daca poate cineva sa scrie pana atunci, tare bun ar fi! :)
Imi dau seama ca e din scurt. Trebuie inteles insa ca locul ramane doar daca ramane, ca mica publicatie are un continut musai care trebe aprobat la conducatorii de proiect (si e complicat, ca e cu europenii) si pe langa asta, daca e spatiu strecuram cate altceva, dupa cum ne dorim cu permacultura.
Daca nu e timp si nu vrea nimeni sa scrie, ne vom descurca cumva recitind experientele celor care au scris aici pe site & forum.

Cu siguranta insa vom incerca sa avem alt articol si in nr viitor (care va fi in iunie)... deci cu destul timp de pregatit, si practic si teoretic.

Pt nr asta, din experientele de anul trecut :D
Astept vesti pana miercuri la pranz

seara fainuta tuturor :)

Profile  

PostPosted: Tue Feb 28, 2012 1:47 pm 

Poate te ajuta Petrea Ciortan, a facut ceva pe la Comana http://magicreminders.blogspot.com/2011 ... omana.html

Profile  

PostPosted: Mon Mar 05, 2012 12:37 pm 

Salut Cezar,
Iti multumesc pentru sugestie, este tare fain si Sufletesc blogul :) Ma bucur mult ca l-ai recomandat.
Imi cer scuze ca raspund tarzior, iar am fost plecata. Cu drag voi contacta pe dl Ciortan daca va fi spatiu pe viitor. De data asta, nu am avut timp (fizic, la calculator) decat cand am postat intrebarea aici si asteptam notificare. Speram intr-un fel ca aici pe forum fiind reuniti o mare parte din practicantii& iubitorii de permacultura din Romania, sa „indrazneasca” cineva.
Daca nu s-a aratat nimeni, nu-i bai, s-a folosit spatiul cu alt articol, despre un satuc.

Mai anunt daca va fi cazul pentru iunie.

Soare tuturor!

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours