www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Thu Jan 21, 2021 3:31 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 67 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: Asociatie nationala!
PostPosted: Wed Sep 14, 2011 8:24 am 

MergPeJos wrote:
CoRP pentru mine suna a "corporate", asa ca as exclude fara drept de apel prescurtarea.
Alte pareri?

Eu cand spun corp imi imaginez o femeie goala si sexy :shock:
Iar daca trebuie sa fiu decent, imi imaginez statiua aruncatorului de disc din grecia antica.

Profile  

PostPosted: Mon Sep 19, 2011 8:03 am 

Am avut probleme cu net-ul dupa cum a mentionat si Radu intr-un post anterior, plus ca am fost pe la Malin o leaca si pe deasupra nu mai reuseam sa ma loghez pe contul de admin, asa ca a mai durat cateva zile pana sa mi se aprobe un cont nou, de... ce sa-i faci nici daca ai pile nu merge mai repede :lol:

Vreau sa zic ca imi suna bine si mie propunerea cu "Comunitatea romana/romaneasca de permacultura" si ma gandeam si eu la ceva asemanator, insa se pare ca nu-mi gaseam cuvintele. Si acronimul CROP chiar e fain.

Pe langa asta am mai putea incepe, dupa ce ne hotaram asupra unor alte detalii din statut, o campanie de inscrieri in ONG care sa implice putin si partea financiara, deoarece ne va costa in jur de 3-400 de lei schimbarea denumirii, a statutului si a stampilelor, deci vom avea nevoie de cotizatii.

Profile  

PostPosted: Mon Sep 19, 2011 9:45 am 

Topicu ăsta n-are Quick Reply.

Florin, dacă s-a schimbat singură parola de la contul de admin, e posibil să fie o problemă de securitate... Sugerez să nu fie lăsată în aer.

Aș mai adăuga că, dacă o asociație formală are nume de asociație informală, asta nu o face să fie mai puțin formală.

Profile  

PostPosted: Mon Sep 19, 2011 10:25 am 

gab wrote:
Aș mai adăuga că, dacă o asociație formală are nume de asociație informală, asta nu o face să fie mai puțin formală.

Cred ca mai degraba contează felul in care ne raportam la ea. Daca denumirea de "asociatie informala" ma face sa o percep ca pe o asociatie informala, atunci conteaza prea putin cat de formala este. Asociatiile sunt facute din oameni, iar cat de formala sau cat de informala este in realitate, depinde doar de acei oameni, nu de altceva.

Profile  

PostPosted: Mon Sep 19, 2011 2:25 pm 

actionmedia wrote:
Cred ca mai degraba contează felul in care ne raportam la ea. Daca denumirea de "asociatie informala" ma face sa o percep ca pe o asociatie informala, atunci conteaza prea putin cat de formala este. Asociatiile sunt facute din oameni, iar cat de formala sau cat de informala este in realitate, depinde doar de acei oameni, nu de altceva.

Nu înțeleg. Dacă se vrea o asociere mai mult informală decât formală, atunci de ce se face una formală?

Profile  

PostPosted: Mon Sep 19, 2011 9:43 pm 

Gab stiu ca tu nu prea vrei sa fie nimic formal, insa cum ne-am exprimat impreuna cu Claudian in alt topic (nu-mi aduc aminte acum care exact) legat de unele unele avantaje ale unor lucruri formale.

Pe mine incepe sa ma cam deranjeze toate dezbaterile astea care nu duc nicaieri. Am zis ca nu e un site numai al asociatiei ci a tuturor celor care vor sa cunoasca una alta despre permacultura. Mai este inca o dezbatere despre drepturi de autor, ceea ce mie mi se pare aberant din nou pt ca Radu e ingrijorat ca altii sa nu ne ia materialele pt a trage ponoase nemeritate (ingrijorare dp meu de vedere nefondata pana la proba contrarie), dar intram din nou in detalii si alte cateva pareri.

Acum ce ma nelinisteste pe mine e faptul ca Gab se ia si de firul de par de pe covor in a-si exprima vreo nemultumire ceea ce nu e rau la urma urmei, dar eu consider ca daca nu esti de acord cu unele lucruri e minunat sa-ti expui parerea sau poti sta deoparte si sa nu te implici daca ceva nu-ti convine sau sa-ti faci tu terenu de joaca putin mai incolo. Te rog sa nu mi-o iei ca pe o aroganta Gab. Uite de ex cand eram la Malin a trebuit sa faca lumea un "proiect" pt "padurea comestibila" unde urma sa punem cateva plante. A durat enorm de mult timp pana au cazut de acord cu locul in care sa planteze 5 plante. Eu adusesem de pe balconul meu un cires, un prun, cateva vite de kiwi aclimatizate si vreo doua citrice. Cand s-a intocmait planul de catre combatanti mi-au lasat pe dinafara citricele argumentand ca nu se vor prinde si deci ar fi bine sa nu le plantam. Am insistat totusi, iar cand am observat ca n-o sa am nici o sansa contra lor am luat eu recipientele si am mers in alta parte a gradinii si le-am plantat, deci mi-am luat jucariile si m-am jucat de unul singur.

Nu de alta, dar aproape ca-mi vine si acum sa fac la fel. Nu inteleg de ce sunt atat de importante aceste lucruri, am impresia ca ne pierdem in detalii, inainte sa ne fi apucat sa facem ceva concret. Daca unii din noi considera ca au nevoie de o "asociatie" pt a face ceva, asta nu inseamna ca trebuie sa participe toata lumea, cine vrea e bine venit, cine nu se poate juca cu jucariile lui si toata lumea e fericita, fara sa ne aratam cu degetul sau sa ne radem unii de altii. Am impresia ca se repeta din nou chestia aia cu "trebuie". Eu sincer pur si simplu as omite lucrurile de genu asta si n-as face atata valva, dar faci cum doresti, nu vreau sa-mi impun punctul de vedere, insa mi-as dori din nou sa subliniez ca ar fi minunat daca am incerca sa inchegam ceva, decat sa separam atatea galbenusuri de albusuri.

Sunt perfect constient ca suntem destul de diferiti, insa nu cred ca daca incercam sa ne accentuam diferente ne va ajuta cu ceva.

PS: Am sa vb cu Radu sa vada daca e aceasi parola sau a schimbat-o el sau sa aflam ce s-a intamplat!

Profile  

PostPosted: Tue Sep 20, 2011 2:37 pm 

Într-un mesaj care se referea și la alte două subiecte, s-a întâmplat să-mi reafirm și eu poziția. În treacăt, într-o singură linie de text.

actionmedia a părut interesat în a-mi expune părerea lui despre formalismul / informalismul asocierii, așa că am mai cerut detalii. Dicuție care e destul de on-topic, dacă e să mă întrebi pe mine.

Dacă ăsta-i un fapt atât de condamnabil încât să fiu certat într-un mesaj ce se întinde pe jumătate de ecran, atunci ce să zic? Îmi cer scuze și pe viitor o să încerc să-mi țin gura.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 20, 2011 6:37 pm 

Nu e vorba de tinut gura sau de vreo mustrare, cel putin in capul meu, era doar o parere!

Profile  

PostPosted: Tue Sep 20, 2011 8:16 pm 

gab wrote:
actionmedia wrote:

Nu înțeleg. Dacă se vrea o asociere mai mult informală decât formală, atunci de ce se face una formală?

Pentru ca, cel putin deocamdata, in relatiile cu tertii avem nevoie de o asociere formala, care sa se incadreze intr-un set de norme, general acceptate. Cu alte cuvinte, pentru non-membrii ai asociatiei, aceasta este formala, pentru ca asa o cer ei, iar pentru membrii, poate fi informala, pentru ca asa vrem noi. :)
Daca cineva nu vrea sa stea de vorba cu tine decat daca te formalizezi, atunci ai doua optiuni:
1. te formalizezi
2. nu stai de vorba cu el.
Dar uneori, poate e mai avantajos sa vorbesti cu el si implicit sa te formalizezi, macar asa de... forma sau de ochii lumii, iar ceea ce faci la tine in ograda e treaba ta.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 20, 2011 9:24 pm 

actionmedia wrote:
Dar uneori, poate e mai avantajos sa vorbesti cu el si implicit sa te formalizezi, macar asa de... forma sau de ochii lumii, iar ceea ce faci la tine in ograda e treaba ta.

Să faci lucruri așa de... formă sau de ochii lumi.

Cine mă cunoaște știe că nu pun deloc preț pe sisteme morale și etice, dar nesinceritatea îmi trezește o reacție viscerală.

Dacă e să construim pe astfel de baze, nu știu cât de solidă va fi construcția.

Dacă noi suntem atât de informali, mi s-ar părea o atitudine sinceră să fim la fel în interior ca și în exterior.

Dar nu sunt convins că suntem atât de informali. Și nu este nici o problemă cu asta, mi-ar plăcea doar să nu ne mai ascundem după deget. Dacă se vrea asociere formală, să se facă, dar să nu se pretindă că este de fapt informală.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 67 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 2 hours