www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Tue Nov 19, 2019 1:37 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 67 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: Asociatie nationala!
PostPosted: Fri Sep 23, 2011 9:10 pm 

După toate aparențele îl deranjăm rău de tot pe Florin, așa că mi-ar plăcea să aducem incetișor dialogul la un final.

Nu mă simt chiar nesincer, dar trebuie să recunosc că fiecare contract semnat cu cineva îmi stă un pic pe creier. Un pic mai mult, chiar. Cu siguranță aș prefera să fiu și eu dintre aceia care primesc internet în mod informal. Și aș prefera să nu am nici un contract semnat cu nimeni.

1. Când ajung să o citesc, o să acord atenție deosebită capitolului cu pricina.
2. Păi, na. Acuma, francezul deține controlul asupra unei drujbe, dar tot ne-a lăsat-o nouă pe durata cât e el plecat, vecinii de lângă dețin controlul asupra curții de găini unde sunt găzduite și găinile noastre, dar tot ne mai dau câteva ouă din când în când, altă vecină deține controlul asupra unei mașini de spălat, dar tot ne putem spăla hainele pe acolo când avem chef, și tot așa.

Profile  

PostPosted: Fri Sep 23, 2011 10:51 pm 

Pana sa citesc postarile pana la capat, eu as fi fost de acord cu denumirea CROP. Si, da, sunt de aceeasi parere cu Claudian ca o asociatie este utila, nu neaparat necesara, dar utila in anumite situatii. Nu sunt sigura, dar parca ca daca infiintezi o asociatie, denumirea de "asociatie" va fi implicit cuprinsa in nume, deci cred ca trebuie sa ne gandim la un nume care sa cuprinda acest termen, si nu "comunitate".

Numele ar trebui sa fie reprezentativ pentru membrii asociatiei, si nu general. Daca ar fi sa ne gandim la un nume de genul "asociatia romana de permacultura" ne identificam foarte tare cu asociatia deja creata in Mangalia. Ar fi foarte posibil ca aceasta asociatie deja creata sa fie foarte identica cu ceea ce vrem sa incropim noi, si .. atunci .. nu stiu .. care ar mai fi rostul infiintarii "asociatiei romane de permacultura numarul doi". Nu e constructiv sa ne gandim la rau, dar daca vreodata se pune problema ca acea asociatie din Mangalia sa lezeze in vre-un fel imaginea permaculturistilor din Romania, nu as vrea sa fiu bagata in aceeasi oala, iar daca noi vom avea nume asemanatoare, nimeni nu va face nici o distinctie. Cu aceasta idee in cap, mi-a venit in minte denumirea comunitatii "Dancing Rabbit". Sunt sigura ca ati auzit de acest eco-satuc. Poate ca si noi ar trebui sa avem cumva un nume care sa ne lege si sa ne reprezitne pe noi si pe viitorii membrii ai asociatiei, dar care sa nu fie atat de general incat sa cuprinda si pe cei care nu fac parte din asociatie, dar care au domeniu de activitate asemanator. Ar trebui sa avem si un nume "de botez" nu doar unul "de familie".

Eu propun: Asociatia de Permacultura Nemuritorii :) (perma - permanent - nemuritor)

Profile  

PostPosted: Sat Sep 24, 2011 1:16 pm 

Actionmedia,

M-ai înțeles greșit. Nu spun că sunt împotriva înființării unei asociații. Cu siguranță că va fi utilă pentru unele proiecte. Eu spun doar că eu nu voi vrea să fac parte din acea asociație formală. Cu toate astea, simt că fac parte din comuniatea de permacultură din România. Adică trăiesc în România, fac și vreau să fac permacultură, schimb idei cu alții care fac și vor să facă permacultură iar când ne-am întâlnit la Râșnov am avut sentimentul că suntem o comunitate. Fără acte, fără asociații. Așadar, obiecția mea e doar în legătură cu numele de "comunitate" dat asociației. De unde și reacția lui Gab. ( Termenul 'comunitate' = informal, termenul 'asociație'=formal. )

În legăură cu scenariul pe care l-ai enunțat: faptul că voi faceți o asociație de la început nu va împiedica un oarece Cristescu cu mulți bani să-și facă capital de imagine de pe urma mișcării. Chiar și înainte să existe Masa Critică (plimbarea pe bicicletă) și după au existat asociații cu sfera de interes în mediul biciclistic. Cristescu a venit cu bani mulți și cu publicitate, impunând un nume oarecum neutru - verde pentru biciclete - care n-are nimic de a face cu el ca persoană, ci cu mersul pe bicicletă - ca fiind un brand al său.

Nu îi asemuiesc sub nici o formă pe Florin și pe Radu cu Cristeștii :P N-au nici banii, nici relațiile lor, și oricât mi-aș dori și eu și toată lumea să aibă așa succes în a promova rapid permacultura, n-o să se întămple. Exemplul pe care l-am dat cu Verde pentru Biciclete este doar pentru a evidenția cum un nume generic poate fi atribuit unei singure grupări de oameni. Cum Verde pentru Biciclete și mersul pe bicicletă în genere a ajuns să fie legat doar de Cristești în Timișoara, așa există posibilitatea ca în ochii publicului larg și neavizat să ajungă o denumire de genul Comunitatea română de permacultură legată doar de asociația pe care o faceți, și nu - așa cum se cuvine - tuturor practicanților de permacultură din România, care formează o comunitate.

Ufff.... sper că de data asta m-am făcut înțeleasă :)

Profile  

PostPosted: Sun Sep 25, 2011 11:46 pm 

Irina wrote:
Eu spun doar că eu nu voi vrea să fac parte din acea asociație formală.

Cred ca ar trebui sa precizezi ce intelegi prin "a face parte din acea asociatie formala". Pentru ca...

Quote:
(...) faptul că voi faceți o asociație de la început (...)

... eu nu fac nicio asociatie. Asociatia exista, iar eu nu am de gând să merg la Cluj şi să îl rog pe Florin sau pe Radu să mă includă printre asociati. Deci nu voi face parte formal din asociatie, nici nu voi contribui formal la constituirea sau reformarea acestei asociatii.
Totusi, nu ma impiedica nimic sa particip informal la reformarea ei (denumire, statut) prin opiniile si sfaturile mele. De asemenea nu ma impiedica nimic sa particip informal la functionarea ei, poate sa fac un logo, sau poate sa fac o scrisoare pentru strangerea de fonduri, sau poate fac o donatie anonima sau cine stie ce altceva as mai putea face, fara sa fiu indregistrat undeva in asociatia respectiva.

In rest tot nu m-am lamurit de ce te-ar deranja daca s-ar numi Comunitatea Romana de Permacultura. Mie imi place mai mult cum suna comunitate decat asociatie. Tocmai ca o face sa para mai degraba informala si cum spuneam cu ceva postari in urma, important (din punctul meu de vedere) este felul in care te raportezi la ea.

Pe de alta parte putem sa o numim oricum, de exemplu s-ar putea numi: "Asociatia Ciucurelul Liber", pentru ca tot ma amuzam cu prietena mea de aceasta denumire. Si cred ca e chiar disponibila. :) Si cred ca toata lumea ar fi multumita. Daca stai sa te gandesti e o denumire foarte profunda, cu 1000 de intelesuri.

Sau putem sa ii mai spunem:
Asociatia Comunitatilor de Permacultura din Romania, prescurtat ACOPER.
Asa includem si ideea de comunitate in denumire si pe cea de asociatie.

Sau ca sa nu para ca includem pe toata lumea, putem sa o numim:
Comunitatea Unor Permacultori din Romania - CUP -Ro sau si mai frumos CUPeR sau chel? :)

Profile  

PostPosted: Mon Sep 26, 2011 7:28 am 

Sau ca sa includa ambii termeni, de ce nu Comuntatea Unor Permacultori Asociati din Romania - CUPaR ? :)

Profile  

PostPosted: Mon Sep 26, 2011 9:14 am 

iulian wrote:
Sau ca sa includa ambii termeni, de ce nu Comuntatea Unor Permacultori Asociati din Romania - CUPaR ? :)

;)
Foarte tare :)

Profile  

PostPosted: Wed Dec 14, 2011 1:07 am 

Nice discution, people.

Revin dupa o casatorie, 2 cursuri si mai nou un job-less afair.

Dupa cuma veam impresia prin August, trebuie sa avansam cu crearea acestei asociatii.

Formalizarea acesteia nu implica excluderea membrilor comunitatii informale, însã crearea de instrumente de facilitare.
Am postat acum câteva saptamâni despre cursurile finantate. Aceasta ar fi numai unul dintre aspecte.

Exista posibilitati clare ca permacultura sa apara în proiecte de mai mare amploare chiar în România. Eu unul, lucrez din greu la aceasta posibilitate.
Pe de alta parte, lucrez împreunã cu un alt grup la o conferinta regionala pe teme multiple Permacultura, TT si altele. Aceasta ar atrage mult atentia asupra tematicii permaculturii.
Nu vom capitalzia sub nici o forma aceste miscari daca nu vom avea o organizatie creata.

Din partea mea, tot efortul în a usura luarea de decizii în acest sens si înlesnirea prin instrumente clare de dezbate. Sugerez inclusive dacã considerati necesar o întâlnire a celor interesati în aceasta faza, de acest proiect.
Consider cã diversitatea si capaciteatea de incuziune fac o comunitate rezilenta, si acesta ar trebui sa fie unul dintre principiile de baza ale oricarei comunitati (formale sau nu) de permacultura.

Si pentru a încãlzi lucrurile, consider cã sfarsitul lui ianuarie este un bun dead-line pentru a efectiva existenta asociatiei.

Numai bine tuturor,
claudian

Profile  

PostPosted: Wed Dec 28, 2011 8:39 pm 

Sa-mi dai si eu cu parerea, daca conteaza: desi in trecut mi-am 'furat-o' de cateva ori cand m-am implicat trup si suflet in diverse ONG-uri (de mediu sau 'spirituale') si la un moment dat au intervenit probleme care m-au determinat sa parasesc definitiv respectivele proiecte (probleme cum ar fi orgolii personale puternice sau frica de a scapa ceva initial de X de sub propriu control sau viziune), eu in nici un caz n-as da inapoi de la a ma implica in asemenea initiative viitoare, insa cu invataturile din experientele anterioare.

De asemenea, chiar si sufland in extermis in iaurt, sincer cred ca e f. putin probabil sa se intample asa ceva cu Florin si Radu care-au infiintat asociatia curenta de permacultura. In plus, in momentul in care se va face schimbarea de nume, se pot opera si modificari in status, astfel incat sa fie acoperite orice situatii neplacute viitoare (cum ar stabilirea felului in care se iau decizii, dreptul de vot, etc.)

Am vazut prea multe proiecte ramanand doar sub forma de discutie pe un forum, pur si simplu pt ca oamenii nu s-au inteles. Asa ca e util sa facem cumva astfel incat sa ne intelegem si sa 'progresam'. E mai mult decat evident ca pentru a fi luati in seama (atat de altii de afara care fac permacultura si comunitati de zeci de ani cat si de autoritati) e nevoie de o forma mai oficiala de reprezentare si organizare decat un site, un forum si cativa oameni care se mai discuta cand au timp/chef.

De asemenea, imi aduc aminte din proiecte anterioare ca imediat ce aduni un numar minim de persoane, incep sa se formeze mici bisericute cum ar fi pro sau contra organizare/structurare, pro-contra legalizare, spiritualisti vs. materialisti, crestini vs. buddhisti, barbati vs. femei, zi vs. noapte, vegetarieni vs omnivori (uuu, cu taberele lor de radicalisti veganii sau carnivorii), pentru morcovi sau contra castraveti, etc. :P :)

Propun urmatoarea forma de lucru pentru acest topic: cine vrea, isi expune punctul personal de vedere si apoi cei interesati si de acord cu propunerea, discuta punctual pe tema data, detaliile necesare implementarii (in acest caz numele asociatiei).

Eu sunt pentru forma autorizata de lucru, numele CROP (Comunitatea Romana de Permacultura) imi place din toate propunerile de pana acum. Iar deadline-ul de sf. de Ianuarie mi se pare cel putin decent, avand in vedere ca topicul asta a trenat de cateva luni deja. Sa stam cateva luni pe un amarat de nume mi se pare usor penibil.

Atunci cand vom trece sa lucram impreuna la lucruri cu adevarat importante, ne va lua un an ca sa plantam un copac impreuna: sa decidem ce specie plantam, in ce directie, sa-l udam sau nu cand sa-l plantam, daca-i punem zurgalai, daca-i punem zurgalai cu hartie sau cu plastic, daca ii facem chant-uri sau nu, daca ii le facem budhiste, pagane, crestine sau sataniste, daca-l pupam de noapte buna sau doar ii facem cu mana (dreapta sau stanga, mmm, ce dilema - hai sa mai stam sa discutam vreo 5 luni ?!).

I's just a f-kin' tree la fel si cum in cazul de fata e doar un amarat de nume. Let's move on, ppl, suntem precum intr-o schita de Caragiale.

Profile  

PostPosted: Thu Jan 05, 2012 9:10 pm 

I really like CROP.
I LOVE IT.

And i love the energy!. Let's do the thing!!
C

Profile  

PostPosted: Thu Jan 05, 2012 11:32 pm 

Genial Mihai!

M-am ras bine de tot! Chiar ca in general lumea vrea sa-si impuna punctul de vedere, cred ca ar fi bine sa vedem care ar fi cauza, sau poate s-au impartit la gradinita mai mult orgoliu decat era necesar. Hu ha, am vaz asta si la Malin cand lumea care participa la curs mi-a interzis practic sa plantez in "forest garden-ul lor" vreo 3 arbori amarati de citrice. (cred ca am mai povestit asta pe undeva)

E clar ca in loc sa incercam sa gasim teren comun tot tine fiecare de plapuma lui si nu prea inteleg logica asta. Adica de, si pe mine ma deranjeaza tot felul de lucruri, dar nu stau acum sa ma impiedic de toate, am ajuns la concluzia ca mai bine i-au ceea ce consider ca imi va face trebuinta si restul poate ramane acolo unde e.

In ceea ce priveste statutul asociatiei, clar as vrea sa avem undeva in statut ceva si despre Holistic Management (sper sa pot face anul urmator cel tarziu si cursul asta), TT si Global Eco-village Network.

Imi place cum suna CROP, dar daca nu poate fi din partea mea si "Asociatia romana de permacultura" (in ceea ce priveste o posibila confuzie cu o asociatie care nu face nimic deocamdata nu sunt ingrijorat absolut deloc, zic aici de intamplarile cu posibili Cristesti).

Asa ca sper ca sfarsitul acestei luni sa avem o decizie si cativa oameni care sa ne ajute putin financiar in toata treaba asta, probabil costurile se vor ridica in jurul valorii de 800 de lei, impartiti intre persoanele care doresc sa se implice, asa ca sper ca acestea sa si devina membrii.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 67 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 2 hours