www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Tue Aug 03, 2021 9:40 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: tabel companion
PostPosted: Mon Feb 13, 2012 6:59 am 

salut,

am facut un tabel de companions (vreo 50 de plante) compilat din diferite surse...vreo 10-15 carti si tabele luate de pe net. daca am gasit informatie contradictorie (gen sunt/nu sunt companions am pus ca sunt inamici)

sunt numai zarzavaturi si condimente, n-am bagat nimic 'berries' sau pomi, ca nu-mi mai incapeau in ecran nici pe full screen la rezolutie mai mica sa le pot compila in 'familii' dupa :). evident, plantele ar creste in conditii perfecte, adica probabil ar bine ca familile sa fie ajustate in functie de umiditatea, textura sau nutrientii din sol din gradina

scrie si in document, 1 inseamna ca planta de pe tabelul vertical (din stanga ecranului) o ajuta pe cea din tabelul orizontal (adica planta din partea de sus a ecranului), si 2 invers (semnul ! inseamna ca planta x o ajuta pe planta y destul de mult). 3 inseamna ca sunt companions (nu stiu care ajuta pe care). 0 inseamna ca nu se inteleg. sunt io mai agramat asa, da na..

http://fastupload.rol.ro/7fe61d074e16aa ... 8b203.html

dupa ce le-am compilat mi-au dat cateva 'familiii' cu destule relatii intre ele, fiecare planta e companion cu cel putin 2-3 din grup, in majoritatea ocazilor, cateva plante sunt companion cu toate din grupa respectiva. prima planta e companioin cu toate din grupa ei intotdeauna. evident pot fi unele scoase sau adaugate, sau pot fi folosite ca si 'catch crops'. cantitatea si momentul plantarii habar nu o am, dar acolo vine experienta (pe care n-o am :D)

condurasi, maghiran, craite si tataneasa pot fi imprastiate prin gradina, prima atrage multe insecte benefice, maghiranul cica ar ajuta majoritatea zarzavaturilor, craitele ca pest controller si tataneasa ca mulch. rau cica n-ar face la nimeni

daca e sa luam un exemplu random:
-castraveti cu salata, musetel, morcov, ceapa, sfecla, broccoli

1. castravetii se inteleg cu salata, sunt ajutati de musetel si morcov, se inteleg bine cu ceapa si broccoli, ajutati de sfecla
2. salata + broccoli nu am gasit nimic, salata si ceapa se ajuta intre ele, salata si morocul la fel se ajuta intre ei, nimic cu musetelul, se itnelege bine cu sfecla si castravetii
3. musetelul ajuta broccoli-ul, castravetii si ceapa, nimic cu morcovul, salata si sfecla
4. ceapa si broccoli-ul se ajuta intre ele, ceapa ajuta sfecla si castravetii, ceapa si morcovul se ajuta reciproc, e ajutata de musetel, ceapa si salata se ajuta reciproc
5. sfecla si broccoli-ul se inteleg bine, la fel cu castravetii, sfecla si ceapa se ajuta reciproc, sfecla e ajutata de morcov, nimic cu musetelul, sfecla ajuta salata

mi-au dat urmatoarele familii

-bostan/dovleac/pepene cu mazare, oregano, pastarnac, porumb, ridichii, salata, spanac, pole beans

-broccoli cu busuioc, castraveti, ceapa, morcov, oregano, praz, salata, sfecla, catnip
-broccoli cu busuioc, castraveti, ceapa, oregano, pastarnac, praz, salata, sfecla, telina

-bush bean cu spanac, morcov, salvie, salata mazare, oregano
-bush bean cu spanac, morcov, castravete, salata, mazare, oregano

-capsuni cu salata, spanac, mazare, castraveti, ridichii, coriandru
-capsuni cu salata, ceapa, castraveti, morcov, ridichii, sfecla, ardei?

-cartof cu hrean, catnip, ceapa/praz/usturoi, coriandru si condurasi

-castraveti cu salata, musetel, morcov, ceapa, sfecla, broccoli
-castraveti cu varza, musetel, oregano, condurasi, mazare, spanac, telina

-conopida cu varza, condurasi, mustar, peppermint, cimbru, levantica si castraveti

-marar cu salata, lupins, castraveti, capsuni, ceapa, oregano, ridichii, hyssop, sfecla

-mazare cu ardei, vinete, salata, menta, morcov, salvie
-mazare cu varza, castraveti, spanac, coriandru, morcov

-morcov cu castraveti, salata, ceapa, ardei, sfecla, usturoi?, busuioc, oregano
-mocov cu salvie, pole beans, salata, savory, rozmarin
-morcov cu broccoli, ceapa, salata, castraveti, praz, rozmarin

-pastarnac cu ridichii, ceapa, salata, castraveti, sfecla

-rosii cu busuioc, patrunjel, sparanghel, ardei, oregano, spanac
-rosii cu busuioc, ceapa, morcov, ardei, salata, oregano

-varza cu castraveti, busuioc, lupins, oregano, telina, mazare, spanac, condurasi

-vinete cu mazare, ardei, peppermint, hrean, salata
-vinete cu pole beans, cartof, hrean

acum ce ar mai fi de facut (daca e sa ne luam dupa holzer), ar fi ca plantele sa fie selectate si dupa adancimea radacinilor (deci mai reducem din familii), ca sa 'mineze' nutrienti din diferite straturi ale solului..dar tinand cont ca n-am intrat in viata mea intr-o gradina, nu stiu ce fel de radacini au, si din ce am gasit pe net, deep roots la unii inseamna 80cm, la altii 2m
ma poate ajuta cineva cu asta? eventual sa puna si pe forum sa avem un 'standard' daca se poate asa ceva

sper sa va fie de folos

Profile  

Post subject: Re: tabel companion
PostPosted: Mon Feb 13, 2012 2:00 pm 

Salcamul are deep roots :)

Glumesc doar pe jumate, intr-un film cu Geoff Lawton zicea ca incepi "edible forestu" cu pomi care cresc repede, produc azot si aduc minerale din adancime. In timp se taie pomii "pioner" si-s inlocuiti (dar nu complet) cu fructiferi
Era vorba de un ciclu intins pe cativa zeci de ani care se reia periodic.

Ma gandesc ca si in gradina de legume poti incepe cu plante perene care nu-s neaparat comestibile dar care pot "mina" in adancime si poate au si alte functii

Profile  

PostPosted: Mon Feb 13, 2012 9:31 pm 

Foarte tare!

Ai muncit ceva, nu glumă! Eu anul trecut am încercat să fac asta pentru noi, dar am luat doar wikipedia și mai vreo 2-3 surse. Mulțumim frumos!

Cezar, cred că o plantă de-aia cu rădăcini adânci, perenă, care "minează' e păpădia. Are și frunzele comestibile, iar rădăcina are tot soiul de întrebuințări medicale (nu le știu din cap), deci ai ce face cu ea și când vei vrea să o scoți.

Profile  

PostPosted: Tue Feb 14, 2012 7:10 am 

sal,

dada stiu de treaba cu lawton si food forest-ul dar nu ma refer la 'conditionarea solului' inainte sa incepi un ciclu de plantare sau cum i-o zice. stiu ca zicea sepp (nu in carti, in filmele alea de pe YT) ca cel mai important lucru pt el cand alege o familie de plante e sa aiba radacini de adancimi diferite ca sa nu se bata pe nutrienti. cum ar fi lucerna cu salata sau ceva de genul..

adica in cazul asta ar fi buna o lista cu radacinile plantelor din tabelul ala, plantele de 'recolta', nu ceva ce pui inainte ca sa-ti imbunatateasca solul pt la anul/cand iti mor pionerii

eu plecam de la presupunerea ca solul e perfect :D

Profile  

PostPosted: Tue Feb 14, 2012 11:23 am 

mda, m-ai facut si pe mine curios sa gugalasc da n-am gasit chestii foarte clare. Citisem un articol cu un african se chema "omul care cultiva apa" si ala zicea ca nu uda plantele ci le lasa sa-si caute apa. Adica daca e mai uscat solul ele isi intind radacinile cat pot. Deci else ingrijea doar sa faca swales pe panta ca sa retina cat mai mult din precipitatii in sol.
Nu stiu daca e mai bine asa, la perene e clar ca devin mai robuste si acceseza mai multi nutrienti si nu-i bai daca-n primii ani nu au recolte spectaculoase

Profile  

PostPosted: Thu Feb 16, 2012 3:05 pm 

blimpyway wrote:
mda, m-ai facut si pe mine curios sa gugalasc da n-am gasit chestii foarte clare. Citisem un articol cu un african se chema "omul care cultiva apa" si ala zicea ca nu uda plantele ci le lasa sa-si caute apa. Adica daca e mai uscat solul ele isi intind radacinile cat pot. Deci else ingrijea doar sa faca swales pe panta ca sa retina cat mai mult din precipitatii in sol.
Nu stiu daca e mai bine asa, la perene e clar ca devin mai robuste si acceseza mai multi nutrienti si nu-i bai daca-n primii ani nu au recolte spectaculoase

Păi și vecina noastră, Cristina, a zis că-i ok să uzi plantele mai rar, că-și dezvoltă rădăcinile în adâncime, devenind astfel mai rezistente. Dacă le uzi des n-au nici un interes să-și bage rădăcinile adânc, că găsesc ce le trebe la suprafață.

Cred că asta-i important să faci de la început, în primăvară, când oricum e suficient de multă apă în sol. Poate un strat suficient de gros de mulci o fi destul; până vara când chiar vor avea nevoie de apă, dacă vine vreo secetă, vor fi deja mai rezistente, și-atunci va fi suficient să le uzi mai rar, dar cu multă apă, ca să ajungă până jos.

Cât despre plantele cu rădăcini adânci, nu știu exact, dar cu siguranță morcovii, pătrunjelul de rădăcină și mai ales păstârnacul (care poate fi imens) minează în jos; La fel și la ridichi și sfeclă roșie; probabil la toate plantele cultivate pentru rădăcină/bulb/tubercul.
La roșii depinde cum le pui. Dacă pui răsaduri și le îngropi mult , vor avea rădăcini pe întreaga lungime a tulpinii îngropate, deci pot fi și foarte adânci. Dacă pui planta mai la suprafață, se va face ca un vrej și pe tulpină vor mai apărea rădăcini aeriene. Eu când am văzut câte-un loc de-ala in care voiau să se formeze rădăcini, am pus niște pământ peste el (că oricum vrejul era la pământ). Așa rădăcinile nu cred că-s prea adânci. La ardei și vinete zic sigur că sunt rădăcini de suprafață, de-aia și au nevoie de atât de multă apă. Cred că la fel și mazărea și fasolea, cred.

Ce-am zis mai sus am observat la rădăcinile plantelor de la noi, s-ar putea să greșesc pe ici pe colo; eu vă povestesc ce-am văzut :)

Cred că nu strică să ai și păpădii printre anuale. Cum ziceam, au niște rădăcini super-puternice și adânci și dacă le recoltezi mereu frunzele pentru salată rămân joase și țin și rol de mulci.

Profile  

PostPosted: Fri Mar 09, 2012 11:55 pm 

O planta perenă cu rădăcini adânci (cu cât solul e mai afânat, cu atât mai adânci rădăcinile, ca în cazul morcovilor si păstârnacului) este Salsify- Salata de iarna: https://en.wikipedia.org/wiki/Scorzonera_hispanica . Sunt comestibile atât frunzele, cât și rădăcina, care se pare că are gust de stridii și este foarte digerabilă. Crește și spontan, cică predominant în Transilvania, dar sunt sigură că am văzut-o și pe la noi. Seamănă cu susaiul (http://en.wikipedia.org/wiki/Sonchus_oleraceus) dar la acesta din urmă se mănâncă doar frunzele.

Cum se cultivă salata de iarnă: http://www.veggiegardeningtips.com/sals ... ter-plant/

Profile  

PostPosted: Sun Apr 01, 2012 3:14 pm 

Postat de Ana Kocsis pe Guerrilla Gardening Romania / FB - http://www.hpfb.org/uploads/com_plant-chart.pdf

Profile  

PostPosted: Mon Apr 09, 2012 12:21 pm 

Salut,

Mica precizare: tabelul pe care l-am postat cuprinde si pe cel postat de Cezar (a fost unul din tabelele pe care le-am compilat), deci teoretic ar trebui sa fie mai complex.

Ce-mi place sa ma laud :D

Profile  

PostPosted: Sun Apr 15, 2012 3:02 pm 

Quote:
O planta perenă cu rădăcini adânci (cu cât solul e mai afânat, cu atât mai adânci rădăcinile, ca în cazul morcovilor si păstârnacului) este Salsify- Salata de iarna: https://en.wikipedia.org/wiki/Scorzonera_hispanica
Vezi ca scorzonera e ruda cu salsify. Amandoua sunt din familia asteracee, dar salsify e genul Tragopogon, iar scorzonera e genul cu acelasi nume. Ii mai spune intr-adevar si salsifi negru, dar Tragopogon porrifolius e cu adevarat "oister plant". La noi creste spontan pe pajisti Barba caprei - Tragopogon pratensis. La Sem Luca din Timisoara se gasesc seminte de scorzonera.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours