www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Thu Dec 12, 2019 9:46 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Ferma
PostPosted: Tue Jul 26, 2011 2:13 pm 

Salutari tuturor

Numele meu este Nelu, am 32 ani si sunt din Timisoara.

Am ajuns pe acest forum dupa o lunga perioada de culegere de informatii din diverse domenii.
Ma bucur sa vad dorinta de a trai slujindu-te de principiile permaculturii chiar aici la noi in tara desi inceputurile sunt modeste.
Doresc si eu ca multi altii sa ma separ poate de modul in care omul a ajuns sa traiasca in zilele noastre asta neinsemnand insa o izolare precum ma tot apostrofeaza unii. Nu, nu doresc sa traiesc ca un om al pesterilor (desi nu-i nimic rau in asta).
In fine, dupa indelungi cautari, framantari si INVATARI am ajuns la concluzia, eu si sotia, ca este cazul sa facem ceva.
Si uite ca de aproape un an ne cautam un petec de pamant pe care sa construim ceea ce am ajuns sa numim "Ferma".
Nu am gasit alt cuvant mai potrivit. Dar oare ce ferma va intrebati ?
Ei bine, pentru inceput va fi o padure fructifera. Apoi, pe masura posibilitatilor si a inaintarii in experienta vom introduce si animale dintre cele cunoscute si dragi omului.

Eh, pana aici a fost partea frumoasa, nu ?
De acum inainte incep chitibusaraiele lumii in care traim. Dar nu ne opreste asta, nu ?
Despre ce vorbesc ?
Pai despre situatia incerta juridic a unor terenuri a mai scris cineva pe aici.
Apoi intervin probleme de ordin pedoclimatic. De exemplu, pe aici sunt zone vaste care sunt predispuse inundatilor, deci deloc propice pentru o ferma.
Apoi trebuiesc ocolite gropile de gunoi, aglomerarile industriale, fermele de porci si alte biete vietuitoare captive (cei care au trait in apropierea lor vor sti poate de ce), autostrazile existente si cele potentiale (aviz amatorilor), zonele cu panza freatica ridicata (pe aici majoritatea), aeropoartele, liniile de inalta tensiune (greu se gaseste ceva fara macar una prin apropiere), etc.
Apoi trebuiesc gasite suprafete de dimensiuni acceptabile (in cazul nostru 5-10ha, cu cat mai mult cu atat mai bine) cu dimensiuni onorabile. Am gasit 2ha la 20m/1km, limbi de pamant cum ziceau localnicii. Daca se poate sa fie si cat mai aproape de o asezare umana si nu la 3 km in camp ca suntem oameni totusi si realizarea unui drum chiar si pietruit costa o mana si un picior.
Si peste toate acestea sa aiba si un pret de achizitie uman. Sunt neverosimile preturile vehiculate de unii pe aici.

Ei, si uite-asa asteptam poate s-o milostivi de noi Dumnezeu si ne-o arata locul unde sa imbatranim si noi si sa ne crestem copii si nepotii bucurandu-ne de viata.

PS
Daca e cineva de prin zona poate ne-om intalni la vre-un pahar de vorba.

Profile  

Post subject: Re: Ferma
PostPosted: Tue Jul 26, 2011 9:39 pm 

Salut,

La Stanciova, 12 km nord de Recas, e un fel de nucleu cu persoane care s-ar putea sa fie pe lungimi de unda similare cu voi. Cred ca zona este propice pomiculturii. Este pe aici o livada de cateva hectare care a fost abandonata dupa '89, dar inca e destul de fertila.

Profile  

PostPosted: Wed Jul 27, 2011 8:01 pm 

Salut, nea Nelu :)

Cum zicea si Gab, mai sus, Stanciova (42 de km de Timisoara) e un loc simpatic, noi stam acolo si planuim sa ramanem. Desi noi avem (sau vom avea) casa plus putin teren in sat, cred ca se gaseste si teren pe langa sat de cumparat. Mi-am propus sa ma documentez un pic despre preturi. Acum majoritatea terenurilor din zona Stanciovei sunt folosite pentru pasunat - sunt foarte multe oi in zona- dar mie mi-ar placea sa mai creeasca niste forest-gardenuri si gradini de permacultura prin zona, sa nu fim singurii niebuni! Plus ca ne-am bucura de mai multi consateni pe lungimi de unda similare!

Din problemele pe care le-ai anuntat mai sus: panza freatica este sus, dar e destul de in regula, noi bem apa din sat si e mai buna decat multe pe care le-am baut. Probleme cu actele s-ar putea sa fie, ca peste tot, iar despre viitoarea/potentiala autostrada care ar trece undeva pe dupa Recas, eu cred ca nu mai apuca s-o faca (mai ales in ritmul in care se fac autostrazile prin Romania), asa ca nu-mi fac griji.

Profile  

PostPosted: Thu Jul 28, 2011 8:07 am 

Salutari tuturor

Despre Stanciova stiu cate ceva iar despre "nucleul" de acolo am citit recent.

Irina, multumesc pentru interes. Sincer nu am gasit nici un anunt in afara de unul cu schimb cu masina prin Stanciova de aproape un an ...
Mie mi se pare interesanta zona Herneacova-Stanciova insa nu am gasit oferte iar cu mersul prin sate si pe la carciumi si cu intrebatul nu faci treaba, am incercat-o si nu merge.
Poate daca ai tot timpul din lume si ceva bani se poate, altfel ...
Problemele care le-am enumerat eu erau doar ca sa fac o lista cu ele, fara detaliere.
De exemplu problemele cu panza freatica nu tin neaparat de potabilitatea ei, sincer nu intentionez sa forez nici un put ci sa ma bazez doar pe captarea apei de ploaie. Insa problemele la care ma gandeam eu cand scriam de panza freatica se refera la adancimea ei. Sunt zone de gen Sanmihaiuri, parte din Sacalaz, zona Cheveres-Sacosu turcesc pana prin Otvesti, etc. la care poti gasi apa la doar 40cm adancime o buna parte a anului, am prieteni pe-acolo care-mi spun acestea. Aici pot aparea probleme cu multe specii de pomi carora nu le place asta.
M-am documentat cat am putut pe temele astea. Am facut rost cu greu de harti pedo/hidrologice, de harti cu riscul de inundatii, etc.
Evident situatia reala de la fata locului va diferi putin insa nu radical. Plus ca am colectat cate informatii am putut de la cunoscuti.
Ca sa va faceti o parere despre ce altfel de informatii am capatat va dau cateva exemple:
- Ciacova este poluata prin timisul mort de dejectiile de la Smithfield Padureni iar vina este data pe gunoaiele aruncate de localnici ...
- In Ianova nu prea a plouat anul acesta ... s-a crapat pamantul de bagi mana pana la cot ... sursele spun mai pe ascuns cum ca cramele Recas folosesc in momente cheie rachete pentru imprastierea norilor posibili purtatori de grindina dar care evident contin si ploaia mult dorita ... cateodata functioneaza, cateodata nu;
- sunt zone gen Ianova, Carpinis unde sunt un italian sau un luxemburghez care au notar si avocat propriu si cumpara tot ce misca indiferent de acte ca le dreg ei dupa aceea, uneori facand presiuni asupra celor ce nu vor sa vanda ... o stiu pentru ca mi s-a suflat de sub nas un teren, s-au dus la om acasa prin Topolovat parca, duminica nu stiu la ce ora, si au aranjat tot.

As putea continua cu cate doriti, daca e curios cineva despre o zona sa intrebe si spun ce stiu despre ea.
Iar despre autostrazi si alte drumuri problema sta altfel. De construit se vor construi, nu am dubii. Daca asta e bine sau nu, nu vreau sa comentez aici acum.
Insa pe unde trec ele este esential. Finii mei si-au luat pamant in Ianova in sat si acum au aflat ca va trece autostrada pe la cativa km de ei, nu ce si-au dorit cand au cumparat terenul, iar lucrarile cu sapaturile parca au inceput deja.
La Murani unde am fost sa ma uit de una alta, zona e superba iar in nord-vestul satului e un platou fain prin care va trece taman la 1-1,5km autostrada ...
Un nene din Petrovaselo se plangea ca autostrada i-a rupt ferma-n doua ...
Socrilor mei li s-a taiat cca 500mp din fundul gradinii pentru centura iar vecinului i-au taiat cu buldozerele prin mijloc gardul, terenul si, culmea, si hala unde depozita diverse ... cica il despagubesc ulterior ...
Nu vreau sa ma trezesc cu surprize, de aceea incerc sa fiu cat mai documentat. Apropos, cine vrea harta autostrazii sa ma anunte. M-am chinuit sa o suprapun peste Google Earth si sa o sincronizez ...
Fata de Herneacova autostrada va fi la cca 5km iar de Stanciova si mai departe. Practic trece foarte aproape de nordul Recasului.
Ce sa mai spun ca daca ai usoara panta si esti aval de un "mare agricultor" care ierbicideaza/pesticideaza/azoto-fosfateaza la greu te alegi cu beneficii multiple. Dar e suficient sa ai panza freatica sus si se intampla la fel. Sau te poti trezi cu cultura lui de OMG (sunt prin romania multe) printre ale tale si cate altele, sa te fereasca Dumnezeu de ele.

Ultimul teren pe care l-am vizitat era la Ghilad, 35km de Timisoara, avea 10ha, trapez spre patrat, la 900m de marginea satului, nelucrat de multi ani, cu un canal natural spre sud. Cerea 1550/ha. Sotiei nu i-a placut satul si nici cei 900m ...
Penultimul era in Ciacova, vecin cu calea ferata care evident a displacut sotiei si sincer nici eu nu-s nebun dupa trenuri.

Deocamdata asteptam sa vina toamna, propice tranzactiilor cu terenuri.
Daca aveti cunostinte despre ceva undeva, va rog informati-ma.

Spor in toate.

Profile  

PostPosted: Thu Jul 28, 2011 3:06 pm 

Salut nea~nelu & bine-ai venit.

Tine-ne, te rugam la curent cu ce vei face; experienta ta ne poate ajuta pe ceilalti care suntem pe acelasi drum (cautari de teren, stabilit gospodarie proprie, comunitate, etc.) si de ce nu, poate ne ajutam reciproc de va fi nevoie.

Mihai

Profile  

PostPosted: Fri Sep 16, 2011 8:55 am 

Salut Nea Nelu,
Suntem si noi timisoreni, si ne bucuram sa mai fie si altii cu idei de astea prin zona. Daca vreti sa ne cunoastem live, sunati-ne (0722700557) si punem de-o claca.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours