www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Sat Nov 16, 2019 3:32 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: drepturi de autor pentru site
PostPosted: Thu Sep 01, 2011 6:13 pm 

Din lipsă de alt loc mai potrivit, din nou postez aici o chestiune referitoare la site.

În partea de jos a sitului (footer, subsol) apare textul:

Quote:
Copyright © permacultura.ro - Cercul de permacultura si remediere ecologica

Acuma, eu personal nu sunt foarte interesat de legi și de drepturi, doar că nu mi se pare că arată foarte frumos acolo.

Vroiam doar să verific dacă toți autorii sunt de acord ca textele scrise de ei aici să devină proprietatea intelectuală a Cercului de permacultură și remediere ecologică Cluj, sau a oricărei alte asociații cu alt nume.

Variante ar mai fi:

* altă licență, cum ar fi Creative Commons, GNU GPL sau Copyleft.
* nespecificarea nici unei licenție, lăsând fiecare autor să-și specifice licența în parte, sau să nu specifice dacă nu dorește.

În cazul al doilea, putem pune un simplu text cum ar fi „permacultura: alătură-te comunității vii” sau putem să nu mai punem nici un text deloc.

Profile  

Post subject: Re: drepturi de autor pentru site
PostPosted: Tue Sep 06, 2011 10:23 am 

văd că nu zice nimeni nimic. Eu optez pentru variata 2 propusă de Gab, cu textul în footer „Permacultura: alătură-te comunității vii”.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 06, 2011 11:03 am 

plus ca asumarea copyrightului asupra tuturor articolelor inseamna si asumarea responsabilitatii in caz ca unul din autori incalca drepturile de autor ale altcuiva.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 06, 2011 11:38 am 

Florin, Radu?

Profile  

PostPosted: Wed Sep 07, 2011 2:55 pm 

buna Gab,

Florin nu are net de o saptamana, eu sunt prins pana peste cap cu munca, deci o sa fie ceva delay in raspunsuri, mai ales ca Florin o sa fie la Malin pentru urmatoarele 10-12 zile iar eu o sa imi iau liber de la net urmatoarele doua saptamani.
Propun sa mergem cu prima varianta respectiv: Cercul de permacultură și remediere ecologică Cluj, in ideea in care deja lucram la schimbarea lui intr-o asociatie nationala (cand avem denumirea sa schimbam in acea denumire) in care toti sa participam cu drepturi egale. Propun ca toate drepturile de autor rezultate de pe urma site-ului, daca se vor materializa vreodata in drepturi banesti, :D sa fie destinate proiectului/proiectelor ales/alese de fiecare autor in parte sau prin vot majoritar de catre toti autorii.

@blimpyway: eu unul cred ca asociatia trebuie sa isi asume protejarea autorilor/colaboratorilor de pe site si sa medieze in caz de probleme.

Profile  

PostPosted: Fri Sep 09, 2011 6:19 pm 

raducraciun wrote:
Propun sa mergem cu prima varianta respectiv: Cercul de permacultură și remediere ecologică Cluj, in ideea in care deja lucram la schimbarea lui intr-o asociatie nationala (cand avem denumirea sa schimbam in acea denumire) in care toti sa participam cu drepturi egale. Propun ca toate drepturile de autor rezultate de pe urma site-ului, daca se vor materializa vreodata in drepturi banesti, :D sa fie destinate proiectului/proiectelor ales/alese de fiecare autor in parte sau prin vot majoritar de catre toti autorii.

Aș remarca doar că ne lovim din nou de dilema prezentată aici: oare este permacultura.ro situl unei anume asociații de permacultură sau este un site al întregii comunități de oameni pasionați de permacultură vorbitori de limba română (așa cum scrie acum aici), indiferent dacă fac parte din vreo asociație sau nu? Unii dintre noi sunt reticenți la ideea de formalități.

Profile  

PostPosted: Mon Sep 19, 2011 8:21 am 

Personal m-am bucurat foarte mult de privilegiile oferite de piraterie si nu prea consider ca ar fi un lucru prea important sa fim "stapani" pe ceea ce e pe acest site. Sunt mai multe motive pt care consider ca ar fi bine sa ramana oarecum "la liber" deoarece sunt cateva materiale la care am avea si noi nevoie de licente de copyright, de ex Artur care tot traduce din alte carti si sunt convins ca am avea nevoie de licente (sau ma rog, care or fi termenii legali potriviti).

Mai sunt convins ca toti colaboratorii acestui site (cei care ne ajuta cu organizarea in toate felurile) o fac din pasiune si nu cred ca exista acest imbold in eventualitatea unei viitoare retributii. Ceea ce ar duce oricum la mai multe neintelegeri pt ca nu prea s-ar putea cuantifica onorabil munca fiecaruia, de ex munca lui Mihai la forum, cu munca Marcelei la editarea post-urilor sau a altora, precum si munca lui Gab la aranjarea si mentenanta WP-ului, dar si a Irinei la design-ul site-ului. Iar in acest caz eu propun la renuntarea de copyright si eventual adoptarea unui status precum au cei de la "creative commons"-nonprofit sau ceva in genul asta. As dori sa subliniez inca odata ca eu personal am avut foarte mult de invatat din materiale piratate, iar in cazul in care acestea nu ar fi fost disponibile probabil ca totul ar fi aratat diferit pt mine in ziua de azi, ceea ce ma face putin favorabil acestei idei, dar stiu ca Radu ar fi de acord sa-i protejam in vreun fel pe "colaboratori" iar acest lucru la determinat sa actioneze ca atare.

Profile  

PostPosted: Mon Sep 19, 2011 9:29 am 

Până acum:

Irina preferă opțiunea „Text fără legătură cu licența în subsol + fiecare autor își specifică dacă vrea licența la finalul fiecărui articol”.

Cezar amintește că „asumarea copyrightului asupra tuturor articolelor inseamna si asumarea responsabilitatii in caz ca unul din autori incalca drepturile de autor ale altcuiva”, dar nu își exprimă vreo opinie în legătură cu textul din subsol.

Radu pare să prefere ca situația să rămână așa cum e acum „Lincență de Copyright care să aparțină ONG-ului”.

Florin optează pentru „Licență CC (care să aparțină ONG-ului sau fiecărui autor în parte?)”.

Și eu înclin spre varianta aleasă de Irina.

Profile  

PostPosted: Mon Sep 19, 2011 9:54 pm 

Din cate am observat acum in 5 min si cei de la CC au foarte multe optiuni pt drepturile de autor.

E o idee buna cea propusa de Irina, insa eu as prefera si cred ca ar fi mult mai simplu daca am adopta o singura optiune pt toata lumea. Ar fi si mai usor de aplicat si de gestionat in viitor.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 20, 2011 2:12 pm 

florin baci wrote:
eu as prefera si cred ca ar fi mult mai simplu daca am adopta o singura optiune pt toata lumea

monocultură? :) gata, încerc să mă abțin. și aici, și la asociație.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours