www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Fri Jul 30, 2021 3:44 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 68 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: Homeschooling
PostPosted: Mon Sep 26, 2011 7:06 pm 

Quote:
daca totusi profesorii de la scoala se ocupa de ei cat de cat si atat cat pot, da' totusi mai mult decat ai putea tu, ca parinte sa te ocupi, parca e mai bine sa se duca la scoala.

Copiii petrec la scoala 4-6 ore. Orice parinte care vrea sa faca homeschooling ar trebui sa-si petreaca cel putin tot atat timp alaturi de copil, pt a invata, citi, experimenta, canta, face sport. Cei ce nu au timp sau rabdare nu ar trebui sa faca homeschooling, dupa parerea mea.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 27, 2011 8:49 am 

Soledad wrote:
Quote:
daca totusi profesorii de la scoala se ocupa de ei cat de cat si atat cat pot, da' totusi mai mult decat ai putea tu, ca parinte sa te ocupi, parca e mai bine sa se duca la scoala.

Copiii petrec la scoala 4-6 ore. Orice parinte care vrea sa faca homeschooling ar trebui sa-si petreaca cel putin tot atat timp alaturi de copil, pt a invata, citi, experimenta, canta, face sport. Cei ce nu au timp sau rabdare nu ar trebui sa faca homeschooling, dupa parerea mea.

Nu. Mai ales treaba cu sportu si experimentele.
http://www.school-survival.net/articles ... ooling.php
http://www.cantrip.org/gatto.html
"I want to give you a yardstick, a gold standard, by which to measure good schooling. The Shelter Institute in Bath, Maine will teach you how to build a three thousand square-foot, multi-level Cape Cod home in three weeks' time, whatever your age. If you stay another week, it will show you how to make your own posts and beams; you'll actually cut them out and set them up. You'll learn wiring, plumbing, insulation, the works. Twenty thousand people have learned how to build a house there for about the cost of one month's tuition in public school. (Call Patsy Hennon at 207/442-7938, and she'll get you started on building your own home.) For just about the same money you can walk down the street in Bath to the Apprentice Shop at the Maine Maritime Museum [now in Rockport - ed.] and sign on for a one-year course (no vacations, forty hours a week) in traditional wooden boat building. The whole tuition is eight hundred dollars, but there's a catch: they won't accept you as a student until you volunteer for two weeks, so they can get to know you and you can judge what it is you're getting into. Now you've invested thirteen months and fifteen hundred dollars and you have a house and a boat. What else would you like to know?"

Profile  

PostPosted: Tue Sep 27, 2011 10:06 am 

gab wrote:
Dacă nu știau să spună pe litere cuvintele, mă întreb cum reușeau să scrie OK?

Și dacă aveau nevoie să spună pe litere, dar nu știau asta, mă întreb de ce nu învățau singuri să o facă?

Nu stiu cum faceau, n-am stat sa ma uit cat de corect scriau, da' intrebau destul de des...how do you spell...

gab wrote:
Dacă părintele trebuie să fie profesor cu normă întreagă și dacă copilul trebuie să dea o groază de exemene conform cu programa școlară, tind să cred că nu prea este vorba despre unschooling, ci despre homeschooling.

Asa ziceau ei, adica mama lor, unschooling.

Soledad wrote:

Asa este, dar uitandu-ma in jur ma intreb, cati dintre parinti au acest timp ? Si atunci acest sistem ar trebui sa fie doar pentru parintii care stau acasa :) ?

Recunosc ca noi am facut asta pana ca ei sa mearga la scoala, dar ulterior mai putin.
Acum de cand stam aici, timpul petrecut cu ei se reduce la ajutorul ( detul de putin - daca ma intrebi pe mine ) pe care ni-l dau ei la treburile ( destul de multe - daca ma mai intrebi o data ) gospodaresti si la micile excursii pe care le facem.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 27, 2011 6:03 pm 

iulian wrote:
Nu stiu cum faceau, n-am stat sa ma uit cat de corect scriau, da' intrebau destul de des...how do you spell...

Din cate stiu eu vorbitorii de limba engleza au probleme cu spelling-ul chiar şi dacă merg la şcoala, pentru simplul motiv că limba ei scriu intr-un fel şi vorbesc în alt fel. Scriu "the" si pronunta "dză". Adica e un fel de scarpinatura la urechea stanga cu mana dreapta pe dupa ceafa.

Quote:
Asa este, dar uitandu-ma in jur ma intreb, cati dintre parinti au acest timp ? Si atunci acest sistem ar trebui sa fie doar pentru parintii care stau acasa ?

Pai ideal ar fi sa putem dedica cel putin 6 ore pe zi copiilor.
Iar problema este pusa gresit. Nu sistemul acesta este pentru parintii care stau acasa ci scoala este pentru parintii care sunt nevoiti sa mearga la servici si sa petreaca acolo 10-12 ore pe zi. Iar scoala ii invata pe copii sa faca acelasi lucru.
Eu banuiesc ca oamenii care intra pe acest forum, se gandesc ca in perspectiva sa adopte un stil de viata in care mersul la servici sa nu mai fie atat de important si sa aibe timp pentru altceva, de exemplu pentru cresterea copiilor.
Pe de alta parte, daca timpul este o problema, intr-o comunitate se poate face cu schimbul. O familie care are grija de un copil sau doi, poate avea si de 6, 7 sau 10. In felul acesta nu mai trebuie sa dedici 6 ore pe zi in fiecare zi ci din 3 in 3 zile sau din 4 in 4 zile sau o data pe staptamana. Asta il ajuta pe copil sa si interactioneze cu alti copii si cu alti adulti si il dezvolta mai sanatos.
Si in final important este ca scoala de acasa sa fie un mod sanatos de educare a copilului, nu neaparat un mod de a face "performanta" dupa standardele impuse de societatea actuala bazata pe consum, competitie, etc.

Profile  

PostPosted: Wed Sep 28, 2011 8:02 pm 

iulian wrote:
Asa ziceau ei, adica mama lor, unschooling.

Există o oareșcare diferență între o școlarizare de acasă și lipsa unei școlarizări, lăsând copilul să învețe prin:

Wikipedia wrote:
... their natural life experiences, including play, game play, household responsibilities, work experience, and social interaction, rather than through a more traditional school curriculum.

Profile  

PostPosted: Thu Sep 29, 2011 10:00 am 

actionmedia wrote:
iulian wrote:

Din cate stiu eu vorbitorii de limba engleza au probleme cu spelling-ul chiar şi dacă merg la şcoala, pentru simplul motiv că limba ei scriu intr-un fel şi vorbesc în alt fel. Scriu "the" si pronunta "dză". Adica e un fel de scarpinatura la urechea stanga cu mana dreapta pe dupa ceafa.

Quote:
Asa este, dar uitandu-ma in jur ma intreb, cati dintre parinti au acest timp ? Si atunci acest sistem ar trebui sa fie doar pentru parintii care stau acasa ?

Pai ideal ar fi sa putem dedica cel putin 6 ore pe zi copiilor.
Iar problema este pusa gresit. Nu sistemul acesta este pentru parintii care stau acasa ci scoala este pentru parintii care sunt nevoiti sa mearga la servici si sa petreaca acolo 10-12 ore pe zi. Iar scoala ii invata pe copii sa faca acelasi lucru.
Eu banuiesc ca oamenii care intra pe acest forum, se gandesc ca in perspectiva sa adopte un stil de viata in care mersul la servici sa nu mai fie atat de important si sa aibe timp pentru altceva, de exemplu pentru cresterea copiilor.
Pe de alta parte, daca timpul este o problema, intr-o comunitate se poate face cu schimbul. O familie care are grija de un copil sau doi, poate avea si de 6, 7 sau 10. In felul acesta nu mai trebuie sa dedici 6 ore pe zi in fiecare zi ci din 3 in 3 zile sau din 4 in 4 zile sau o data pe staptamana. Asta il ajuta pe copil sa si interactioneze cu alti copii si cu alti adulti si il dezvolta mai sanatos.
Si in final important este ca scoala de acasa sa fie un mod sanatos de educare a copilului, nu neaparat un mod de a face "performanta" dupa standardele impuse de societatea actuala bazata pe consum, competitie, etc.

Sunt de acord problema e pusa invers...da' pana una alta, vrem-nu vrem, parintii sunt nevoiti sa mearga la un servici. Daca nu pentru altceva, macar pentru un amanunt minor cum sunt banii. Chiar daca nu ne place, avem cateodata nevoie de ei :(

Pana si intr-o comunitate, mersul la servici, nu cred ca poate fi evitat. Chiar daca nu e un serviciu clasic, asa cum il stim cu totii. Daca m-apuc sa fac paine ( cazul meu ), sa cresc plante medicinale sau sa fac straturi inaltate in gradina sau orice altceva intr-o comunitate, asta e un servici care nu ma va lasa sa petrec timpul cu copii ( decat daca ei participa la acest " servici " ).

Desigur ca, asa cum ai spus, intr-o comunitate, ar putea ca parintii sa stea cu copii cu randul si astfel sa aiba timpul necesar...dar sunt absolut sigur ca sunt parinti carora nu le va conveni ce vor invata copii lor de la ceilalti parinti....si pana una alta, in Ro cel putin, aceste comunitati sunt departe de a fi realizate...noi am incercat sa infiintam / ne alaturam uneia cand ei treceau a 5-a, acum sunt aproape de liceu si cred ca ajung la facultate ( daca s-or duce vreodata acolo ) si aceste comunitati tot nu se vor materializa...oare sunt prea sceptic ? Intre timp, copii parintilor cu un serviciu ce le ocupa toata ziua, parinti ce viseaza la o comunitate, ce fac ?

Un ex.: Aproape toata vara am avut oaspeti aici la noi...a fost mai mult decat un serviciu clasic, full time. In afara de atunci cand acesti oaspeti au fost din alte tari de soare pline, copii nu prea au vrut sa se implice in activitatile si in rutina zilnica. Asa ca nu prea am petrecut mult timp cu ei, desi erau in vacanta, desi noi nu plecam dimineata si veneam seara de la vreun birou. Dar ei se duceau si-si vedeau de ale lor si noi de-ale noastre si abia daca ne intalneam.

Iar ca sa participe si ei la aceste activitati, de la anumite varste, orice-ai face, copii nu prea mai vor sa faca chestii cu parintii. Eu imi amintesc cand abia asteptam sa plec la scoala ( liceu )...din diverse motive...ba vreo fata, ba ca chiulim sa mergem la un film sau o pizza...etc Asa si ei...

Sigur, ei invata multe si din celelalte activitati, dar nu stiu daca ar avea unde sa invete de ex. regula de 3 simpla, cateodata foarte necesara :) Decat daca nu sta un parinte sa-i spuna ce si cum ( eu am incercat sa le explic, n-au rabdare sa m-asculte, iar raspunsul lor a fost...hai lasa, ca oricum ne spune la scoala...)

Profile  

PostPosted: Fri Oct 07, 2011 10:33 am 

iulian wrote:

Sigur, ei invata multe si din celelalte activitati, dar nu stiu daca ar avea unde sa invete de ex. regula de 3 simpla, cateodata foarte necesara :) Decat daca nu sta un parinte sa-i spuna ce si cum ( eu am incercat sa le explic, n-au rabdare sa m-asculte, iar raspunsul lor a fost...hai lasa, ca oricum ne spune la scoala...)

Iulian, eu nici acum nu știu regula de 3 simplă (oricât de simplă pare să fie, după nume) și trăiesc destul de ok și fără ea. Când e nevoie s-o aplic, mă strofoc și într-un fel sau altul tot îmi iese. În plus, cred că dacă ei la un moment dat în viață vor avea într-adevăr nevoie de niște informații de genul ăsta, vor intra în posesia lor, cu sau fără școală :)

Profile  

PostPosted: Wed Dec 28, 2011 1:52 am 

iulian wrote:
Cei ce ma cunosc stiu ca si eu eram un adept al home-schooling-ului si chiar al un-schooling-ului...dar de curand am avut la noi o familie de britanici ce aveau 3 copii un-schooled. Erau ei isteti si stiau multe chestii, dar ce m-a frapat a fost faptul ca nu stiau sa spuna pe litere anumite cuvinte, sa " speluiasca " :D ( to spell ) si copii mei, romani ce fac Engleza in ROmania, la scoala, trebuiau sa-i ajute sa zica pe litere anumite cuvinte simple...mi s-a parut aberant. Sa nu mai zic ca, la varsta lor ( 10 si 13 ani ) trebuia sa le citeasca maica-sa povesti in fiecare seara, ca ei nu prea reuseau. De scris scriau ok, dar de citit :((

Am mai stat de vorba cu maica-sa in legatura cu acest sistem si mi-a povestit ca trebuie sa dea o groaza de examene, de echivalari, ca trebuie sa-si aleaga anumite discipline din ceva ce aducea a programa scolara si alte chestii de genu' asta. Cel mai greu mi s-a parut insa ca parintele trebuie sa se ocupe efectiv de copil, adica sa fie profesor cu norma intreaga. Parintii ce nu reusesc asta ( foarte putin o fac ), au copii cu dificultati ( de ex. nu pot spune pe litere un cuvant - la 10 ani ). N-ar fi nici aici o problema daca acei copii nu ar fi ulterior examinati de profesori care le cer asta, ca unui copil care merge la scoala. Aici mi se pare cea mai mare problema, ca trebuie sa-ti faci timp si sa faci scoala cu el. Daca n-ai timp...e pierdut. E adevarat ca si foarte multi copii ce frecventeaza scoala, au asemenea probleme...da' daca totusi profesorii de la scoala se ocupa de ei cat de cat si atat cat pot, da' totusi mai mult decat ai putea tu, ca parinte sa te ocupi, parca e mai bine sa se duca la scoala.

Iulian, dar te-ai gandit ca poate acei copii ar fi avut totusi acelasi rezultat si la scoala ? Ce te face sa crezi ca daca ei nu reuseau sa citeasca fiind homeschooled, ar fi reusit sa devina "cititori" urmand o scoala ? Crezi ca toti copiii care merg la scoala ies "scoliti" ? Putem sa ne uitam in scolile noastre si sa tragem concluzia. Probabil ca daca ar fi mers la scoala, copiii aceea ar fi avut rezultate si mai slabe. Ce povestesti tu despre sistem, este invatamant acasa, adica, homeschooling, care este foarte diferit de unschooling. Homeschoolingul este structurat pe o anumita programa, ca la scoala, cu manuale, teste, examinari si alte ... pe cand unschoolingul iti ofera libertatea totala de a invata oricat, oricum, oricand. Nescolirea este ghidata dupa interesele, dispozitiile si potentele copilului, si nu dupa o programa.

Pe fetita mea am retras-o de la gradinita, si invata acasa cu mine. Nu a implinit inca 6 ani, dar scrie, citeste incetisor, facem matematica, stiinte ale naturii, si este acum la nivel de sfarsitul clasei I-a. La botanica si zoologie are cunostiinte chiar mai avansate, nu stiu exact la ce nivel, deoarece nu am studiat programa de clase mai mari. Pot sa iti zic ca nu prea ma ocup de ea ... mai deloc, sau .. in nici un caz nu ma spetesc cu predatul. ( Chiar conceptul de inmultire matematica l-a descoperit singura. Fiind la adunare, efectiv a dedus aceasta operatie iar eu doar i-am precizat ca se numenste inmultire) Eu ma ingrijesc sa ii cumpar enciclopedii, carti, materiale didactice, sa o provoc, sa o indrum, etc. Avem o camera comuna, in care eu lucrez, si ea invata sau se joaca pe langa mine. Cand are ea chef, vine cu carti, caiete, si ... rezovam exercitii, scriem, etc... in timp ce eu mesteresc la ale mele. In procesul de invatare nu are nici un stres, nici o opreliste, nici o pedeapsa. Invata cand are chef, si ce are ea chef. Mergem cat de des putem la zoo, in natura, la piscina, etc. Sunt zile in care doar se uita la enciclopedii, altele in care face matematica, altele in care "se joaca" cu microscopul, picteaza, etc. Mergem la cursuri de pictura, de dans si gimnastica, chitara, ceramica mai mult pentru a face ceva si in colectiv, nicidecum pentru "multitudinea de cunostiinte" pe care le-ar primi acolo, iar la scoala ... sa fim seriosi ... n-ar invata nici un sfert din cate invata acasa.

revin ...sa citesc si restul de postari

Last edited by Artizania on Wed Dec 28, 2011 4:42 am, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Wed Dec 28, 2011 3:35 am 

iulian wrote:

Copiii tai sunt deja obisnuiti cu sistemul de invatamant, cu predarea, de aceea probabil ca accepta doar informatiile ce vin din partea unui profesor, ori ... se poate sa actioneze si mecanismul ce se dezvolta in scoala: "daca nu e pentru lucrare (teza, test, bac), ori daca nu ne asculta din ea, nu ne intereseaza"

Multe surse de cunoastere exista acum, nu doar profesorul de la scoala e atotstiutor. Eu am gasit urmatoarele:
- manuale, culegeri romanesti (nu prea faine, dar .. deh ... in romana)
- enciclopedii si atlase
- http://proful-online.blogspot.com/ - profesor de matematica care are pe net cursuri de matematica si apicultura GRATIS
- http://math-pdr.com/ - lectii de matematica gimnaziu si liceal, in romana, GRATIS
- www.intuitext.ro - softuri educationale (CD cu softuri educationale in limba romana, conform programei romanesti) - nu stralucite, dar ...haioase. (au reduceri in acesta perioada)
- www.edituraedu.ro - CD educationale in romana - la fel .. nu stralucite .. dar .. ceva :)
- www.adaptedmind.com - lectii si exercitii online de matematica pana in clasa a VI-a, cu teste, insigne, statistici de progres, etc ... nu prea stiu mult ca nu am intrat prea mult in site. Abonament lunar: 9 dolari, 30 zile gratis
- www.theheadoftheclass.com - matematica online pana la clasa a VIII-a, GRATIS - complex - nu prea l-am testat
- www.khanacademy.org - "invata aproape totul gratis" - 2600 de lectii din diferte domenii: mate, fizica, istorie, etc.
- www.funnix.com - Soft de citit si scris in engleza. Cu acest soft invata Daria sa citeasca in engleza, dar atat de fain e conceput, incat a in paralel, a invatat si in romana.
- diferite carti si articole despre educatia libera, unschooling, montessorri, giftededucation - astea sunt pentru parinti :)
- tot pentru parinti: filmulete pe youtube cu FLORIN COLCEAG despre parenting, gifted education, invatare rapida, etc

Profile  

PostPosted: Wed Dec 28, 2011 4:06 am 

In legatura cu timpul petrecut pentru homeschooling: Nu cred ca se poate generaliza si calcula un timp anume pe care un parinte ar trebui sa il petreaca cu copilul, ci mai degraba ...cred ca un parinte ar trebui sa fie prezent oricand are copilul nevoie de el. Daca asta inseamna toata ziua sau numai cateva ore, depinde de la caz la caz, de la copil la copil si de la mediu la mediu. Cazul in care parintele lucreaza 10 ore si copilul sta afara cu cheia de gat, este destul de nefericit.
Cred ca pana la urma se poate face un compromis de genul: unul dintre parinti lucreaza, si altul part time sau acasa. Din cele 16 ore de activitate, 4 pot fi pentru activitati diverse in gospodarie, 4 pentru bani sau mancare (gradinarit, etc), si tot mai raman 8 pentru copil si homeschooling. Timp ar fi, dar e greu de gestionat (cel putin asa vad eu lucrurile)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 68 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 2 hours