www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Sun Aug 01, 2021 5:34 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Transition Towns în România
PostPosted: Wed Nov 23, 2011 2:48 am 

Vom avea în luna lui decembrie parte de vizita doamnei Anne , co-funder al initiativei locale de tranzitie Mayenne en Transition (http://www.wiserearth.org/group/MayenneTransition), membrã a grupului de legãtura din Franta, trainer al Miscarii Transition Towns. Mai precis între zilele 16 decembrie si 4 Ianuarie.
La cursul la care am avut ocazia sã ne cunoastem, dumneaei si-a manifestat disponibilitatea pentru a facilita sesiuni de clarificare/workshopuri pe tema Transition Towns în România, în functie de traseul pe care îl are în tara în aceste zile.

Pe 16-17 Decembrie Florin si Radu se straduiesc sa organizeze o sesiune la Cluj. Existe deasemena pe lista o sesiune la Medias, organizata de catre asociatia "Dianthus".

Ar mai exista posibilitatea de a organiza sesiuni în orasele: Sibiu, Mediaş, Sighetu Marmaţiei, Baia Mare si probabil Braşov.

ÎNTREBARE: Exista cineva în orasele de mai sus, cu interes si disponibilitate pentru a organiza o sesiune de prezentare publica. Aceasta ar consta în a gãsi un spatiu convenabil, comunicarea evenimentului pe lângã asociatiile locale, etc. Sesiunea ar dura în jur de 2 ore cel mult, si am putea considera un numãr de participanti între 15 si 50.
Important: Cu toate cã este de origine româncã, prezentarea va decurge în limba franceza si/sau engleza. De aceea recomand: traducator sau pre-aviz participantilor.

Cei interesati si doritori, plse dati de stire.

Numai bine tuturor,
Claudian

Profile  

Post subject: Re: Transition Towns în România
PostPosted: Fri Dec 02, 2011 2:09 pm 

Claudian,

Pe cand workshop-ul in Bucuresti?

Profile  

PostPosted: Sat Dec 10, 2011 6:26 pm 

Mihai, la sf. lui Ianuarie? :)

Ab,
C

Profile  

PostPosted: Sun Dec 11, 2011 2:50 pm 

Apai as prefera si-n Bucuresti, ca sa nu ma deplasez pana la Cluj week-end-ul viitor. Pentru Bucuresti, e ceva sigur sau doar in faza de idee?

Profile  

PostPosted: Mon Dec 12, 2011 6:34 pm 

Poate ar trebui sa organizam noi la Bucuresti. Daca nu ne ocupam de organizare, cum sa aibe loc?

Profile  

PostPosted: Wed Dec 14, 2011 12:53 am 

Sugerez celor care au ocazia si disponibilitatea sã meargã la Cluj, sã participe.

În ceea ce priveste Bucurestiul sugerez ultimul sf. de saptmana a lui Ianuarie si/sau primul sf. de saptamânã a lui Februarie. Deasemenea se pot relua aceste seminarii pe parcursul anului.
Dacã exista cineva interesat sa preia organizarea unui astfel de seminar, please manifest.

Din pãcate voi fi în Bucuresti doar începând cu a doua jumãtate, si multe trebuie facute pânã atunci.

În ceea ce priveste alte locatii, rog cei interesati deasemena sa intre în contact. Stiu ca Deea a vorbit ceva de Brasov, consider cã în Iasi ar fi conditii si deasemenea la Timisoara.
Voi încerca împreunã cu Anne si alti membrii ai TT sã cream împreunã o agenda pentru 2012.

Profile  

PostPosted: Wed Mar 07, 2012 5:24 am 

Mi-ar face mare placere sa ajut la organizarea evenimentului in Brasov, doar ca ... voi avea nevoie de ajutor. Habar nu am in ce consta treaba asta :) As putea sa caut ceva sali dar cu publicitatea .. nu prea stiu cum sa procedez. Astept ajutor de la cei care au mai multa experienta in organizarea unui asemenea eveniment.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours