www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Fri Jul 30, 2021 2:54 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 68 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: Homeschooling
PostPosted: Wed Jun 29, 2011 7:53 pm 

cosminbolohan wrote:
...Insa ma gandesc ce ar fi daca, pana copiii ies de la scoala, mezinul(a) ar sta pe langa tati sa invete cum se face painea....

Plictisitor si nu atat de interesant incat sa merite efortul :roll:

cosminbolohan wrote:
...Tati i-ar da cateva ingrediente cu care sa se joace cum doreste => asa va invata mult mai mult decat sa faca paine. ...

Cosmin, din pacate a trecut vremea cand copii mei vroiau sa stea pe langa noi sa invete cate ceva. Oricum, nu toti copii sunt la fel si de fapt, daca stau sa ma gandesc bine, baiatul a preferat intotdeauna sa faca altceva, pe cand fata a dorit mereu sa ajute. Acum sunt la faza in care vor s-o intinda mai repede la " treburile " lor.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 06, 2011 10:59 pm 

Am mai adunat ceva informații de la o vecină de-a noastră care lucrează în învățământ și pare destul de informată în domeniu.

O alternativă este pur și simplu să nu-l dai la școală și să nu-ți mai bați capul cu nimic. Legea spune că-i obligatoriu să-l dai la școală, dar nu spune cum vei fi pedepsit dacă nu faci asta.

Prin urmare nu vei păți nimic. În cel mai rău caz o să te fută la cap în mod periodic.

Serviciile sociale nu o să-ți ia copilul decât dacă este în pericol, iar a nu-l da la școală nu intră în categoria asta.

Sau poate că o să vrea să meargă la școală, dar măcar poți să-i zici „dacă ai chef să mergi, mergi, dacă nu, nu.”

Profile  

PostPosted: Thu Sep 08, 2011 3:44 am 

:( :( :( :( :( :( :( :( :(

Am scris un raspuns cat toate zilele de lung, si pana l-am terminat, m-a delogat, raspuns pierdut, chef pierdut .... nu il mai pot reproduce :(

Profile  

PostPosted: Thu Sep 08, 2011 3:49 am 

Gab, e sigura vecina voastra ca nu se poate face nimic impotriva parintilor? Ar fi super-beton. Chiar nu ar mai fi nici o problema atunci. Hartie se poate lua de la WestRiverAcademy, se poate da si BAC-ul si ... totul bine si frumos. Dar sa stii ca eu am citit un articol despre o amenda, pe care ti-o pot da zilnic, de fiecare data cand te prind. Uite si articolul: http://www.ziare.com/scoala/elevi/amenz ... la-1014045 Nu s-o fi votat articolul acesta ?

Profile  

PostPosted: Fri Sep 09, 2011 6:08 pm 

Artizania wrote:
e sigura vecina voastra ca nu se poate face nimic impotriva parintilor?

Da, ea e sigură. Acuma, asta nu înseamnă neapărat că așa este. Ideal ar fi de întrebat un consilier juridic. Asta ar fi o funcție destul de utilă printre noi, pe lângă aia de web-designer :)

Profile  

PostPosted: Wed Sep 21, 2011 9:43 pm 

Eu tocmai am vorbit cu o mamica din Romania care si-a inscris cu succes copilul la WRA. Inscrierea s-a facut prin transfer catre WRA din sistemul de invatamant de stat romanesc, aprobat de catre inspectoratul judetean de care apartinea. Deci, SE POATE !!!!!

Profile  

PostPosted: Thu Sep 22, 2011 7:40 am 

"Scoala este o inchisoare" - un interviu cu Peter Gray
http://guvernare-libera-ro.blogspot.com ... soare.html

Si blogul sau - Freedom to Learn:
http://www.psychologytoday.com/blog/freedom-learn

Profile  

PostPosted: Sun Sep 25, 2011 1:09 am 

Va recomand un blog romanesc despre educatia libera. Gasiti acolo multe, multe noi concepte despre educatie libera, unschooling, homeschooling, articole si traduceri de carti importante in domeniu.

http://temepentruacasa.wordpress.com/

Eu il citesc cu foarte mare placere, si nu exista articol de acolo care sa nu ma unga la suflet si care sa nu imi sadeasca noi si noi idei creative in tartacuta.

Profile  

PostPosted: Mon Sep 26, 2011 8:25 am 

Cei ce ma cunosc stiu ca si eu eram un adept al home-schooling-ului si chiar al un-schooling-ului...dar de curand am avut la noi o familie de britanici ce aveau 3 copii un-schooled. Erau ei isteti si stiau multe chestii, dar ce m-a frapat a fost faptul ca nu stiau sa spuna pe litere anumite cuvinte, sa " speluiasca " :D ( to spell ) si copii mei, romani ce fac Engleza in ROmania, la scoala, trebuiau sa-i ajute sa zica pe litere anumite cuvinte simple...mi s-a parut aberant. Sa nu mai zic ca, la varsta lor ( 10 si 13 ani ) trebuia sa le citeasca maica-sa povesti in fiecare seara, ca ei nu prea reuseau. De scris scriau ok, dar de citit :((

Am mai stat de vorba cu maica-sa in legatura cu acest sistem si mi-a povestit ca trebuie sa dea o groaza de examene, de echivalari, ca trebuie sa-si aleaga anumite discipline din ceva ce aducea a programa scolara si alte chestii de genu' asta. Cel mai greu mi s-a parut insa ca parintele trebuie sa se ocupe efectiv de copil, adica sa fie profesor cu norma intreaga. Parintii ce nu reusesc asta ( foarte putin o fac ), au copii cu dificultati ( de ex. nu pot spune pe litere un cuvant - la 10 ani ). N-ar fi nici aici o problema daca acei copii nu ar fi ulterior examinati de profesori care le cer asta, ca unui copil care merge la scoala. Aici mi se pare cea mai mare problema, ca trebuie sa-ti faci timp si sa faci scoala cu el. Daca n-ai timp...e pierdut. E adevarat ca si foarte multi copii ce frecventeaza scoala, au asemenea probleme...da' daca totusi profesorii de la scoala se ocupa de ei cat de cat si atat cat pot, da' totusi mai mult decat ai putea tu, ca parinte sa te ocupi, parca e mai bine sa se duca la scoala.

Profile  

PostPosted: Mon Sep 26, 2011 11:44 am 

Dacă nu știau să spună pe litere cuvintele, mă întreb cum reușeau să scrie OK?

Și dacă aveau nevoie să spună pe litere, dar nu știau asta, mă întreb de ce nu învățau singuri să o facă?

Dacă părintele trebuie să fie profesor cu normă întreagă și dacă copilul trebuie să dea o groază de exemene conform cu programa școlară, tind să cred că nu prea este vorba despre unschooling, ci despre homeschooling.

iulian wrote:
N-ar fi nici aici o problema daca acei copii nu ar fi ulterior examinati de profesori care le cer asta, ca unui copil care merge la scoala.

Atunci sunt sigur că vorbești despre homeschooling și nu despre unschooling.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 68 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next

All times are UTC + 2 hours