www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Fri Oct 18, 2019 8:47 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Catalin - din Barcelona catre satele sasesti...
PostPosted: Sat Mar 10, 2012 3:08 am 

Hai salut,

Eu sunt Catalin, din Galati (studiat tehnologii piscicole), ajuns "capsunar" la o firma suedeza de mobile development din Barcelona, via Wageningen (Master in Ecologie acvatica), Haga, Rotterdam, Insulele Canare si Edinburgh. Via asta s-a cam insirat pe 7 ani.

In Scotia am auzit pentru prima data despre Permacultura si valorile conceptului. De atunci tind sa ma desprind de viata de consumator si de viata de la oras si sa incerc sa practic! Am incercat pentru o vara, o gradina de legume pe terenul bunicii unei prietene dintr-un sat de langa Galati insa nimic deaface cu permacultura. Anul trecut am ajuns in sfarsit sa vad zona satelor sasesti de langa Sighisoara si mi-au cam cazut cu tronc. Ma gandesc sa-mi cumpar cateva hectare de teren langa un sat din zona si sa incep experimentele - si ma gandesc serios sa integrez chestia asta cu turismul.

Buna initiativa voastra si felicitari pentru crearea si intretinerea sitului si forumului. Prin 2009 cand ma gaseam cred inca in Edinburgh, chiar vroiam sa inregistrez permacultura.ro :), cand inca era disponibil domeniul. Foarte bine ca l-ati luat pentru ca nu cred ca i-as fi adus acceasi valoare pe care i-ati adus-o voi.

Profile  

Post subject: Re: Catalin - din Barcelona catre satele sasesti...
PostPosted: Sat Mar 10, 2012 9:00 am 

Salut,

Bine ai venit Cătălin, imi pare bine sa te cunosc.

Profile  

Post subject: Re: Catalin - din Barcelona catre satele sasesti...
PostPosted: Sat Mar 10, 2012 10:43 am 

Cred ca e o zona foarte potrivita in care sa integrezi turismul, si noi daca ne-am hotari sa facem asta in Romania pana la urma, cred ca am alege aceeasi zona ca sa putem avea si turism pe langa permacultura.

Bine ai venit! :)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours