www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Fri Jul 30, 2021 4:23 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 68 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: Homeschooling
PostPosted: Fri Dec 30, 2011 2:56 pm 

Artizania wrote:

Pe fetita mea am retras-o de la gradinita, si invata acasa cu mine. Nu a implinit inca 6 ani, dar scrie, citeste incetisor, facem matematica, stiinte ale naturii, si este acum la nivel de sfarsitul clasei I-a. La botanica si zoologie are cunostiinte chiar mai avansate, nu stiu exact la ce nivel, deoarece nu am studiat programa de clase mai mari. Pot sa iti zic ca nu prea ma ocup de ea ... mai deloc, sau .. in nici un caz nu ma spetesc cu predatul. ( Chiar conceptul de inmultire matematica l-a descoperit singura. Fiind la adunare, efectiv a dedus aceasta operatie iar eu doar i-am precizat ca se numenste inmultire) Eu ma ingrijesc sa ii cumpar enciclopedii, carti, materiale didactice, sa o provoc, sa o indrum, etc. Avem o camera comuna, in care eu lucrez, si ea invata sau se joaca pe langa mine. Cand are ea chef, vine cu carti, caiete, si ... rezovam exercitii, scriem, etc... in timp ce eu mesteresc la ale mele. In procesul de invatare nu are nici un stres, nici o opreliste, nici o pedeapsa. Invata cand are chef, si ce are ea chef. Mergem cat de des putem la zoo, in natura, la piscina, etc. Sunt zile in care doar se uita la enciclopedii, altele in care face matematica, altele in care "se joaca" cu microscopul, picteaza, etc. Mergem la cursuri de pictura, de dans si gimnastica, chitara, ceramica mai mult pentru a face ceva si in colectiv, nicidecum pentru "multitudinea de cunostiinte" pe care le-ar primi acolo, iar la scoala ... sa fim seriosi ... n-ar invata nici un sfert din cate invata acasa.

revin ...sa citesc si restul de postari

Foarte tare :D :D :D . Artizania, ar fi util sa scrii un mic articol despre home-schooling pe site cu ce-ai facut pana acum, ce probleme ai avut cu autorizatile, cum ai rezolvat, cum evolueaza educatia copilului, etc. Cred ca ar fi util multor persoane care se gandesc la aceasta optiune serios. Eventual sa faci chiar o serie de articole :)

Profile  

PostPosted: Sat Dec 31, 2011 8:11 pm 

Ok, cu gradinita cred ca-i mai simplu, nu mai stiu - parca-i obligatorie doar " pregatitoarea " ? Sau nici aia ? Crezi ca se va putea dpdv legal si la clasa I ?

Foarte utile link-urile cu resurse de invatat, multumim frumos !

Nu stiu daca acei copii englezi ar fi reusit sa citeasca mai bine fiind la scoala, am presupus - oricum, din ce am mai auzit, la scoala primara ( si chiar mai sus ) din tarile mai din vest, copii stiu mult mai putine lucruri decat cei din Ro, la aceiasi varsta.

Acum, cand ii vad pe copii mei cat invata, nu cred ca as avea curajul sa-i las unschooled, pentru ca probabil n-ar mai " invata " nimic vreme de cativa ani, ma refer la ceva legat cat de cat de scoala.

Am vazut un reportaj la Discovery, cand un asemenea copil a fost lasat "nescolit", sa invete cat vrea el, cand vrea ( o fetita ). Au trecut 7 ani pana fata respectiva ( intre timp ajunsese adolescenta ) a considerat ca e momentul sa se apuce de " carte ". Ce a facut atatia ani...s-a uitat la TV si s-a jucat pe PC. Poate o sa ajunga programator sau reporter, nu stiu, da' nu cred ca m-as (fi) risca(t) :)

Profile  

PostPosted: Thu Jan 12, 2012 4:24 am 

Mihai, ai si gasit pe cine sa pui sa scrie !! :)))) Eu nu prea sunt scriitoare de fel. Nu cred ca reusesc sa ma exprim destul de bine incat sa trasmit tot ce as avea de zis. Adevarul este ca mi-am cam "taiat" din timpul dedicat forumurilor si altor activitati la calcu, in favoarea actiunilor propriu-zise. Acum sunt intr-o pauza cu lucrul, si am reusit si eu sa citesc tot ce s-a scris intre timp. Daca are cineva o intrebare anume, cu mare drag il ajut cu tot ce stiu. Adresa mea de email: deea@artizania.ro

Un alt adevar este ca am si obosit putin. Este aproape un an jumate de cand dau din gura in dreapta si in stanga despre homeschooling, si nu primesc decat feedback negativ. Mi-am cam pierdut motivatia in a demonstra ca este o optiune valabila. Ma simt ca o emisiune plictisitoare la tv, cu cat vorbesc mai mult despre asta :)

Poate peste cativa ani, cand vor fi toate puse in regula, si nu voi avea nimic altceva de facut, ma voi apuca de scris articole detaliate. Poate pana atunci voi invata si eu sa scriu :)

Profile  

PostPosted: Thu Jan 12, 2012 4:44 am 

iulian wrote:
Ok, cu gradinita cred ca-i mai simplu, nu mai stiu - parca-i obligatorie doar " pregatitoarea " ? Sau nici aia ? Crezi ca se va putea dpdv legal si la clasa I ?

Foarte utile link-urile cu resurse de invatat, multumim frumos !

Iulian, cu multa placere. Sper sa va fie de folos ;)

De anul asta intra in vigoare minunata noua lege. Adica, la 6 ani se merge la grupa 0 la scoala, si nu la gradinita. E obligatoriu sa fie 6 ani impliniti, fara exceptii. Nu exista spatii amenajate pentru copii de 6 ani in scoli. Va iesi scandal mare la inceputul anului. Scolile vor trebui sa scoata din pamant din iarba verde clase pentru pitici. Le vor scoate asa cum si functioneaza: doar in hartii. La noi la scoala nu s-a renovat grupul sanitar de cand eram eu eleva, nicidecum sa se amenajeze noi spatii pentru pitici. Mai nou au comasat si clasa a IX -a tot in scoala generala si sunt unele scoli care sunt si cu liceu in aceeasi cladire, cu loc de fumat amenajat, si alte spatii pentru "educatie". Abia astept sa vad ce scandal va iesi:)

Da, se va putea legal la toate clasele, pana la liceu. Totul in afara de BAC. Pentru BAC, va trebui sa se inscrie in clasa a XII-a si sa il dea.

Apropos de legal. Ai idée cate scoli de stat sunt autorizate conform conditiilor UE si bla, bla ? :))) Poti sa le numeri pe degete pe toata tara. Sunt cele cateva care sunt private, si atat. Ce tupeu sa imi ceara mie statul sa imi trimit obligatoriu copilul la o scoala care nu este autorizata !!!!! Culmea tupeului.

Profile  

PostPosted: Thu Jan 12, 2012 5:06 am 

iulian wrote:
Am vazut un reportaj la Discovery, cand un asemenea copil a fost lasat "nescolit", sa invete cat vrea el, cand vrea ( o fetita ). Au trecut 7 ani pana fata respectiva ( intre timp ajunsese adolescenta ) a considerat ca e momentul sa se apuce de " carte ". Ce a facut atatia ani...s-a uitat la TV si s-a jucat pe PC. Poate o sa ajunga programator sau reporter, nu stiu, da' nu cred ca m-as (fi) risca(t) :)

Un alt adevar este ca acesti copii cand se pun cu burta pe carte, invata. Invata cu spor si cu motivatie, si .. in cativa ani ii ajung pe cei ce au invatat clasic. Nu stiu daca e atat de important cand incep invatatura, ci mai degraba cat reusesc sa asimileze, si ce reusesc sa faca cu cunostiintele asimilate. Se spune (personal nu cunosc cazuri, si nu pot sa bag mana in foc) ca acesti copii nescoliti sunt la mare cautare la facultati din SUA, deoarece ei obtin rezultate foarte bune la examenele finale, si ridica astfel renumele facultatii respective. Personal, nu ma incanta cu nimic aceste statistici, pentru ca oricum la noi este altfel, si ... cine stie cum va fi peste inca 12 ani ??? Cred ca cel mai important lucru pe care poti sa faci pentru un copil este sa il inveti sa invete sanatos si temeinic. Metodele din scoli nu sunt cele mai potrivite pentru realizarea acestui lucru (parerea mea :) )

Daca te uiti pe manualele noastre de acum, vei vedea cat de superficial este tratat totul. Se servesc niste firmituri din 50 de cozonace si au pretentia ca au epuizat camara. Ti se par foarte complexe titlurile lectiilor, insa continutul lasa foarte mult de dorit. Ai impresia ca parinte ca cine stie ce minunatii invata copilul, cand el de fapt, asimileaza niste lucrusoare elementare si naive, si atata tot. (Vorbesc de manualele din ciclul primar, pe care am avut ocazia sa le rasfoiesc. Poate mai incolo nu mai este asa, cu toate ca ma indoiesc puternic)

Profile  

PostPosted: Thu Jan 19, 2012 3:51 pm 

Buna tuturor
Foarte interesanta discutia pana acum. Am citit si ce s-a scris pe blogul "temepentruacasa", si am ajuns la concluzia ca merita !
Copilul meu nu se adapteaza la regulile stricte din scoala si mai ales nu poate accepta ca e "obligat" sa faca ceva. Daca ar fi dupa mine l-as transfera chiar acum sa scapam de stress, dar nu stiu daca se poate !
Din cate am inteles, dupa noua lege este obligatoriu ca orice copil deplasabil sa frecventeze zilnic scoala, si ca intr-adevar sunt amenzi, dar banuiesc ca trebuie sa te "parasca" cineva ca sa fii prins ! Noi speram ca nu se va intampla asa ceva, mai ales ca in curand ne vom retrage din "civilizatie" si nu vom mai avea vecini "binevoitori".
Voi lua legatura cu WRA si sper ca cel tarziu la 1 August cand incepe la ei anul scolar, sa iesim din sistem !
Artizania, daca stii mai multe detalii despre procedura de transfer sau inscriere, te rog spune-ne.
Multumesc.

Profile  

PostPosted: Thu Feb 02, 2012 4:32 pm 

buna Diana,

Azi am dat si eu peste blogul "Teme pentru acasa" si-l recomand cu caldura. Pagina de bibliografie e foarte bogata.
http://temepentruacasa.wordpress.com/

E si pagina facebook(yuk): http://www.facebook.com/Unaltfeldeeducatie?sk=info

Profile  

PostPosted: Thu Feb 02, 2012 5:21 pm 

Da, tare fain, informat și informativ blogul. Am mai dat pe-acolo dar n-am ajuns să citesc până acum.

Am citit articolul asta despre unschooling, tradus de Andreea (autoarea blogului temepentruacasa).
http://temepentruacasa.wordpress.com/20 ... u-te-baga/

Mi-a placut mai ales pasajul asta:

"”Nu te băga” înseamnă pentru mine a ignora copiii. Să spui ”oh, vor învăța singuri” și apoi să-ți vezi de *viața de adult* fără a-i implica pe copiii sau implicându-i prea puțin mi se pare același lucru. Eu văd adevăratul unschooling ca fiind un proces de trai prin colaborare, în care fiecare membru al familiei împărtășește interese, sugerează activități (la care ceilalți membri pot alege să participe sau nu), împărtășește articole interesante, informații și link-uri și anunță persoana potrivită când dă peste ceva ce i-ar putea plăcea "

Probabil că pentru asta membrii familiei trebuie să aibă antrenament pentru colaborare și interacțiune sinceră și de bună-voie.

Profile  

PostPosted: Sun Feb 26, 2012 2:25 am 

pe blogul Corinei o idee de scoala privata ca varianta de homeschooling... comunitar http://paineagra.wordpress.com/2012/01/ ... comment-96

Profile  

PostPosted: Tue Mar 06, 2012 4:23 pm 

Sunt o adepta a homeschoolingului (in varianta unschooling in ceea ce ma priveste) si cunosc binisor comunitatea romaneasca in domeniu. Din motive personale pe care nu le pot expune aici public, copiii mei cei mari (8 si 6 ani) merg in sistemul de invatamant public Waldorf, cu cel mic (1 an) vom face unschooling daca si el va dori asta.

Am sa copiez aici ce am scris de curand si pe grupul de FB dedicat, in privinta legalitatii in Romania:

"Legal lucrurile stau asa:

1. Avem noua lege a educatiei care ne spune:
"Capitolul I - Dispozitii generale
Art. 16
(1) Invatamantul general obligatoriu este de 10 clase si cuprinde invatamantul primar si cel gimnazial. Invatamantul liceal devine obligatoriu pana cel mai tarziu in anul 2020.
(2) Obligatia de a frecventa invatamantul de 10 clase, la forma cu frecventa, inceteaza la varsta de 18 ani. "

Deci retinem ca invatamantul este obligatoriu la forma cu frecventa.

2.Si noul Cod Penal care ne spune:
"Împiedicarea accesuluila învătământul generalobligatoriu

Art. 380. - (1) Părintele sau persoana căreia i-a fost încredintat, potrivit legii, unminor si care, în mod nejustificat, îl retrage sau îl împiedică prin orice mijloace săurmeze cursurile învătământului general obligatoriu se pedepseste cu închisoare dela 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Fapta nu se pedepseste dacă înainte de terminarea urmăririi penale inculpatulasigură reluarea frecventării cursurilor de către minor.
(3) Dacă până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare inculpatul asigurăreluarea frecventării cursurilor de către minor, instanta dispune, după caz, amânareaaplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, chiar dacănu sunt îndeplinite conditiile prevăzute de lege pentru aceasta."

"Acum ca v-am speriat de tot, sa va spun si ca dracu' nu e chiar asa de negru, cu putin curaj, gura mare si cunoastere a procedurilor. In primul rand cel mai probabil nu o sa va ancheteze nimeni niciodata. In cazul rarism in care asta se va intampla in urma vreunei reclamatii oarecare, simplul fapt ca veti spune militianului ca minorul e inscris la scoala cutare din US sau UK cu fluturarea unor hartii de acolo va fi cel mai probabil de ajuns.* In cazul rarisim in care cineva este chitit sa va faca rau si atat militianul cat si procurorul iau in considerare fapta ca infractiune (caz care frizeaza imposibilul) mai mult de o amenda penala nu are ce va face, iar asta se contesta daca vreti.

Adica, de fapt, la nivel practic nu e chiar asa de greu daca o persoana este decisa."

Sunt interesata de asta de vreo 6 ani, la un moment dat am facut impreuna cu niste prieteni si primul blog dedicat in limba romana (educatie libera) unde am scris articole si am facut traduceri. Din motive personale la un moment dat am oprit contributia mea acolo si mi-am schimbat semnatura articolelor cu un "nume de scena" , dar curand aparea Andreea cu temepentruacasa si, mai nou homeschooling pe urbankid asa ca "misiunea" a fost preluata, dezvoltata si continuata extraordinar de bine.Exista o sectiune dedicata si pe forumul de attachmentparenting in limba romana, pe care am moderat-o cativa ani, dar userii de acolo sunt vorbitori de limba romana din toata lumea, ceea ce nu ne e de prea mare ajutor practic in Romania decat la nivel de comunicare si invatare, aici legile fiind mult diferite. Am vizitat si comunitatea de homeschoolers din Odorheiul Secuiesc construita in jurul pastorului si a comunitatii religioase locale, dar oricat de idilica nu este ilustrativa pentru ca e o comunitate oarecum inchisa de maghiari. Autoritatile nu prea se baga peste astfel de comunitati pentru a nu fi acuzate de discriminare etnica si/sau religioasa. In plus, majoritatea au si cetatenie maghiara, iar dupa cum stim, in Ungaria este legal HS, deci ca cetateni maghiari banuiesc ca pot face HS aici linistiti.

Daca a ajuns cineva pana aici, felicitari! :) N-am intentionat sa scriu atat de mult, dar fiind unul dintre subiectele foarte familiare mie, nu am putut sa ma abtin sa ma "desfasor".

*Este vorba despre ceea ce numim scoli-umbrela.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 68 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 2 hours