www.permacultura.ro

Alătură-te comunității vii
It is currently Sun Sep 15, 2019 6:26 pm

All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Iulian-Iasi
PostPosted: Thu May 26, 2011 12:58 pm 

Buna tuturor.

Ma numesc Iulian, sunt din Iasi si am 28 de ani.
Primul contact cu plantele l-am luat cand am primit in grija, in biroul in care lucrez, cateva plante, pe care le-am ingrijit cu grija si le-am facut sa infloreasca(acum 4 ani). Din acel moment, mi-am propus sa studiez mai multe din acest domeniu, de aceea am inceput facultatea de horticultura. A fost un soc pentru cei din jurul meu, pentru ca mi-am ales un domeniu "opus" celui pe care m-am specializat, adica IT, unde si lucrez.
Am abandonat-o dupa cel de-al doilea an, pentru ca am simtit ca metodele propuse de stiinta moderna, nu sunt chiar bune.
Intre timp am facut o experienta de viata, impreuna cu familia(sotia si baietii mei) intr-o tara tropicala, unde am avut ocazia sa ma ocup de gradina si sa cresc cateva cutii cu viermi rosii pentru humus. Din aceea perioada am luat contact cu permacultura, si m-am "indragostit" de metodele ei naturale.
Momentan fac ceva experimente in balcon :D si pe terenul unui prieten ce locuieste la casa, dar in cea mai mare parte a timpului ma ocup de "permacultura" baietilor mei. :lol:

Profile  

Post subject: Lili - Iasi
PostPosted: Thu May 26, 2011 6:14 pm 

Suuper, Iulian! Ma bucur ca ai spart gheata, de-aici lucrurile vor fi cu siguranta mai usoare. Abia astept sa ne vedem in Iasi!

Eu sunt Lili, din Iasi si am 25 de ani. Am terminat economie (management) si acum fac (cu greu) master in Relatii Publice. Nici unul dintre aceste domenii nu ma pasioneaza in mod deosebit, dar recunosc ca mi-au deschis mintea si mi-au ridicat semne de intrebare. Permacultura am descoperit-o de ceva timp, insa numai de curand am inceput sa o inteleg mai bine. Cu adevarat o voi intelege cand ma apuc de partea practica ;))
Apropo de practica, ne dorim (eu si Andrei) o casuta din pamant la marginea padurii, unde sa punem in aplicare toate lucrurile despre care vorbim de atata timp!
Am facut si un blog care ne-a ajutat foarte mult sa cunoastem persoane cu care avem foarte multe in comun.
Mai multe despre mine cand ne intalnim in real time :)

Profile  

Post subject: Re: Iulian-Iasi
PostPosted: Fri May 27, 2011 9:27 pm 

Salut,

Eu sunt Andrei (cel mentionat mai sus). Si eu am studiat management dar mi-am dat seama ca nu rezonez in totalitate cu doctrinile actuale. Momentan fac master in Bucuresti pe tema politica comparata, fac asta din pasiune si incerc sa folosesc ce invat pentru a vedea cum se poate trai si altfel intr-o societate moderna. Imi doresc foarte mult sa cunosc multa lume cu aceeasi atractie fata de posibilitatea de iesi din 'matrix'. Permacultura, casele ecologice, autosuficienta energetica si monyless society sunt lucrurile despre care as vrea sa invat mai mult si in special sa le pun in practica.
Sunt dornic sa facem o intalnire in Iasi si sa ne descoperim unii pe altii.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours