www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Sat Nov 16, 2019 3:00 am

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Dilemă
PostPosted: Thu Jun 09, 2011 8:44 am 

Există o dilemă care tot nu-mi dă pace de fiecare dată când intru pe permacultura.ro:

Este situl Centrului de Permacultură și Remediere Ecologică Cluj, unde eu sunt un oaspete?

sau

Este un site pentru întreaga comunitate persoane interesate de permacultură din România, din care eu fac parte?

Profile  

Post subject: Re: Dilemă
PostPosted: Thu Jun 09, 2011 9:33 am 
Site Admin

Buna Gab,

Cred ca mai degraba a doua varianta, Centrul e doar un ONG cu 3 membri: Florin Baci, Cristina Modoi si eu(Radu Craciun). Cred ca pe Florin il stii cel mai bine fiindca el a publicat mai mult pe permacultura.ro, Cristina e cercetator stiintific pe probleme de mediu la UBB si nu publica pe site. Eu sunt mai mult un om al faptelor decat al cuvintelor, cand fac ceva mai important scriu despre asta. Restul celor care scriu pe permacultura.ro sunt colaboratori pasionati de permacultura si stiu ca i-am extins si Irinei invitatia de a publica pe permacultura.ro, asa cum te invit si pe tine sa publici, cum am mai zis-o, "cand vrei si cum vrei".
Daca vrei/vreti sa deveniti membrii in CEPREC cu cea mai mare placere, statutul e pe site, facem inscrieri online :D. Din cate vezi activitatea noastra nu are insa nevoie de ONG-uri, nu punem publicitate pe site sau pe forum si nu colectam bani. Nu luam pozitii pro sau contra la agenda politico-ecologica sau politico-agrara actuala, toti sunteti bineveniti insa sa o faceti in nume propriu. Personal la acest capitol mi se pare ca a lua o pozitie pro sau contra inseamna in primul rand a accepta o agenda de "subiecte" pur mediatice care au o existenta in mintea publicului larg la fel de lunga ca si cea a efemeridelor. Nimic nu poate inlocui pasiunea pentru munca si pentru pamant, increderea in puterea comunitatii si dorinta se a imparti cu ceilalti.

Profile  

PostPosted: Thu Jun 09, 2011 11:57 am 

Salut Radu,

Speram asta, și mă bucur să aud că „mai degrabă cea de-a doua variantă”. Parcă în ultima vreme și eu mă simt a fi mai degrabă un om al faptelor decât al cuvintelor. Totuși, nu m-ar deranja să public și eu pe blog, dar în nici un caz nu ăsta e motivul pentru care am dilema.

Avem în antet numele ONG-ului, avem în sidebar vremea pentru cluj, la „despre noi” nu scrie despre comunitatea de români permaculturiști, ci despre ONG, toate astea chiar mă fac să mă simt ca un musafir.

Aș zice că nici voi nu sunteți prea hotărâți despre care variantă e vorba...

Desigur, se poate merge și cu ambele variante în paralel, dar dacă se dorește strângerea la un loc a românilor interesați de permacultură, posibil să fie utile niște schimbări.

Să zicem că ONG-ul vostru din Cluj să ocupă de găzduirea comunității ăsteia naționale.

Adică, la „despre noi” aș scrie „suntem o adunătură de permaculturiști vorbitori de limba română, etc.” (+ eventual o scurtă explicație a conceptului de permacultură) și „situl ăsta al permaculturiștilor vorbitori de limba română e întreținut și îngrijit de CEPREC”

Doar umila mea părere...

Profile  

PostPosted: Thu Jun 09, 2011 2:12 pm 

Adică ceva de genul: în loc să fie situl ONG-ului vostru, să fie situl unui proiect de-al ONG-ului vostru: o platformă virtuală pentru comunitatea de permaculturiști vorbitori de limba română.

Na, scuze dacă îmi permit prea multe. Cred că uneori am tendința să fiu nesimțit, dar nu-i deloc cu rea-voință :) Și nici nu-i cu supărare dacă sunteți de altă părere.

Profile  

PostPosted: Tue Jun 28, 2011 10:48 am 
Site Admin

Sugestuile sunt bine venite!

Nu m-am gandit pana acum la detaliile descrise de tine, insa la altele da. Legat de chestia aia cu vremea din Cluj ce se tot schimba in partea din dreapta as fi vrut sa o scot, insa nu ma pricep. Ar mai fi fost cateva mici modificari pe care le-as fi facut, insa din nepricepere si lipsa timpului nu s-au putut efectua. De exemplu m-am chinuit sa fac cateva modificari pe forum inainte ca Mihai sa ne dea o mana de ajutor, insa fara succes mi-am pierdut vreo doua zile bajbaind prin tot felul de optiuni, asa ca mi se pare timp irosit si daca cineva se pricepe si ne poate ajuta cu astfel de probleme ii suntem mai mult decat recunoscatori (mersi inca odata lui MIhai pt ajutor). Din pacate eu nu am nici un habar despre web design si alte lucruri aflate in vecinateatea acestui domeniu si tot ce invat e pe "pipaite", pt mine e ca si atunci cand am avut primul calculator si tot faceam fel de fel de boacane.

In legatura cu celor carora se adreseaza site-ul si cum a fost conceput el initial, cel putin in mintea mea probabil se afla mai aproape de prima ta mentiune, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ramana asa si chiar cochetez cu propunerea ta. Sper ca asta sa se poata observa din "politica editoriala", deoarece suntem deschisi oricaror propuneri de colaborare pe partea de editare a textelor si probabil a altor lucruri viitoare care nu ne trec acum prin minte. Cel putin pana acum s-au adunat o mana de oameni care au postat mai multe articole si speram de acum in colo sa se adune si altii cel putin la fel de inspirati :)

PS: Voi incerca sa schimb textul de la pag "despre noi", in rest daca mai ai vreo propunere nu ezita!

Florin

Profile  

PostPosted: Tue Jun 28, 2011 4:07 pm 

admin wrote:
Sugestuile sunt bine venite!

In legatura cu celor carora se adreseaza site-ul si cum a fost conceput el initial, cel putin in mintea mea probabil se afla mai aproape de prima ta mentiune, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ramana asa si chiar cochetez cu propunerea ta. Sper ca asta sa se poata observa din "politica editoriala", deoarece suntem deschisi oricaror propuneri de colaborare pe partea de editare a textelor si probabil a altor lucruri viitoare care nu ne trec acum prin minte. Cel putin pana acum s-au adunat o mana de oameni care au postat mai multe articole si speram de acum in colo sa se adune si altii cel putin la fel de inspirati :)

PS: Voi incerca sa schimb textul de la pag "despre noi", in rest daca mai ai vreo propunere nu ezita!

Florin

Florin,
Daca avetk nevoie de ajutor pentru diverse modificari pe site (in plus fata de forum), sa-mi spui. Vezi ca si Gab se pricepe la Wordpress (customizare, programare) mai bine decat mine - cred), poate da si el o mana de ajutor, daca vrea :)

Oarecum sunt si eu de acord cu Gab, mi-as dori ca acest site & forum sa fie pentru intreaga comunitate de permaculturisti din Romania (lol, cum suna: comunitate de permaculturisti :D ) sau persoane interesate de acest domeniu, nu doar al celor din regiunea Cluj.

Profile  

PostPosted: Tue Jun 28, 2011 9:14 pm 
Site Admin

Idea e ca site-ul nu a fost realizat doar pt o anumita regiune si initial as fi dorit ca site-ul sa aiba si o versiune in limba engleza, dar bine ca n-am tinut mortis la acest lucru pt ca m-ar fi ingropat in tarduceri inutile.

Daca aveti vreo idee concreta despre cum ar trebui sa arate una alta pe site, putem discuta, iar in cazul in care nu aveti inca acces la wordpress, am sa vb cu Radu sa va faca cate un cont si sa puteti pune in aplicare ceea ce credeti voi ca ar trebui imbunatatit.

Suna bine?

Florin

Profile  

PostPosted: Tue Jun 28, 2011 9:27 pm 
Site Admin

@gab: Daca vrei poti sa scri cateva randuri ce crezi ca s-ar potrivi la pagina "despre noi" si am sa o postez!

Florin

Profile  

PostPosted: Tue Jun 28, 2011 10:51 pm 

admin wrote:
Legat de chestia aia cu vremea din Cluj ce se tot schimba in partea din dreapta as fi vrut sa o scot, insa nu ma pricep.

Flash-ul ala cu vremea imi papa peste 50% din CPU, cam cat un film youtube care merge non-stop. Merita sa ofer o bere, chiar doua sau echivalent in cafea, ceai, seminte, etc. ca sa fie scoasa.

Profile  

PostPosted: Wed Jun 29, 2011 5:54 pm 
Site Admin

Daca-mi spui cum sa-l scot il scot, uite ca iar am pierdut juma de ceas tot bajbaind.

Am mai cautat in alta parte 1 min mai tarziu si l-am dibuit!

Hop-hop horeiiiii !!!!

Florin

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours