www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Sat Dec 15, 2018 10:46 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Ce este si ce nu este permacultura
PostPosted: Sat Jul 13, 2013 1:34 pm 

Am observat ca se fac multe confuzii in ceea ce priveste permacultura. Chiar si eu le-am facut si probabil mai fac diverse confuzii. Conceptul inca nu este bine definit si lasa loc de intrepretari.
M-am gandit ca ar fi bine totusi daca am dezbate aceasta problema, daca am privi fiecare obictiv din perspectiva fiecaruia, poate am reusi sa aproximam cat mai aproape de realitate conceptul de permacultura.
Nu ne propunem sa dam neaparat definitii, chiar daca si astea sunt importante si sunt binevenite, mi-as dori totusi sa vad aici mai degraba pareri personale, ceea ce simte fiecare ca ar fi permacultura, exprimate cu cuvintele sale. E un pic mai greu, dar ne face sa gandim si implicit ne face sa aprofundam si sa intelegem mai bine conceptul.

Profile  

Post subject: Re: Ce este si ce nu este permacultura
PostPosted: Sat Jul 13, 2013 1:42 pm 

O sa incep eu cu un exemplu concret dar ipotetic:
Postez pe forum sau pe facebook o poza cu plante din gradina mea. Este sau nu este permacultura?
Eu zic ca depinde.
Daca am postat o poza simpla fara nicio explicatie sau doar m-am laudat, ia uite ce rosii am facut anul asta, nu prea e permacultura. E doar subiect de socializare, poate un subiect un picut mai bun decat pozele cu pisici postate pe facebook. Sau e o simpla poza din gradina care nu se deosebeste foarte mult fata de cele ale unui gradinar traditional. Da, poate se vede acolo ceva mulci sau o gradina ceva mai salbatica, dar si gradinaritul organic presupune folosirea mulciului si chiar o distributie aparent aleatoare a plantelor.
Daca totusi explic acolo ce rol are planta respectiva si care sunt realtiile care se creaza intre planta respectiva si celelalte plante, intre mulci si sol, etc. atunci incepe sa sune a permacultura, pentru ca permacultura este mai degraba despre relatiile care se creaza intre diversele elemente din gradina sau din teren in general.

Profile  

PostPosted: Mon Jul 15, 2013 6:58 pm 

Permacultura, la origini, era (si inca este) o metoda de design care se bazeaza pe niste principii bine definite. Principiile au fost definite de Bill Mollison (initiatorul miscarii) si David Holmgren (co-initiator). Aceste principii se pot aplica de la cel mai mic nivel, intr-un ghiveci, pana la nivel macro, spre exemplu, o comunitate sau o intreaga societate. Pentru ca aceste principi au luat nastere din observarea mediului e normal ca domeniul lor de aplicabilitate e chiar locul unde omul incearca sa recreeze mediul natural, in gradinarit/agricultura.
Teodor, iti recomand sa citesti cartea lui David Holmgren, "Permaculture, Principles and Pathways beyond sustainability". Acolo is prezentate principiile care stau la baza permaculturii, scrise dupa mai bine de 30 de ani dupa ce scris prima lucrare despre permacultura. Din pacate cartea asta e ca o carte de filozifie, si nu e o lectura usoara, asa ca iti recomand sa citesti articolele de pe deepgreenpermaculture.com. Acolo is prezentate toate cele 12 principii, precum si exemple de implementare.
Permacultura poate parea pt cineva neinitiat ca fiind ceva lipsit de definitie, confuz, poate chiar ezoteric, dar asta e doar pt ca exista doar principii, insa modul lor de implementare difera, in functie de clima, de traditiile locale, etc.

Profile  

PostPosted: Wed Jul 17, 2013 2:00 pm 

aron.neagu wrote:
Teodor, iti recomand sa citesti cartea lui David Holmgren, "Permaculture, Principles and Pathways beyond sustainability". Acolo is prezentate principiile care stau la baza permaculturii, scrise dupa mai bine de 30 de ani dupa ce scris prima lucrare despre permacultura. Din pacate cartea asta e ca o carte de filozifie, si nu e o lectura usoara, asa ca iti recomand sa citesti articolele de pe deepgreenpermaculture.com. Acolo is prezentate toate cele 12 principii, precum si exemple de implementare.
Permacultura poate parea pt cineva neinitiat ca fiind ceva lipsit de definitie, confuz, poate chiar ezoteric, dar asta e doar pt ca exista doar principii, insa modul lor de implementare difera, in functie de clima, de traditiile locale, etc.

Multumesc! Articolele de pe deepgreenpermaculture.com le-am citit mai demult. La cartea lui Holmgren inca nu am ajuns, e pe lista de asteptare. :)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours