www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Tue Nov 19, 2019 12:26 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: drepturi de autor pentru site
PostPosted: Tue Sep 20, 2011 2:30 pm 

Florin Baci, in ce fel "gestionat" ? Nu e mare lucru aici. Cred ca fiecare, dupa cum vrea, cu copyright sau fara, e ok.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 20, 2011 6:48 pm 

Sigur e vb de monocultura!

Idea e ca nu avem oameni care sa se ocupe de toate aspectele si chestia asta consider ca ar necesita o persoana care sa se ocupe de toate aspectele legale, cel mai probabil cineva care are habar cu ce se mananca asta. Eu clar nu sunt persoana potrivita pt acest job pt ca n-am nici cunostintele, nici timpul si nici cheful sa ma ocup de acest lucru. Daca este cineva interesat sa rezolve problema asta e bine venit sa ia problema si sa o rezolve.

Eu am spus ca e mai bine asa pt ca mie in general imi plac solutiile simple si nu consider ca ar avea lumea de castigat enorm pe urma articolelor publicate pe acest site. Si la urma urmei nimeni nu a avut vreo pretentie in sensul acesta, din cate stiu eu. Se pregateste cineva sa-si ceara "drepturile"?

Quote:
Florin Baci, in ce fel "gestionat" ? Nu e mare lucru aici. Cred ca fiecare, dupa cum vrea, cu copyright sau fara, e ok.

Sunt total de acord ca nu e mare lucru, nici n-am sustinut acest lucru, dar in momentul in care Artur ar avea nevoie de drepturi de publicare a posturilor lui, cred ca lucrurile s-ar complica putin, deoarece din cate am inteles el cam traduce din alti autori. De aceea ma refeream ca ar fi minunat daca cineva ar avea grija de lucrurile astea, se cheama ca gestionezi ceva, nu?

PS: Oarecum in capul meu trebuie sa existe un lucru care sa centralizeze intr-un fel lucrurile. E bine de tot si cu diversitatea, insa cateodata cu oamenii parca functioneaza al dracu de rau si de incet. Probabil ca asta e si unu dintre motivele pt care prefer sa lucrez singur cand am ceva de planuit.

Se face ca o mana de oameni vreau sa faca un scaun, unu ca el vrea ca nu stiu ce lemn sa fie artistic, altu ca e prea artistic, altu ca sa fie mai practic si ghici ce s-a intamplat dupa o vreme... Bine inteles scaunul nu la mai facut nimeni. Si asta tot intr-un loc minunat, la Malin.

Nu zic ca nu trebuie sa existe pareri, dar sincer prea multe pareri pt un lucru nesemnificativ consider ca sunt inutile. Mai bine se punea cineva sa faca dracu scaunu cela si pe urma il mai impopotonau!

Profile  

PostPosted: Tue Sep 20, 2011 7:48 pm 

florin baci wrote:
dar in momentul in care Artur ar avea nevoie de drepturi de publicare a posturilor lui, cred ca lucrurile s-ar complica putin, deoarece din cate am inteles el cam traduce din alti autori.

Păi mie mi s-ar părea că exact din cauza asta ar fi mai simplu să se descurce fiecare autor cum crede de cuvință. Dacă pe mine mă copiază cineva, cade în sarcina mea să-mi apăr drepturile de autor (dacă vreau), nu în sarcina asociației. La fel, dacă eu copiez ilegal pe cineva, eu risc să fiu dat în judecată, nu asociația.

Poate că ar merge un text de genul „Drepturile și responsabilitățile asupra conținutului articolelor cad în sarcina fiecărui autor în parte, nu a asociației.”

Profile  

PostPosted: Tue Sep 20, 2011 10:29 pm 

Din nou imi rezerv dreptul de a nu fi deacord cu tine, deoarece consider ca avem de castigat cu totii din unele articole, mai ales acelea care sunt traduse de Artur si nu mi se pare normal ca el sa depuna atata munca, in final pt noi toti si noi sa-l lasam in curu gol, pt ca asa imi pare ultima propunere. Adica e putin cumva contrar "comunitatii de permacultura", asa inteleg eu lucrul asta. Hai sa facem o duda de care sa profitam toti, dar daca iese ceva prost dam bir cu fugitii si-l lasam balta pe initiator. Ori asta nu mi se pare comunitate, ci probabil tocmai contrariul.

Cred ca se poate gasi o solutie mai buna si am sa navighez putin zilele urmatoare prin optiunile celor de la CC.

Profile  

PostPosted: Wed Sep 21, 2011 8:47 am 

Florin Baci, oamenii liberi - nu muncesc. Sau - cand faci ceva din proprie dorinta, si abia astepti a doua zi ca sa continui, pentru ca esti pasionat - orice ar fi, chiar si mutat bolovani dintr-un loc in altul, aia nu se numeste munca. Decat privita din afara, de catre unul care nu stie ce vrei si baga el nasul. Nu-l cunosc pe Artur, nici nu stiu ce a tradus - dar sunt sigur ca o face din proprie dorinta. Aia vrea, aia il pasioneaza. La fel si eu - cand scriu ceva, nu spun ca "muncesc" si nu ma cred "indreptatit" la "reward".

Daca vrea sa aiba copyright, poate sa-si puna stampila la finalul articolului. De aparat impotriva autorilor textelor pe care le traduce, in caz ca aia vor ceva - nu cred ca se poate. Numai daca am avea o armata, am zice "da ba, ti-am furat textu si l-am tradus, ce-o sa faci?"

Aici: http://firdepir.ro/forum/viewtopic.php?f=17&t=567

Ok, am gasit un articol tradus de Artur, foarte interesant. Daca Sepp Holzer se trezeste ca vrea ceva, ce putem face noi ca grup, astfel incat Sepp Holzer sa zica "n-am ce-i face" ? Numai puterea - fizica, adica SF :)

Poate - o "scrisoare oficiala" de la "permacultura.ro", unde ii cerem voie lui Sepp Holzer. Alta idee n-am.

Profile  

PostPosted: Wed Sep 21, 2011 11:09 am 

Da, cam asta mă gândeam și eu.

Că dacă eu aș traduce și publica în mod ilegal o carte, chiar dacă în mod evident aș face-o pentru alții, nu m-aș aștepta să fiu protejat de ei. În schimb, poate că aș încerca să-mi păstrez anonimatul, sau măcar n-aș recunoaște în mod public că eu am făcut-o.

Aș mai face o paranteză legislativă: că nu-i ilegal să traduci nimic, este ilegal doar când să publici ce ai tradus.

Profile  

PostPosted: Wed Sep 21, 2011 11:44 am 

Mă mai gândeam la ceva: dacă ONG-ul își ia asupra lui responsabilitatea în fața legii asupra conținutului, apare un risc destul de mare al cenzurii autorilor de către ONG. Ceva de genul: asta-i ilegal și nu prea avem deocamdată bani de avocați sau să plătim daune, așa că nu putem pubica.

Profile  

PostPosted: Fri Sep 23, 2011 9:10 am 

Quote:
Florin Baci, oamenii liberi - nu muncesc.

Sunt convins ca fiecare are cate o interpretare semantica pt tot felul de termeni in functie de experientele lui, insa nu sunt convins de explicatia ta incat sa-mi schimb parerea, dar as dori ca aceste interpretari sa aiba loc undeva in categoria "discutii generale" sau "offtopic". Si inca un lucru, cand sunt exprimate astfel de interpretari as prefera sa nu mi se adreseze ca si cum acestea ar avea valoare absoluta!

Cat despre drepturile de autor aveti dreptate si eventual trebuie cautata o solutie, o sa ma mai gandesc si ce optiuni ar fi inafara de cele mentionate deja si am sa revin cand cred ca am o idee acceptabila.

Profile  

PostPosted: Fri Sep 23, 2011 10:47 am 

Bine putem continua filozofia acolo.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours