www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Wed Oct 23, 2019 8:18 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: Ani, Dambovita
PostPosted: Sat Jan 04, 2014 1:32 pm 

Buna,
Eu sunt la primii pasi in domeniu, dar vreau sa va impartasesc din bruma de experienta pe care am capatat-o pana acum.
Am inceput cu cativa ani in urma sa ma documentez, in primul rand pentru ca vreau sa-mi cresc singura fructele si legumele fara chimicale.
Acum doi ani am plantat primele rasaduri si am crescut cateva fire de rosii, ardei si vinete pe balcon. Este foarte interesant, mai ales pentru cineva ca mine, care nu are nici un fel de experienta in horticultura. Te obisnuiesti un pic cu forma rasadurilor, cu aroma frunzelor, cu ritmul de crestere al plantei.
Apoi, anul trecut, am gasit o parcela de cca 1000 mp si am inceput cu chestii mai complicate. Am plantat un rand de arbusti fructiferi pe langa unul din garduri si un sir de pomi fructiferi pe langa alt gard. Arbustii i-am pus cu folie neagra permeabila impotriva buruienilor, iar la pomi nu am pus nimic.
Arbustii s-au prins aproape toti si au inceput sa creasca in timpul verii, unii mai mult, altii mai putin, altii s-au uscat. Din pacate, pana nu infloresc si fac fructe, pe unii nu ii mai pot identifica. Zmeurul si coacazul s-au dezvoltat bine, dar vedeta anului a fost o planta goji, care a crescut foarte mult, si-a intins tentacule in toate directiile si a facut chiar si cateva floricele si doua fructe inca din primul an. Acum ma gandesc sa fac un gard viu din goji si am pus seminte la germinat, deoarece pare a fi foarte productiv si se simte bine pe solul de pe terenul meu.
Cat despre pomi, caisul, prunul si visinul o duc bine. Parul a avut niste "musafiri" in vara, ceva omida care si-a facut un hamac pe ramurele, dar dupa ce si-a terminat metamorfoza nu a lasat semne ca ar fi afectat copacul. Cei care au mai vazut hamacul m-au sfatuit imediat sa tai crengile copacului, dar eu nu le-am taiat pentru ca: 1. nu stiu despre ce insecta era vorba (benefica sau malefica) si 2. nu parea sa fi mancat din copac ci doar ca a folosit crengile ca puncte de sprijin. Vom vedea daca si la anul patesc la fel. Am mai avut un mar pe care l-a rupt cineva, si doi ciresi carora le-au cazut frunzele dupa plantare dar nu par a fi uscati. Daca nici anul asta nu infrunzesc, va trebui sa ii scot.
In toamna am mai plantat doi meri, un cais, doi nectarini, un migdal si un nuc.
Am incercat cu bile de seminte in toamna trecuta, dar nu am vazut sa fi iesit nimic din ele.
Anul asta voi pune plante perene, aromatice si o mica gradina de legume.
Pentru lemn, am gasit niste seminte de paulownia si le-am pus la germinat, iar acum am deja cativa puieti de 3-4 cm. O sa-i pun si pe ei ca sa vad cum cresc si probabil ca o sa-i tai peste cativa ani.
Cam atat deocamdata. Va doresc spor la treaba tuturor!

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC + 2 hours