www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Sat Dec 14, 2019 2:02 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 67 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next
Author Message
 Post subject: Asociatie nationala!
PostPosted: Wed Jul 27, 2011 6:57 pm 
Site Admin

Am povestit azi putin cu Radu si dupa intalnirea de la Brasov cred ca am rezonat mai multi dintre participanti ca am avea nevoie de o asociatie la nivel national si probabil din moment ce sunt mai multi oameni interesati la Bucuresti am putea avea si filiale in diferite orase, va trebui sa ma documentez putin despre acest fapt. Cel mai probabil vom avea nevoie si de cateva modificari in statut pt a incerca sa incorporam si eco-village-urile (G.E.N.) si Transition Town si probabil inca alte cateva lucruri. Ar mai trebui schimbat si numele asociatiei, nu stiu daca pot purta ONG-urile nume precum "Instiutul de permacultura", in caz contrar probabil ar merge si "Asociatia de permacultura" sau ma rog poate gaseste cineva titluri mai inspirate.

Astept pareri si propuneri!

Florin

Profile  

Post subject: Re: Asociatie nationala!
PostPosted: Thu Jul 28, 2011 11:45 pm 

salut Florin.

Sigur merge cu Asociatia de Permacultura. Eu i-as spune Asociatia Romana de Permacultura sau ceva simplu, dar cu context national.

Profile  

PostPosted: Sun Jul 31, 2011 11:10 pm 
Site Admin

Exista facuta o asociatie cu numele "Asociatia de permacultura din Romania" infiintata undeva in Mangalia despre care vb cu Claudian a Brasov.

Florin

Profile  

PostPosted: Tue Aug 02, 2011 6:28 pm 

Eu aș vrea doar să spun că nu sunt dintre aceia care rezonează cu ideea că am avea nevoie de o asociație.

Profile  

PostPosted: Wed Aug 03, 2011 7:07 am 

Asociatia deja exista, e Cercul de permacultura si remediere ecologica, intrebarea era ce nume sa-i dam :geek:

Profile  

PostPosted: Thu Aug 04, 2011 8:52 am 

Eu sunt pentru asociatie.
Asociatia de Permacultura
...
cine mai are idei ? :)

Profile  

PostPosted: Thu Aug 04, 2011 7:28 pm 
Site Admin

gab wrote:
Eu aș vrea doar să spun că nu sunt dintre aceia care rezonează cu ideea că am avea nevoie de o asociație.

Si eu m-am gandit destul de mult la lucrul asta, mai ales dupa ce am facut asociatia si am vazut ca a trecut aproape un an fara sa facem nimic prin intermediul ei, insa dupa ce am vb cu Claudian si cred ca putin inainte de asta mi-am dat seama ca pt a face unele lucrui esti putin mai avantajat in cazul in care totusi este o asociatie legala. Acum ramane de vazut daca vom reusi sa facem ceva palpabil in viitor sau nu, eu sper totusi ca da!

Florin

Profile  

PostPosted: Sat Aug 06, 2011 4:01 pm 

Miscarea de/pentru Permacultura si Transitie
sau Permacultura si Transitie Romania

Nu "avem nevoie". asa cum nu avem nevoie de multe lucruri. Sunt dintre primii care considera ca un cadru institutional este "conditionador". Asa precum în toate temele legate de perma/transitie/ecovillages formalismul este o tema amplu dezbatuta.
Însã la urma, precum spune Florin, rãmân douã lucruri:
1. experienta demonstreaza ca un process condus cun un obiectiv clar spre binele tuturor, poate fi benefic tuturor.
2. un cadru formal este înlesnitor din multe puncte de vedere.

Cu toate acestea, mã repet: nu avem nevoie de absolut nimic din toate acestea. :)

Însã le putem face, si aceasta este puterea de a crea ceva.
ÎMPREUNÃ.

Profile  

PostPosted: Sat Aug 06, 2011 6:22 pm 

claudian wrote:
Sunt dintre primii care considera ca un cadru institutional este "conditionador". Asa precum în toate temele legate de perma/transitie/ecovillages formalismul este o tema amplu dezbatuta.

De obicei, în ultima vreme, mă feresc de ample dezbateri ca de dracu, de-asta am spus doar că sunt dintre acei care nu rezonează cu ideea.

Profile  

PostPosted: Tue Aug 23, 2011 10:29 am 

Ce se mai aude cu asociatia?
Avem o denumire pana la urma?

Am si eu cateva propuneri (daca mai este nevoie):
1. Asociatia Comunitatilor de Tranzitie, Permacultura si Ecologie din Romania - prescurtat: ACTPER
2. Asociatia de Permacultura si Tranzitie - prescurtat APT
3. Comunitatea ROmana de Permacultura - prescurtat CROP

Daca nu s-a hotarat deja care va fi denumirea, propun ca cine doreste sa participe sa vina cu 3 propuneri (sau cate are), apoi sa facem o lista si sa selectionam pe cele mai bune 3 denumiri din acea lista.
Hai sa punem un termen limita. Ce ziceti de 5 septembrie pentru a finaliza lista de propuneri si 15 septembrie pentru finalizarea dezbaterilor (daca e cazul) si selectionarea celor 3 propuneri finale?

De asemenea, in acelasi interval, s-ar putea inainta propuneri pentru statut. Daca se doreste sa includa ceva in plus.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 67 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next

All times are UTC + 2 hours