www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Tue Nov 12, 2019 4:50 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Dilemă
PostPosted: Wed Jun 29, 2011 6:24 pm 

Mi-ar face plăcere să primesc acces la administrarea WordPress-ului (poate chiar și FTP) și să ajut și cu diverse chestii. Mihai zice bine: dintre permaculturiști bănuiesc că sunt printre cei mai pricepuți la WordPress :)

Aleluia! Am scăpat de widget-ul cu vremea. Și mie îmi distrugea procesorul, dar e și din cauza pinguinului, desigur. Nu se împacă grăzav de bine cu Flash-ul.

Pagina „Despre Noi” îmi pare rezonabilă acum.

Ce-aș mai schimba ar fi pagina de contact: în loc de date de contact aș pune doar un formular de contact care să trimită mesajul la diverse adrese. Mai frumos așa.

Și după aia aș mai schimba și imaginea din header. Ar putea Irina să facă una nouă. Se pricepe destul de bine la design. Am făcut cu ea dincolodebani.ro și firdepir.ro

În plus, dintre toate widgeturile alea, unora nu le văd rostul. Adică, par să fie acolo doar ca să ocupe locul. Nu înțeleg de ce ai vrea să faci reclamă la un site tot pe acel site (cele 2 imagini mici din dreapta și aia mare din stânga). Widgetul cu comentarii nu-și are rostul deoarece comentariile sunt oricum listate în meniul de sus, iar Recent Posts iarăși nu prea-i necesar pentru că alea recente oricum apar pe home page. Restul widget-urilor le-aș lăsa.

Profile  

PostPosted: Wed Jun 29, 2011 7:21 pm 
Site Admin

Quote:
Ce-aș mai schimba ar fi pagina de contact: în loc de date de contact aș pune doar un formular de contact care să trimită mesajul la diverse adrese. Mai frumos așa.

Și după aia aș mai schimba și imaginea din header. Ar putea Irina să facă una nouă. Se pricepe destul de bine la design. Am făcut cu ea dincolodebani.ro și firdepir.ro

În plus, dintre toate widgeturile alea, unora nu le văd rostul. Adică, par să fie acolo doar ca să ocupe locul. Nu înțeleg de ce ai vrea să faci reclamă la un site tot pe acel site (cele 2 imagini mici din dreapta și aia mare din stânga). Widgetul cu comentarii nu-și are rostul deoarece comentariile sunt oricum listate în meniul de sus, iar Recent Posts iarăși nu prea-i necesar pentru că alea recente oricum apar pe home page. Restul widget-urilor le-aș lăsa.

Mi se par rezonabile aceaste propuneri! Si cele legate de imaginile acelea care "fac reclama la site pe propriul site" vream sa le schimb si eu, dar din nou nu ma pricep. Widget-ul de "recent posts" nu prea-mi place nici mie, insa cel cu "comentariile" il agreez, cel putin mi se pare ca pot ajunge mai repede la opiniile care sunt de actualitate pe site, deci eu as prefera sa ramana. Iar as mai dori sa adaug o legatura directa cu pagina de Facebook-ul sub sau deasupra butonului de Tweet. Si atunci as sterge si link-ul acela de la "blogroll" cu "Facebook community".

Legat de "Header" nici mie nu-mi prea place ce a iesit, a fost tot ce-am putut eu sa fac mai bine in Photoshop. Vream sa integrez o parte din logo-ul asociatiei nostre si asa am crezut ca e cel mai ok, plus priceperea din nou, dar daca s-ar schimba as prefera sa apara si logo-ul asociatiei si cu chetia aia la care tin eu mult "join the community of life". Cred ca mi-ar placea sa arate ceva de genul asta, adica un fel de "powerd by cercul ....." zic http://www.permacultureglobal.com/

Am sa vb maine cu Radu sa vad ce parere are si el si daca e deacord, iar in cazul in care e si el de acord il rog sa-ti creeze un cont de WP si FTP, desi nu stiu daca poate sa te ajute cu cel din urma.

Salutare!
Florin

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 12:48 am 

uf, vroiam să zic că widgetul cu categoriile nu are rost pentru că sunt oricum în meniul de sus. ăl cu comentariile mi se pare și mie ok.

da, header-ul cu „powered by” mi se pare că ar avea sens, doar că aș prefera ceva în limba română de genul „îngrijit de”, „susținut de”, „întreținut de” sau de ce nu, chiar „propulsat de”. poate că am putea găsi ceva în limba română și în loc de „join the community of life”. să zicem „alătură-te comunității vii” sau poate „hai în comunitatea vieții”

pentru schimbările despre care am vorbit până acum n-ar fi nevoie neapărat de FTP, doar dacă am vrea cine știe ce personalizări la temă sau alte funcționalități mai deosebite.

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 8:12 am 
Site Admin

Cred ca am gasit "un proiect initiat de... si sustinut de colaboratori".

Impartasesc si eu parerea ta legata de "categories".

Iar legat de traducere cred ca „alătură-te comunității vii” ar fi mai potrivita, desi pe mine ma sperie cat de prost pot suna unele chestii traduse. Dar subscriu ca in mare parte ar trebui sa fie in romaneste si de aceea nici nu am postat personal nici un fel de material pe site (doar pe FB) in alta limba, respectiv engleza pt ca mie cunoscuta. Am facut acest lucru in special pt ca am primit cateva e-mail-uri din partea unor persoane care nu cunosteau nici o alta limba si doreau materiale in limba romana.

Te tin la curent cu evolutia discutiei cu Radu!

Salutare!
Florin

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 10:45 am 

admin wrote:
Iar legat de traducere cred ca „alătură-te comunității vii” ar fi mai potrivita, desi pe mine ma sperie cat de prost pot suna unele chestii traduse.

Mie-mi sună foarte ok. Cred că te zgârie la ureche doar pentru că ești mai obișnuit cu engleza în domeniul ăsta.

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 11:47 am 

"vino alaturi de cei vii" e putin mai ... instigator, caci sugereaza vreo doua blasfemii:
prima ca oamenii ar fi cumva, in momentul de fata, alaturi de non-viu sau alaturi de moarte/mortificare.
a doua ca personifica intr-un fel viata/vietuitoarele acordandu-le statutul de "non-human others" - "ceilalti care nu-s oameni"

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 5:06 pm 
Site Admin

@Gab: te rog sa-i scri un e-mail lui Radu la adresa raducu57@yahoo.com si sa-i spui la ce ai nevoie exact, el stie mai bine decat mine, eu sunt in ceata cu FTP-urile si tot restul.

As mai avea doar o singura rugaminte si anume inainte de a fi postat pe site "Header-ul" cel nou, as vrea sa-l vad.

As prefera totusi sa ramanem parca la prima traducere, fara suparare Cezar.

Florin

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 6:52 pm 

Scris. Aștept răspuns. Cu imaginea din header, sigur că o vom discuta înainte.

Profile  

PostPosted: Thu Jun 30, 2011 8:32 pm 

Primit răspuns. N-am apucat decât să șterg reclamele la propriul site, dar o să mă ocup cât de curând și de restul.

Profile  

PostPosted: Fri Jul 01, 2011 1:26 pm 

Ce am făcut:

* Am actualizat WordPress-ul și plugin-urile care aveau disponibile versiuni mai noi.

* Am pus widget cu logo Facebook și link spre pagina de facebook a sitului, și am scos linkul respectiv de la blogroll. Widgetul nu se poate pune mai sus pentru că search, subscribe și twitter nu sunt widgeturi ci sunt hardcodate în temă. Merg șterse din opținuile temei, dar nu mutate.

* Am modificat pagina de contact. Am pus un formular care trimite mail la toate cele 3 adrese care înainte erau pe pagină.

* Se pare că cele trei widgeturi din stânga (categorii, articole recente, comentarii recente) erau și ele hardcodate în temă. Ele dispar automat când utilizatorul adaugă un widget în zona respectivă. Dintre ele, am stabilit că doar cel cu comentarii recente are sens, așa că am pus widget-ul default de WordPress cu comentarii recente. El se deosebește de cel hardcodat în temă prin faptul că nu afișează un rezumat al comentariului. Dacă asta e foarte important, pot testa niște pluginuri și să văd care poate face asta cel mai bine.

Ce aș mai vrea să fac:

* Aș vrea să șterg plugin-ul pentru vechiul forum. Au fost mutate toate datele pe cel nou?

* Aș scoate și slider-ul ăla de pe prima pagină. Îngreunează grozav de mult încărcarea ei și nu aduce nici un beneficiu. Pentru cine are un calculator mai vechi este cu atât mai rău. Până și pentru calculatorul meu este un pic ca mult, și eu sunt sunt foarte mulțumit de calculatorul meu.

* Aș discuta cu Irina despre noua imagine din header. Ce am înțeles până acum că se vrea: motto-ul „alătură-te comunității vii” + „un proiect initiat de ... si sustinut de colaboratori” + logo asociație. Restul lăsăm mână liberă Irinei. Ce nu îmi este încă foarte clar e care-i logo-ul asociației.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours