www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Sat Dec 15, 2018 10:45 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Comunitati - partea legala
PostPosted: Thu Nov 10, 2011 3:18 pm 

Salutari

Am cateva intrebari pentru toti cei care doresc sa intemeieze asa ceva sau sunt in proces de a o face.
Aceste comunitati sunt in extravilanul agricol al localitatilor unde legea din romania iti interzice sa construiesti orice.
Pentru o comunitate constructiile sunt esentiale.
Ce solutii s-au gasit pentru aceasta problema ?
Sau cum ati procedat la intemeierea comunitatii ?

Sanatate

Profile  

Post subject: Re: Comunitati - partea legala
PostPosted: Fri Nov 11, 2011 10:22 am 

N-am deloc experiență în domeniu, dar din câte am înțeles poți să zici că-s doar niște colibe temporare pentru păzit culturile. Posibil să fie problematic totuși, dacă ai vreo 10 colibe care arată mai mult a case decât a colibe, și care sunt toate locuite în permanență.

Profile  

PostPosted: Wed Dec 14, 2011 7:26 pm 

Din cate stiu eu exista mai demult ceva lege care iti permitea sa ai o constructie amplasata intr-o zona de intravilan sau extravilan daca era construita pe piloni, si parca justificarea era ca este o locuinta temporara si care urmeaza a fi mutata, insa nu stiu daca era vreun termen implicat in toata povestea asta.

Oricum ar trebui verificat, poate erau si atunci baliverne, nu am nici o siguranta in legatura cu acest subiect!

Profile  

PostPosted: Mon Jan 09, 2012 9:22 pm 

Buna ziua avand in vedere ca este primul meu post aici pe forum zic sa ma prezint si eu numele meu este Dragos si sunt pasionat de agricultura organica , permacultura

In legatura cu subiectul topicului

Din experienta parinitilor mei va pot spune

Ca puteti construi fara probleme in extravilan , amprenta maxima sa fie de 50 m2

Puteti construi si case mai mari pe care le declarati pensiune turistica

Casele pe fundatie de lemn la fel , fiind considerate structura usoara nu ve-ti avea probleme

Din asa zisa experienta "taraneasca" a mea va pot spune faptul ca nu se omoara nimeni sa vina sa va vada... sa va controleze

Cunosc foarta multe lume care a construit case din paianta , chirpici la gata intr-o luna doua maxim (daca nu va verifica nimeni in timpul construirii) ati "scapat"

Profile  

PostPosted: Wed Dec 17, 2014 10:04 am 

salut MIR3, inteleg ca nu poti veni joi.
Cob-ul ala la baza casei nu cred ca-i tocmai cusher, parca mergea unu sau doua randuri de pietre mari sub el, ca sa rupa capilaritatea si sa nu traga umezeala din pamant. Si chiar putin sant umplut cu pietris sub randul de pietre, pentru drenaj.
Apoi cob-ul ala asa gros nu vad cum va rezista multa vreme fixat de peretele de scanduri...

dar mai vorbim, daca nu joi poate vineri sau luni.

Get free demos for mcse certification exam and mcts exam with cissp practice test guaranteed success. Our best quality usuhs prepares you well before appearing in the final exams of www.bgsp.edu and mcts with Quincy University

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours