www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Thu Nov 14, 2019 2:45 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 67 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: Asociatie nationala!
PostPosted: Sat Jan 07, 2012 8:46 pm 

I'm with you Florin.

Prefer CROP. Însa asta nu e "the issue". Trebuie sa aiba doua cuvinte cheie în nume pentru mine "permacultura" si "româna" sau "românia".

Îmi place nespus asocierea la conceptul de "comunitate".

Go for it. Count on me. It's time to walk the talk.

Profile  

PostPosted: Sun Jan 08, 2012 12:47 pm 

CROP (Comunitatea Romana de Permacultura) sa fie, atunci.

Alte pareri?

Profile  

PostPosted: Wed Jan 11, 2012 10:34 pm 

Mihai, imi place mult cum ai scris vre-o doua postari in urma :))) Tare de tot. So .... let's go ppl !!! :))
Si mie imi place CROP ;)
Eu astept sa dati startul si ma inscriu si pe lista de support financiar. Daca nu sunt "pe faza" pe forum, va rog sa ma trageti de maneca pe email (deea@artizania.ro), caci "vreau si eu" !!

Pe curand,
Deea

Profile  

PostPosted: Thu Jan 12, 2012 12:41 am 

Aceasi observatie cu Gab si Irina... poti sa vorbesti de "comunitatea pescarilor din Romania " si e clar ca faci referire la TOTI pescarii indiferent daca-s membri in asociatii sau nu.
Cand vorbesti de "Asociatia Pescarilor" e clar ca-i vorba de o organizatie formala cu statut, cotizatii, fiintare juridica, etc.. la fel ca "Uniunea Pescarilor Liberi Pensionari" si orice pescar poate face parte din una, cealalta, amandoua sau sa fie neasociat.

Sigur ca-s si avantaje erisiene in orice confuzie, poate merita ca atunci cand se vorbeste de o asociatie lumea sa aibe impresia ca acolo-s inscrisi toti permacultorii. Unii pe Softpedia suspecteaza ca-s un fel de secta, sau paravan pentru idei sectare, inca mai au de dezbatut pe tema asta.
---------------------
cezar
(Vice Pope of POOP - People Offended by Offended People)

Profile  

PostPosted: Thu Jan 12, 2012 11:57 am 

Mda, va fi ușor dificil de explicat că nu fac parte din Comunitatea Romana de Permacultura, dar fac parte din comunitatea oamenilor interesati de permacultură din România.

Profile  

PostPosted: Thu Jan 12, 2012 4:39 pm 

gab, acid as always. :)

Ah.. CROP, necrop we have to go forward.
Si fiind o asociatie, trebuie sa se numeasca ceva de genul Asociatia CROP sau Asociatia Comunitatea Româna de Permacultura.

Well, sunt de acord ca nu face referire la oameni, precum menioneaza gab, însa la fel de bine consider ca face referinta la Permacultura drept o arie de cunostinta, know-how în sensul sau lat.
Permacultura integraza persoane, proiecte, stiinta.
And i'm still ok with it from this side.

A fost doar un scurt inner reflection... so.. I'm open to new proposals sau schimbari.

Atâta timp cât nu blocam procesul si acesta avanseaza.
Big hug to all.

Ah! Cezar: ce e cu softpedia? ce e aia? sorry.. însã nu sunt la curent.. :(

Profile  

PostPosted: Thu Jan 12, 2012 4:59 pm 

Quote:
Ah! Cezar: ce e cu softpedia? ce e aia? sorry.. însã nu sunt la curent.

Softpedia e un forum general cu o participare de zeci de mii de persoane, printre miile de subiecte este unul despre permacultura care singur cred ca are mai multa activitate decat tot forumul acesta (1250 de mesaje, 46000 de vizualizari in 14 luni de zile) si din pacate atitudinea este destul de negativa sa nu-i zic ostila.

Sustinerea ACOLO a cuiva cu experienta reala in practica ar ajuta (pentru inceput) mai mult la promovarea conceptului decat tot site-ul acesta permacultura.ro.

Link pe ultima pagina,sa-ti faci idee despre "atmosfera", daca vrei sa-l iei de la cap tre sa mergi la pagina 1 http://forum.softpedia.com/index.php?sh ... etlastpost
--------------

@gab, iluzia aneristica ne face sa credem ca o confuzie strica mai mult decat o informatie clara. :)

---------------

Varianta de nume: "Societatea Permaculturala" - parca merge fara "Romana" e evident

Profile  

PostPosted: Thu Jan 12, 2012 5:04 pm 

Quote:
iluzia aneristica ne face sa credem ca o confuzie strica mai mult decat o informatie clara.

De ex. SpP (Societatea pentru Permacultura) ar crea confuzie atragatoare de atentie, oricarui ziarist ii scanteiaza neuronii cand aude de SPP.

Profile  

PostPosted: Sat Jan 14, 2012 12:07 am 

CROP sa fie atunci. multumesc tuturor pentru contributie.

Florin, sa deschidem zic un nou topic, eventual pe mail, despre ce modificari ar trebui facute in statut, pe langa schimbare de nume.

Profile  

PostPosted: Sat Jan 14, 2012 1:03 am 

@Blimpy
nice stuf, softpedia.
Cât despre atmosfera: no comment. I'm not a "fighter", as you know.
Prefer sa sustin o ideie, o practica.

Am înteles ca exista multi storcatori de energie carora le face placere o pseudo-lupta intelectuala.
Cu totii am mai fost acolo. Stim ce se întâmplã.
Este timpul sa facem. Si sa facem altfel. :)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 67 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 2 hours