www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Sat Dec 14, 2019 2:48 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Bhudeva
PostPosted: Sun Jul 24, 2011 4:24 pm 

Bine v-am gasit! Nu prea am stiut unde e mai potrivit sa scriu acest prim mesaj. .... deci am scris aici.
Ma numesc Andreea si am fost invitata aici de Blimpyway (caruia ii multumesc inca o data)
In noiembrie 2010 m-am reintors in Ro impreuna cu sotiorul iubit dupa 11 ani de trai in Israel. Cu toate ca eu sunt de loc din Piatra Neamt, am ales Clujul. Si am gasit o proprietate care se pare ca a fost "pastrata" special pentru noi. In saptamana in care am ajuns in Ro proprietarii s-au hotarat sa vanda. A fost prima proprietate scrisa intr-o lista alaturi de alte 50, prima si singura pe care am vazut-o.
Proprietatea numita Bhudeva (in sanskrit inseamna divinitatea pe pamant) contine 9 ha de teren, casa batraneasca din pamant construita in anul 1934 dar inca e trainica si cu putina renovare o transformam in ceva minunat, bucatarie de vara, graj si o gramada de cotete pe care trebuie sa le daramam ca sunt putrede. Suntem in casuta noastra de o luna si jumatate iar viata e tot mai frumoasa si mai abundenta

Ne dorim sa realizam multe multe lucruri - o viata simpla, sanatoasa si sustenabila, un centru alternativ pentru femei si poate un birthing center (visul vietii mele - eu sunt terapeuta in sanatate feminina si doula), sa construim o casa din canepa, sa incep o forest garden si permacultura, etc

Deocamdata avem si am facut:
* un blog pe care dorim sa povestim despre calatoria noastra atat in ro cat si in engleza
* am renovat putin casa in interior
* am construit un WC compost pe care il folosim in casa - surpriza vietii noastre :D
* avem zece pui de gaina, 6 de rata si closca rata
* avem 2 dulai superbi luati de la ecarisajul din Cluj si care isi fac treaba din prima zi
* avem sant in care am bagat furtunul pentru apa, camin langa fantana pt hidrofor, cu hidroforul aproape instalat - speram ca intr-o saptamana - doua sa avem apa in casa
* avem vecini tineri si minunati de la care primim lapte, oua si legume (o parte din legume le cumparam de la ei cand reusim sa ii convingem)

Aaaa si sa nu uit - chiar langa noi mai sunt de vanzare vreo 16 ha de teren - vor cam 3000 euro pe ha dar pretul e prea mare pentru zona. La inceput visam la o comunitate/ecovilage dar acum ne-am bucura sa avem cativa vecini asa mai tineri (macar in suflet ;) ) care sa doreasca sa cladeasca ceva impreuna cu noi

Profile  

Post subject: Re: Bhudeva
PostPosted: Tue Jul 26, 2011 3:24 pm 

Buna Andreea,

Multam de update. Pacat ca n-ati ajuns la marea intalnire de la Artizania, ar fi fost fain sa veniti si voi.

Mult succes,
cezar

Profile  

Post subject: internet
PostPosted: Wed Sep 07, 2011 3:07 pm 

buna Andreea,

La voi in zona mai era un provider local de internet si CATV, Total Media din Dej:0264-206207 , daca va mai ganditi la net.

Spor

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours